Akita

Jak go pielęgnować i jaka jest historia psa rasy akita? Na wiele pytań związanych z tymi psami z Japonii odpowiadamy w naszym artykule. Przeczytaj i przekonaj się, czy warto zainteresować się właśnie tymi psami!

Akita – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 61 cm, samce od 64 do 70 cm
masa ciała: samice od 32 do 45 kg, samce od 45 do 60 kg
Szatasierść: szorstki, prosty włos okrywowy, gęste, miękkie podszycie
maść: sezamowa, rudo-płowa, pręgowana – wszystkie z urajiro; jednolita biała
❤️ Długość życia10–14 lat
Charakterwierny, posłuszny, pojętny, indywidualista

Japoński pies akita to pies w typie szpica charakteryzujący się harmonijną sylwetką. Ma mocną budowę ciała i specyficzny chód – spaceruje z podniesionym ogonem, wyprostowanymi uszami, na nieco sztywnych łapach. Nosi głowę dumnie podniesioną. Oprócz tego rasa akita ma małe uszy i oczy w ciemnej oprawie.

To duże zwierzę, o puszystej i gęstej sierści. Ta ma dwie warstwy – pierwszą tworzy prosty i twardy włos okrywowy, a drugą – gęsty i miękki podszerstek. Ich włos okrywowy powinien być dość szorstki, przylegający do ciała oraz sztywny. Kłąb i zad, a także ogon powinny mieć jednak nieco dłuższą sierść. Dzięki temu pies rasy akita jest dobrze chroniony przed zimnem, ale nie wymaga przy tym nadmiernej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

Sierść akity bywa różna i to na jej podstawie wyodrębnione zostały różne umaszczenia tych zwierząt:

  • sezamowa;
  • pręgowana;
  • biała;
  • czerwono-płowa.
Akita leży na białym tle

Jaki charakter mają akity?

Charakter akity jest złożony. Nie jest to pies bardzo towarzyski i skory do zabawy. Lubi bliskość ze swoim właścicielem i rodziną, ale niekoniecznie będzie dobrze czuł się wśród dużej grupy ludzi. Woli samotność, dlatego kontakt z jedną osobą całkowicie mu odpowiada. Można powiedzieć, że akita jest samotnikiem. Wyróżnia ją indywidualizm. Chce o sobie decydować, to rasa psa akita ceni sobie spokój i stały harmonogram dnia. 

akita leży na kanapie

Jaki temperament mają psy rasy akita?

Charakterystyka akity w dwóch słowach to: psi indywidualista. Choć jest inteligentny, musi mieć dobrą motywację, aby wykonać daną czynność. To sprawia, że jest stosunkowo trudnym zwierzęciem do ułożenia i wymaga nieco bardziej doświadczonego oraz stanowczego przewodnika.

Wybierając psa, dokładnie przeanalizuj informacje o rasie akita! Warto wziąć pod uwagę jego silny instynkt myśliwski, który może spowodować problemy podczas spacerów. Charakter akity jest dość typowy dla psów w typie pierwotnym. Należy wziąć pod uwagę, że te zwierzęta są zwykle dość inteligentne, ale uczą się wolniej niż rasy tworzone do aktywnej pracy z człowiekiem.

Szaleństwa i spontaniczne spacery nie są dla tego psa dobre. Jest on niezależny i wtedy, kiedy on chce się bawić czy biegać, człowiek może się do tego dostosować. Na dworze chętnie oddaje się silnym instynktom łowieckim. To w połączeniu z charakterem akity sprawia, że źle ułożony pies tej rasy będzie naprawdę trudny do okiełznania!

Psy rasy akita często są obiektem zainteresowania ze względu na swój charakterystyczny wygląd, ale łatwo dać się zwieść pozorom! To zwierzęta, które potrzebują naprawdę doświadczonego właściciela i nie będą typową domową maskotką. Dokładnie zapoznaj się z informacjami o rasie akita, jeśli rozważasz takiego zwierzaka.

Cechy idealnego właściciela dla akity

Bycie cierpliwym popłaca, ponieważ zwierzę odwdzięcza się cierpliwością i miłością dla swojego właściciela. Wiernie za nim podąża. Jest jednocześnie psem, który zapamiętuje złe traktowanie. Wtedy okazuje się uparty.

Akita – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Akita wymaga regularnych ćwiczeń, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Mimo że nie są to psy wyjątkowo energiczne, ich poziom aktywności jest umiarkowany i potrzebują codziennej dawki ruchu. Długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu (ale niezbyt żywiołowe) oraz sesje aportowania są bardzo zalecane, aby zapewnić akicie poziom aktywności dopasowany do potrzeb rasy. 

Akity cenią sobie także ćwiczenia mentalne, takie jak trening posłuszeństwa, ukrywanie przysmaków czy łamigłówki dla psów, które pomagają utrzymać ich umysł w dobrej formie.

Akita – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Czy szczeniak akita to dobry pomysł dla rodziny z małymi dziećmi? I tak, i nie. To zależy. Jeśli młody pies rasy wchodzi do rodziny, gdzie są już dzieci, wtedy nauczy się z nimi wychowywać i żyć. Traktuje najmłodszych zwykle bardzo przyjaźnie i wykazuje cierpliwość, ale nie możesz liczyć na to, że będzie się z nimi cały czas bawił.

Ze względu na swój indywidualny charakter, akita inu wymaga doświadczonego, stonowanego przewodnika, który dobrze panuje nad swoim poziomem energii. Powinna być więc to osoba pewna siebie, która zaakceptuje stateczność i opanowany charakter tych psów. Może sprawdzić się w domu z dziećmi, jednak tylko pod warunkiem, że ich opiekunowie będą odpowiednio dbali o komfort psa. 

akita zimą otulony rękawiczkami

Jakie są metody treningowe dopasowane do akity?

Akita, rasa znana ze swojej inteligencji i niezależności, wymaga specyficznego podejścia do treningu. Metody treningowe, które najlepiej sprawdzają się dla tej rasy, to te oparte na pozytywnym wzmocnieniu, cierpliwości i konsekwencji. Ważne jest, aby szkolenie było systematyczne i rozpoczynało się już od młodego wieku, z uwzględnieniem socjalizacji z ludźmi i innymi zwierzętami. Akity reagują dobrze na nagrody w postaci przysmaków, pochwał i zabaw.

Jak dbać o zdrowie akity?

Wiele ras psów o długiej historii charakteryzuje się dobrym zdrowiem i podobnie jest w tym przypadku. Inu był psem hodowanym specjalnie z myślą o jego wytrzymałości oraz zdrowiu. Z jego powodu choroby genetyczne występujące w tej rasie były od samego początku eliminowane przez hodowców oraz naukowców, pracujących nad przywróceniem dawnych japońskich psów. To jednak nie oznacza, że akita inu nie jest narażony na żadne choroby. Niektóre osobniki cierpią na problemy związane ze skórą i sierścią. Czasem pojawiają się także epilepsja czy zanik siatkówki.

akita w parku

Jakie są najczęściej występujące choroby u akity?

Akity są odporne na różne choroby i charakteryzują się dużą wytrzymałością. Typowymi chorobami dla tej rasy psów są:

  • schorzenia tarczycy;
  • dysplazja stawu biodrowego;
  • epilepsja;
  • schorzenia skóry i włosia;
  • choroby oczu (w tym postępujący zanik siatkówki), które prowadzić mogą nawet do utraty wzroku przez psa.

Zwracaj uwagę na te najczęstsze choroby rasy akita, jeśli posiadasz takiego zwierzaka!

Dieta i żywienie – jak dopasować do akity?

Choć są to dość wytrzymałe psy, zdrowa i zbilansowana dieta na pewno sprawi, że twój pupil będzie żył dłużej. Możesz więc postawić na suchą karmę z dużą ilością mięsa bądź wysokiej jakości puszki. Im mniej będą zawierały zbóż, tym lepiej dla psiego żołądka. Możesz również zdecydować się na BARF, czyli karmienie zwierzęcia za pomocą naturalnych produktów. Wcześniej jednak skontaktuj się ze specjalistą od psiego żywienia. Pamiętaj, że w przypadku psów dieta wegetariańska w większości przypadków nie będzie wystarczająca. Ułożenie jej w zbilansowany sposób jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Akita idzie oblizując się

Jak pielęgnować psy rasy akita?

Akita nie jest kłopotliwa dla właściciela, jeśli chodzi o rytuały pielęgnacyjne. Przede wszystkim pielęgnacja akity powinna dotyczyć wyczesywania sierści i jej mycia. Linieje mniej więcej dwa razy do roku i wówczas powinieneś często wyczesywać swojego psa, aby szybko usunąć nadmiar wypadających włosów. Chodzi tu jednak głównie o zwierzęta często przebywające na dworze, np. mieszkające w budzie.

Wprowadzenie szczeniaka rasy akita do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka rasy akita do nowego domu to wyjątkowy i ważny czas, który wymaga starannego przygotowania i cierpliwości. Na początku, kluczowe jest stworzenie bezpiecznego i spokojnego środowiska, w którym szczeniak będzie mógł się czuć komfortowo. Zaleca się przygotowanie dedykowanego miejsca dla szczeniaka, jak legowisko czy kącik, gdzie będzie mógł odpoczywać i czuć się bezpiecznie.

Pierwsze dni są również idealnym momentem na rozpoczęcie procesu socjalizacji, prezentując szczeniakowi nowe doświadczenia, dźwięki i środowiska w kontrolowany i spokojny sposób. Ważne jest, aby w tym czasie szczeniak miał regularny kontakt z domownikami, a także stopniowo przyzwyczajać go do rutynowych czynności, takich jak karmienie, spacery i zabiegi pielęgnacyjne. 

szczeniaki akita inu

Historia i pochodzenie rasy akita

Czego nie wiesz o rasie akita? Pozostałości na dziełach sztuki sugerują, że ta rasa była znana w Japonii już setki lat temu. Imigracja tych zwierząt na wyspy rozpoczęła się prawdopodobnie ok. 15 000 roku p.n.e., a zakończyła 300 lat p.n.e., wraz z pierwszymi osadnikami nazywanymi Aine. Podobizny psów na glinianych naczyniach wskazują, może liczyć sobie nawet 5 tysięcy lat, co czyni z niej jedną z najstarszych ras na świecie. Początkowo pomagała głównie przy polowaniach – stąd też wynika jej wrodzony, silny instynkt myśliwski. Wspierała łowczych w czasie tropienia ptactwa, dzików, a nawet niedźwiedzi.

Pochodzenie i rozwój rasy akita

Człowiek wykorzystywał te psy również do pracy, a nawet wystawiał w okrutnych, krwawych walkach, które ostatecznie zostały zakazane w 1908 roku. Pełniły także rolę zwierząt pociągowych oraz towarzyszyły samurajom. Na skutek wojen światowych rasa niemal wyginęła. Już w 1931 roku została uznana za dziedzictwo kulturowe Japonii, a co za tym idzie – została otoczona specjalną opieką. Współcześnie akity mają się raczej dobrze i są popularne nie tylko wśród mieszkańców kraju kwitnącej wiśni.

akita stoi w parku

Kiedy zakończyła się II wojna światowa, populacja akity została mocno przetrzebiona, a przedstawiciele rasy znacznie różnili się wobec siebie pod względem wyglądu i usposobienia. Dlatego wyodrębniono dwie rasy z uznanym powszechnie wzorcem. Została wydzielona akita japońska oraz akita amerykańska. Ta druga pojawiła się w Stanach Zjednoczonych wraz z żołnierzami amerykańskimi, którzy po wojnie zabrali kilku przedstawicieli rasy akita do siebie do domu. Tam rozpoczęły się celowe hodowle akity amerykańskiej. Obie rasy są uznane przez FCI.

Obecność rasy akita w Polsce

Rasa akita w Polsce jest raczej rzadka, choć występują w naszym kraju jej hodowle. 

Ciekawe fakty o rasie akita

Badania wykazały, że akity są spokrewnione w prostej linii z wilkami. Nie ma jednej, powszechnie uznawanej teorii dotyczącej pochodzenia tych zwierząt. Jedna mówi, że rasa została odkryta w japońskim regionie Akita, od którego wzięła swoją nazwę. Szybko rozprzestrzeniła się w całej Japonii, a stamtąd przybyła do Europy czy Ameryki Północnej. Niemniej, zanim do tego doszło, aż do 1945 roku wywóz akity z Japonii był zakazany. Uznawano tę rasę psów za swoisty pomnik kultury.

Akita jest symbolem siły i pomyślności w Japonii. Na początku XX wieku Japończycy celowo hodowali te psy, by utrzymać ciągłość i czystość rasy.

szczeniak akita na śniegu

Znane osobistości i historie związane z rasą akita

Pies tej rasy o imieniu Hachikō rozsławił swoją rasę na świecie. Zwierzak zasłynął swoją ogromną wiernością. Według legendy czworonóg ten odprowadzał swojego opiekuna na dworzec Shibuya w Tokio codziennie i codziennie go z niego odbierał. Miało to miejsce w latach 20. XX wieku. Hachiko pewnego razu prowadził swojego pana na dworzec, ale ten nie wrócił. Zmarł, jednak jego pupil i tak przychodził na peron codzienne, dokładnie o tych samych porach przez kolejne 10 lat, aż do własnej śmierci. Na pamiątkę tego niezwykłego psa akita stanął tam jego pomnik. W 2009 roku z kolei nakręcono film o tytule „Hachikō” z Richardem Gere`em w roli głównej.

Jaką rolę odgrywają psy rasy akita w pracy i służbie?

Te majestatyczne psy są znane przede wszystkim ze swojej lojalności i odwagi, co sprawia, że doskonale sprawdzają się jako psy stróżujące i ochronne. W Japonii akity są również cenione jako psy terapeutyczne. Mimo wszystko wiedza o tym, jak trenować psa rasy akita, jest naprawdę ekspercka i nie każdy właściciel poradzi sobie z tym zadaniem!

Choć akita nie jest tradycyjną rasą służbową, jej charakterystyczne cechy sprawiają, że może odgrywać ważną rolę w różnych formach pracy i służby.

akita inu na schodach

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy akita?

Ile kosztuje akita? Cena wynosi średnio 2500-3500 zł za szczeniaka. Najlepsze osobniki z rodowodem, które wiernie odzwierciedlają wzorzec FCI, mogą kosztować nawet 4500 zł. Cena akity jest mniejsza za psy pochodzące z niezarejestrowanych hodowli, których nie ma na liście Związku Kynologicznego w Polsce. Nie można jednak w ich przypadku stwierdzić, czy będą zgodne ze wzorcem rasy. Charakter tych zwierząt jest też trudny do przewidzenia.

Jak długo żyją psy rasy akita?

Ile wynosi długość życia akity? Przeciętnie te psy żyją od 10 do 12 lat. Dla utrzymania dobrej kondycji zwierzęcia ważne jest odpowiednie żywienie. Czym karmić te psy? Wybieraj karmę odpowiednio zbilansowaną i mającą dobry skład. Taki produkt ma wysoką zawartość mięsa sięgającą około 70-80%. Najlepiej, aby było to mięso wołowe lub jagnięce. Resztę składu powinny stanowić warzywa, a nie zboża, ponieważ te ostatnie nie są one potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu zwierząt, wpływają też na to, ile lat żyje akita.

Czy rasa akita jest łatwa do szkolenia?

Wychowanie akit japońskich wymaga wczesnego rozpoczęcia treningu, ponieważ rasa ta szybko przyswaja sobie złe nawyki, które mogą być trudne do wyeliminowania. Szkolenie akit nie jest łatwe ze względu na ich niezależny charakter i silną osobowość. Podczas treningu kluczowe jest skupienie się na motywacji psa, używając pozytywnego wzmocnienia, takiego jak przysmaki czy pochwały, które skutecznie zachęcają do nauki. Ważna jest również konsekwencja i cierpliwość, aby zapewnić psu jasne i zrozumiałe komunikaty. 

Czy akita jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Czy akita w mieszkaniu to dobry pomysł? Tak, akita inu może mieszkać w bloku, pod warunkiem zapewnienia psu odpowiedniej ilości ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Ta rasa jest znana ze swojej potrzeby regularnych ćwiczeń, co jest kluczowe dla utrzymania jej zdrowia fizycznego i psychicznego. Długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu oraz czas spędzony na aktywnym wypoczynku są niezbędne, aby akita czuła się szczęśliwa, ale pamiętaj też, że akita żyjąca w małej przestrzeni może czuć się nieszczęśliwa. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 255 / 02.04.2001/EN, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.03.2001.

Archiwum: kwiecień 2024