? Rozmiar | wysokość w kłębie: do 39 cm; masa ciała: psy ok. 8,25 kg, suki nieco lżejsze |
⭐ Szata | sierść: gęsty, szorstki włos okrywowy o różnej długości; miękki, krótki podszerstek; maść: biała w łaty czarne, rude i czarne podpalane |
❤️ Długość życia | 12–14 lat |
? Charakter | aktywny, odważny, przyjacielski, czujny, towarzyski |
Wzorzec rasy psa foksterier szorstkowłosy
Zdjęcia foksteriera szorstkowłosego ukazują, że jest on psem stosunkowo niewielkim. Jego wysokość w kłębie zazwyczaj nie przekracza 39 centymetrów, przy czym suczki są nieco mniejsze i drobniejsze. Wystawowa waga najlepiej ocenianych samców zazwyczaj oscyluje wokół 8 kilogramów. Warto wiedzieć, że nie istnieje rasa taka jak foksterier miniaturowy – to wymysł pseudohodowców.
Psy tej rasy są dobrze zbudowane, mają mocne kończyny oraz prosty grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Dawniej ich ogony były kopiowane. Obecnie jest to zakazane; ogon psa powinien być prosty i wysoko osadzony. Skręcony i noszony pod grzbietem uznawany jest za wadę.
Foksterier szorstkowłosy – okrywa i umaszczenie
W odmianie szorstkowłosej foksterier ma bardzo gęsty i szorstki włos okrywowy. Z tego powodu czasami określany jest jako foksterier ostrowłosy. Na większości powierzchni ciała włos powinien mieć około 4 centymetrów długości. Nieco krótszy jest na łopatkach – tam osiąga mniej więcej 2 centymetry. Na bokach szata jest nieco mniej szorstka niż na grzbiecie. Foksteriery mają gęsty i miękki podszerstek. Sierść na brodzie i wąsach jest kędzierzawa i długa.
W maści dominuje biel. Możliwe kolory łat to:
- czarny;
- czarny podpalany;
- rudawy.
Foxterier czarny na całym ciele nie jest zgodny ze wzorcem.
Foksterier – charakter
Jest jedna rzecz, z której słynie foksterier – temperament. Pies ten jest zawsze czujny i pełen energii. Żadna zmiana w otoczeniu nie ujdzie jego uwadze. Foksterier szorstkowłosy to energiczny pues, który będzie dobrym towarzyszem dla aktywnych osób. Z zasady dobrze dogaduje się także ze starszymi dziećmi. Nie poleca się go jednak do maluchów, ponieważ może mieć w stosunku do nich za mało cierpliwości.
Aktywność a foxterier
Tak samo jak swój krótkowłosy kuzyn, foksterier jest psem bardzo energicznym. Każda aktywność na świeżym powietrzu jest przez niego mile widziana. Jak przystało na rasę myśliwską o silnym instynkcie łowieckim, doskonale czuje się na otwartych przestrzeniach. Łąki i lasy to jego świat. Warto jednak pamiętać, że foksterier musi opanować przywołanie awaryjne, zanim spuścisz go ze smyczy. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko ucieczki.
Foksterier – charakter a szkolenie
Foksteriery szorstkowłose są niezwykle inteligentnymi i bystrymi psami. Ich szkolenie nie należy jednak do najłatwiejszych, głównie ze względu na bardzo duży upór i skłonność do stawiania na swoim. Foksteriery są niezależne, dlatego naukę posłuszeństwa warto zaczynać jak najwcześniej – najlepiej już w momencie, kiedy pies trafia do naszego domu. W szkoleniu używaj wyłącznie metod pozytywnych. Jakakolwiek forma przemocy – werbalnej czy fizycznej – sprawi, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
Nuda jest największym wrogiem teriera. Sesje treningowe powinny być dostosowane charakteru psa – krótkie i urozmaicone. Nie obędzie się bez dobrej motywacji. W codziennym życiu także warto zadbać o to, aby pies mógł pracować i rozwijać się. Długie spacery i kreatywne zabawy to minimum, bez którego twój foksterier szorstkowłosy zamieni się w małego niszczyciela. Z lubością przekopie ogródek i pogryzie meble.
Foksterier – stosunek do ludzi
Foksterier szorstkowłosy ma usposobienie adekwatne do swojej sierści. Zdecydowanie nie jest to pies wylewny. Na pierwszy rzut oka bywa chłodny nie tylko w stosunku do obcych, ale także swoich opiekunów. Nie oznacza to bynajmniej braku miłości i przywiązania. Psy tej rasy okazują je bowiem na własny sposób. Warto zresztą podkreślić, że wiele zależy od indywidualnego charakteru każdego osobnika. Zdarzają się foksteriery szorstkowłose, które uwielbiają czułości.
Foksterier szorstkowłosy – choroby
Tak jak zdecydowana większość psów myśliwskich, foksterier szorstkowłosy jest odporny i raczej zdrowy. Rasa uchodzi za długowieczną i zazwyczaj w dobrej kondycji dożywa nawet trzynastego roku życia. W przeciwieństwie do krótkowłosych kuzynów dosyć dobrze znosi wysokie temperatury i zazwyczaj nie potrzebuje ubranka.
Istnieją jednak schorzenia, na które częściej zapada foksterier szorstkowłosy. Choroby te to:
- nowotwór skóry (mastocytomia);
- padaczka;
- rozszczepienie przełyku;
- choroby oczu;
- ataksja móżdżkowa.
Część z nich można wyeliminować poprzez badania genetyczne. Sprawdź, czy są one prowadzone w hodowli, w której chcesz kupić psa.
Pielęgnacja i żywienie foksteriera szorstkowłosego
Podstawą pielęgnacji foksteriera szorstkowłosego jest trymowanie. Jest to konieczny zabieg, ponieważ u tej rasy obumarła sierść nie wypada. Brak linienia niewątpliwie jest zaletą, jednak z drugiej strony wymaga zaangażowania ze strony opiekuna.
Martwa sierść blokuje wzrost nowej, dlatego nietrymowany foksterier szorstkowłosy szybko zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Na domiar złego sierść z czasem zbija się i filcuje, co z kolei może doprowadzić do problemów skórnych. Jeżeli planujesz mieć takiego psa, będziesz musiał nauczyć się trymowania lub przygotować na regularne wizyty u groomera.
Poza trymowaniem konieczne jest czesanie foksteriera szorstkowłosego przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej robić to na mokro, aby nie elektryzować włosa. Przyda ci się odżywka ułatwiająca rozczesywanie. Wybierz taką bez olejków, aby niepotrzebnie nie zmiękczać naturalnie twardej sierści fox terriera.
Psy te nie wymagają specjlanego żywienia. Wystarczające będzie podawanie im karmy o pełnej zawartości niezbędnych składników odżywczych, lub wprowadzenie zbilansowanej diety BARF.
Foksterier ostrowłosy – hodowla
Foksteriery szorstkowłose nie są w Polsce najpopularniejszą rasą, jednak znalezienie dobrej hodowli nie powinno stanowić problemu. Na szczeniaka czasami trzeba trochę poczekać, jednak zazwyczaj nie są to bardzo odległe terminy.
Istnieje kilka aspektów, którymi warto kierować się, gdy w grę wchodzi foksterier szorstkowłosy. Opinie wielbicieli tej rasy psów pomogą ci w wyborze odpowiedniej hodowli. Bardzo ważne jest to, aby wybierać wyłącznie miejsca zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko urodzone w nich pieski otrzymują rodowody FCI.
Foksterier szorstkowłosy – cena
Wydatek na szczeniaka może być różny zależnie od tego, z jakiej linii ma pochodzić foksterier szorstkowłosy. Cena waha się od 3,5 do 4 tysięcy złotych. Ostateczna stawka ustalana jest jednak indywidualnie przez każdego hodowcę. Weź pod uwagę, że psy z linii pracujących często sprzedawane są wyłącznie w ręce myśliwych albo osób szkolących psy do sportu.
Foksterier szorstkowłosy – historia rasy
Przez kilkaset lat foksteriery szorstkowłose i krótkowłose hodowane były jako jedna rasa. Psy te wywodzą się z Anglii i są bezpośrednimi potomkami terierów staroangielskich. Od początku swojego istnienia były traktowane jako psy myśliwskie. Ich umiejętności wspierały myśliwych na polowaniach na lisy. Nazwa rasy wywodzi się od głównego zadania, czyli wypędzania ofiary z nory.
Foksteriery uczestniczyły w bardzo konkretnym rodzaju polowania. Polegało ono na nagonce, czyli bardzo długim gonieniu zwierzyny do momentu, aż padła ona z wycieńczenia. Nic więc dziwnego, że psy te mają wprost niezmordowaną kondycję. Dodatkowo foksteriery używane były jako norowce, głównie na lisy.
Wzorzec foksteriera szorstkowłosego
Pierwszy klub foksteriera powstał w 1976 roku, a pierwszy raz rozdzielono go na dwie odrębne rasy pod koniec XIX wieku. Odrębne pierwsze wzorce rasy zostały opublikowane w 1883 roku. Od tamtej pory we wszystkich wystawach rasy te występowały osobno – jako krótkowłosy i szorstkowłosy.
W Polsce pierwsze foksteriery szorstkowłose pojawiły się w jeszcze przed wojną. Były bardzo popularnymi psami wśród osób szlachetnie urodzonych. Często jednak pojawiały się także w domach bogatych miejskich rodzin. Po wojnie hodowlę tych psów wznowił Zygmunt Biernacki. Obecnie rasa należy do mało popularnych, jednak foksteriery można czasem spotkać na ulicach polskich miast. Często foksteriery szorstkowłose, w odróżnieniu od krótkowłosych, hodują myśliwi.
Foksterier szorstkowłosy – dla kogo?
Najlepszym opiekunem dla foksteriera szorstkowłosego będzie doświadczony przewodnik, który zna specyfikę pracy z terierami. Psy tej rasy są tak samo energiczne, jak i uparte oraz przyjacielskie. Nie mogą być pozostawione same sobie – potrzebują szkolenia i odpowiedniej dawki aktywności. Zwykły spacer dookoła bloku czy nawet wyprawa do parku to dla nich zdecydowanie za mało.
Pies tej rasy najlepiej sprawdzi się w domu aktywnej osoby, która rozumie konieczność pracy z czworonogiem. Foksterier szorstkowłosy najchętniej uczy się przez zabawę. Sesje treningowe nie mogą być zbyt długie ani monotonne. Tak jak wszystkie inne teriery nienawidzi nudy i pod jej wpływem szybko się frustruje. Znudzony foksterier prawdopodobnie szybko znajdzie sobie rozrywkę w postaci np. niszczenia mebli! To sprawia, że przedstawiciele tej rasy nie są dobrym wyborem dla osób, które nie mogą zapewnić zwierzęciu naprawdę sporej ilości czasu.
Foksterier a stosunek do ludzi i zwierząt
Foksterier szorstkowłosy raczej nie nadaje się dla starszych osób. Rasy nie poleca się także rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ jej przedstawiciele mogą mieć mało cierpliwości do maluchów. Zazwyczaj dobrze dogadują się z kotami, jeżeli są z nimi wychowywane od małego.
Podczas socjalizacji warto poświęcić sporo czasu kontaktom z innymi psami. Foksteriery mogą mieć zaczepny charakter, dlatego powinny być nauczone komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W przeciwnym razie mogą nawet wykazywać agresję wobec innych psów!
Foksterier szorstkowłosy – zdjęcia
Foksterier szorstkowłosy – ciekawostki
Foksterier szorstkowłosy nie linieje, o ile jest regularnie trymowany.
Znasz już opis rasy – foxterier to pies nie dla każdego. Miłośnicy uwielbiają jego wierność oraz nieskończoną energię. Zdecydowanie nie jest to jednak zwierzak na kanapę – wymaga dobrej socjalizacji i intensywnego szkolenia. Miłośnicy terierów odnajdą się w jego towarzystwie. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z psami z tej grupy, naprawdę dobrze przemyśl swoją decyzję.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 169 /19.05.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/169.pdf, data publikacji obowiązującego standardu: 26.03.2009.