Beagle harrier to pies, który od zawsze wykorzystywany był w czasie polowań. Jak większość innych ras myśliwskich jest więc czujny, szybki, inteligentny i niezależny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź!
Beagle harrier – podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 45 do 50 cm masa ciała: do 25 kg |
⭐ Szata | sierść: gęsta, przylegająca maść: trójbarwna płowa z czarnym nalotem i bielą |
❤️ Długość życia | 12–14 lat |
? Charakter | energiczny, zrównoważony, łagodny, cierpliwy, uparty, niezależny |
Beagle harrier – wzorzec rasy i umaszczenie
Beagle harrier to pies harmonijnie zbudowany, bardzo elegancki i proporcjonalny. Głowa jest średniej wielkości, kufa średnia – ani spiczasta, ani limfatyczna. Czaszka umiarkowanie szeroka. Pies osiąga do 50 cm wysokości w kłębie i waży maksymalnie 25 kg. Psy te żyją zwykle od 12 do 14 lat.
Rasa beagle harrier została uznana przez FCI dopiero w 1974 roku, a jej wzorzec doprecyzowywany był do roku 1987. Pomimo wielu zalet, beagle harrier jest psem bardzo rzadkim, hodowanym właściwie wyłącznie na terenie Francji. W Polsce prawdopodobnie nie żyje obecnie żaden przedstawiciel tej rasy. Umaszczenie psa jest najczęściej trójkolorowe – rude z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami. Sierść jest krótka i gęsta, a dzięki niej pies dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne.
Charakter beagle harriera
Beagle harrier jest zwinnym, bardzo miłym psem, łagodnym i cierpliwym wobec dzieci. Będzie przyjazny wobec gości, chętny do wspólnych zabaw i pieszczot. Z przyjemnością skorzysta także z domowego ciepła i wygody. Jeśli w domu znajdują się już inne zwierzęta, beagle harrier z pewnością znajdzie z nimi wspólny język!
Psy te nie lubią jednak samotności. Nie nadają się więc dla osób, które długo pracują, a w domu bywają jedynie o poranku i wieczorami. Co więcej, jako że pies tej rasy wyhodowany został jako pies myśliwski, ma bardzo silny instynkt łowiecki. Jeśli więc zamieszka w domu z ogrodem, może znacząco przekopać teren! Będzie też wymagał częstych i długich spacerów! Podczas nich beagle będzie mógł poznawać dalszy teren i węszyć, co jest ulubionym zajęciem psiaka!
Beagle harrier bywa także niezależny i uparty. Jest przy tym bardzo inteligentny, więc od najmłodszych lat warto szkolić go i trenować z psem. Należy przy tym pamiętać, że psy tej rasy szybko się nudzą i wówczas stają się nieposłuszne. Dlatego też podczas szkolenia trzeba stosować urozmaicone formy nauki i przeplatać ze sobą proponowane psu zadania.
Beagle harris są również psami bardzo wrażliwymi. Trzeba prowadzić je konsekwentnie, ale łagodnie. Opiekunowie, którzy stosują zbyt twarde metody, mogą spotkać się z oporem ze strony psiaka, albo sprawić, że stanie się on lękliwy i zamknięty w sobie. Warto przy tym pamiętać, że beagle harris nigdy nie stanie się psem bezwzględnie posłusznym. Jeśli więc zależy ci na uzyskaniu psa o takim charakterze, nie decyduj się na tego beagle!
Historia i ciekawostki o rasie beagle-harrier
Choć rasy, od których pochodzi beagle harrier (beagle i harrier) to psy angielskie, sam beagle harrier wyhodowany został we Francji w XIX wieku. Krzyżowania dwóch wymienionych ras po raz pierwszy podjął się baron Gérard de Arengosse – podobno pragnął on uzyskać psa gończego odpowiedniego dla arystokracji. Podobał mu się instynkt i charakter beagle, ale tę rasę w oczach barona dyskwalifikowały zbyt krótkie łapy. W efekcie krzyżowań otrzymano rasę odpowiednią dla myśliwych – udało się uzyskać psa o wystarczająco długich kończynach i wspaniałym charakterze. Beagle harrier zaczął być wykorzystywany podczas polowań na zające i lisy, ale też większe zwierzęta, takie jak sarny czy dziki. Od początku beagle hodowane były w sforach – i tak jest do dziś. Psy są bardzo stadne i nie lubią samotności, więc życie w sforze jest dla nich jak najbardziej odpowiednie.
Zdrowie psów oraz najczęstsze choroby
Z uwagi na swoje cechy szczególne oraz wykorzystanie beagle harrier jest rasą bardzo zdrową. Psom zdarzają się jednak choroby oczu czy dysplazja biodrowa. Beagle harriera trzeba także każdorazowo dokładnie obejrzeć po dłuższym spacerze (zwłaszcza pływaniu) w celu szybkiego wykrycia ewentualnych pasożytów.
Pielęgnacja beagle harrier
Pies rasy beagle harrier nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę wystarczy okazjonalne przeczesywanie jego sierści. Najlepiej wykonywać je zwłaszcza w okresie linienia. W tym czasie warto też psa kąpać, aby usunąć martwy naskórek i włosy. W pozostałych okresach roku (poza linieniem), beagle harrier może być kąpany dopiero, kiedy faktycznie będzie brudny.
Żywienie psów rasy beagle harrier
Beagle harrier to pies łakomy. Chętnie pożre wszystko, co znajdzie się w jego misce (i nie tylko). Może być karmiony z wykorzystaniem diety BARF (a więc bardzo naturalnie), jednak nie odmówi również suchej czy mokrej karmy. Swojemu psu, zwłaszcza na początku, najlepiej podawać to, czym karmił go hodowca. Z czasem można stopniowo przejść na inny, wybrany model żywienia. Należy jednak robić to etapami, powoli, aby nie wywołać u ulubieńca problemów żołądkowych.
Beagle harrier to przyjazny, wesoły pies, którego jednak trzeba wyszkolić. Beagle harriery są energiczne i wymagają dużej aktywności fizycznej. Szybko opanowują podstawowe komendy i równie szybko nauka je nudzi! Są jednak bardzo ufne i łagodne. Jeśli więc możesz poświęcić psu dużo czasu, niestraszne ci długie spacery i jesteś w stanie zaakceptować indywidualizm pupila, beagle harrier może okazać się dla ciebie wspaniałym towarzyszem!
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 290 /03.03.1997/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/290.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 18.05.1988.
Fot. główne: Grzes1966 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0