Gończy istryjski krótkowłosy

W artykule znajdziesz opis rasy gończy istryjski krótkowłosy i poznasz jej historię. Opowiemy również o wyglądzie i charakterze tych wyjątkowych psów, a także przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące ich pielęgnacji. Sprawdź, czy taki szczeniak, byłby dobrym przyjacielem dla ciebie!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 44 do 56 cm;
masa ciała: ok. 18 kg
Szatasierść: delikatna, krótka, gęsta, błyszcząca
maść: śnieżnobiała z pomarańczowymi uszami, charakterystyczną maską i łatami; całkowicie biała
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterinteligentne, cierpliwe, opiekuńcze, z dużą potrzebą ruchu, pełne pasji łowieckiej

Potomek gończego istryjskiego szorstkowłosego

Gończy istryjski krótkowłosy to pies myśliwski, który pochodzi z chorwackiej Istrii. Po raz pierwszy został opisany w 1719 roku, ale wielu badaczy twierdzi, że jego wizerunek można odnaleźć na freskach z XV wieku. Jest posokowcem, co oznacza, że tropi swoją zwierzynę po śladach krwi. Ma wyjątkowo dobry węch i donośny głos, dzięki czemu charakteryzuje go niesamowita skuteczność podczas polowań. To pies bardzo ceniony przez myśliwych również ze względu na swoją wytrzymałość. Mimo długiej historii FCI uznało rasę w 1949 roku, a jej wzorzec opublikowano dopiero w 1973 roku.

Wzorzec rasy – budowa ciała i umaszczenie

gończy istryjski krótkowłosy stoi na trawie
Cazadero via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Według standardu rasy gończy istryjski krótkowłosy to średnich rozmiarów pies, którego wysokość w kłębie nie przekracza 58 cm, a waga powinna mieścić się w przedziale od 18 kg do 20 kg. Jego ogon osadzony jest wysoko, szeroki u nasady, lekko zakrzywiony jest noszony lekko wygięty.

Czoło lekko wypukłe, raczej wąskie, z wyrazistym guzem potylicznym. Szyja jest lekko wysklepiona i mocno połączona z głową, a skóra napięta, bez wyraźnego podgardla. Średniej długości uszy gończego są osadzone nieco powyżej linii oczu i muszą być na tyle długie, by po wyciągnięciu ich wzdłuż prostego grzbietu nosa sięgały do kłów, ale nie wystawały poza nie.

Sierść

Skórę psów rasy gończy istryjski krótkowłosy w większości pokrywa krótka sierść, ale zdarzają się dłuższe, pojedyncze włosy na spodniej stronie ogona. Podstawowym typem umaszczenia gończych istryjskich krótkowłosych jest jednolicie białe, ale z uszami pomarańczowymi. Kolor przechodzi od uszu aż po obwódki oczu, pokrywając skronie i tworząc piękną, charakterystyczną maskę. Na czole często występuje mniejsza lub większa pomarańczowa plama przypominająca gwiazdkę.

Pożądane są żółto-pomarańczowe łaty umiejscowione w okolicach nasady ogona, jednak nie mogą one być zbyt jasne ani zbyt ciemne. Niedopuszczalne jest umaszczenie tricolor.

Najważniejsze informacje o rasie – charakter i temperament

Gończe istryjskie krótkowłose to psy potrzebujące odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Zaleca się, by miały dostęp do otwartych terenów i były angażowane w zabawy węchowe, które doskonale stymulują umysł. Charakteryzuje je wyjątkowa inteligencja, w związku z czym ze szkoleniem ich poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun. Szczeniaki wychowywane z dziećmi są wobec nich niezwykle opiekuńcze i cierpliwe. Zwykle bez problemów dogadują się z innymi psami, ale należy zachować czujność podczas zapoznawania ich z kotami, ponieważ mogą potraktować je jak zwierzynę.

Pielęgnacja gończego istryjskiego krótkowłosego. Jak dbać o sierść i pazury?

Sierść psów tej rasy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie i kąpiele w razie potrzeby. W większości przypadków psy gończe same ścierają swoje pazury, jednak mimo tego należy regularnie kontrolować ich długość oraz obcinać je, kiedy zajdzie taka konieczność. Jeśli nie masz doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu, udaj się do specjalisty.

Czy gończy istryjski krótkowłosy będzie dobrym przyjacielem dla ciebie?

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas wolny, z pewnością polubisz gończe istryjskie krótkowłose. Po przejściu odpowiedniego szkolenia są niezwykle oddane i wierne swojemu opiekunowi. Doskonale sprawdzą się w roli pierwszego psa rodzinnego.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 151 /15.01.1973/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/151.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 15.01.1973.

Fot. ilustracyjne: Cazadero via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz