Wielu opiekunów ma problem z niesfornymi czworonogami, które nic nie robią sobie z nakazów, zakazów i wykorzystują pierwszą lepszą sposobność do tego, aby pozwiedzać bliższą czy dalszą okolicę na własną łapę. Sytuacja ta jest nie tylko irytująca i frustrująca, ale przede wszystkim niebezpieczna. I to zarówno dla psa, któremu może stać się krzywda, jak i dla jego otoczenia, jeśli czworonóg przejawia zachowania agresywne i jest skłonny np. do bójek z innymi psami. Twój pies ucieka z posesji i nie masz już pomysłu, co zrobić, aby go powstrzymać? Poznaj najważniejsze fakty na ten temat!
Pies ucieka z posesji – poznaj przyczyny tego zachowania
Istnieje wiele przyczyn, dla których pies ucieka z posesji i decyduje się na urządzanie wycieczek krajoznawczych. Oto kilka najpowszechniejszych:
- faza ucieczek – ten konkretny punkt dotyczy wyłącznie szczeniąt. Aby zrozumieć, o co chodzi, musisz poznać etapy rozwoju psa. Jednym z nich jest etap młodzieńczy, który dzieli się na trzy kolejne fazy. W ich trakcie dochodzi do tzw. młodzieńczego buntu i właśnie fazy ucieczek. Gdy szczenię nieco podrośnie, staje się bardziej pewne siebie, odważne i ciekawe świata, który chce poznawać za wszelką cenę. Nawet jeśli maluch od początku był szkolony z podstaw posłuszeństwa i generalnie jest bardzo oddanym, posłusznym pupilem, w którymś momencie natura bierze górę. Jeśli ten etap jest dopiero przed tobą, przygotuj się na niego i właściwie zabezpiecz teren, bo natury nie oszukasz;
- instynkt myśliwski – tak naprawdę każdy pies go ma, w większym lub mniejszym stopniu – mają go nawet tak zwane psy „kanapowe”, czyli czworonogi do towarzystwa, które nigdy nie były wykorzystywane do polowań. Niemniej największe prawdopodobieństwo ucieczek dotyczy psów ras myśliwskich, które cechują się bardzo silnym instynktem łowieckim i odczuwają ogromną potrzebę tropienia oraz polowania. Takiego psa do pogoni i tym samym do ucieczki na spacerze lub z posesji może sprowokować wszystko – szybko przejeżdżający rower, przelatujący ptak, każdy intrygujący dźwięk czy zapach;
- popęd płciowy – z kolei ten punkt dotyczy psów dojrzałych, gotowych do rozmnażania. Tutaj ponownie masz do czynienia z naturą. Potrzeba przedłużenia gatunku jest tak silna, że nie sposób z nią wygrać komendą typu „zostań” czy „wróć”. Niezależnie od tego, czy jest to pies, który wyczuł suczkę w rui, czy suka szukająca partnera, pupil zwyczajnie głuchnie na wszelkie przywołania – nawet wtedy, poza tym szczególnym okresem jest najbardziej oddanym i posłusznym czworonogiem na świecie;
- strach, stres, nuda – psy bardzo często uciekają z tych powodów. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ewentualny strach przed właścicielem. Pies może wystraszyć się czegokolwiek – obcego człowieka przechodzącego obok domu, nagłego, głośnego dźwięku, innego psa. Często pies ucieka z posesji w czasie Nowego Roku, kiedy słyszy fajerwerki. Wówczas, chcąc oddalić się od źródła zagrożenia, może biec przed siebie na oślep. Stres może wynikać z wielu kwestii, w tym m.in. niewystarczającej aktywności fizycznej. Jeśli psu brakuje odpowiedniej stymulacji fizycznej i psychicznej, może poszukać sobie rozrywek na zewnątrz.
Im szybciej dotrzesz do przyczyny problemu, tym masz większą szansę na jego rozwiązanie, zanim ucieczki pupila staną się jego nawykiem.
Pies ucieka z posesji – jak go powstrzymać?
Założenie psu solidnej obroży i smyczy na spacerze, by nie uciekł, wzmocnienie ogrodzenia wokół domu czy zamknięcie psa w czterech ścianach to tak naprawdę maskowanie objawów. Oczywiście musisz fizycznie uniemożliwić psu ucieczki m.in. przy pomocy wyżej wymienionych sposobów. Traktuj je jednak jako jeden ze środków do celu, a nie jako ostateczne i jedyne rozwiązanie problemu.
Nawet jeśli sprawisz, że twój pupil przestanie uciekać, nie rozwiąże to np. kwestii stresu, nudy, pragnienia pogoni czy popędu seksualnego. Uniemożliwienie psu realizacji jego naturalnych potrzeb tylko spotęguje stres i frustrację. A to prosta droga do poważnych zaburzeń i kolejnych niepożądanych zachowań. Jak zatem zapobiec ucieczkom, aby wilk był syty i owca cała? Przede wszystkim musisz zrozumieć, dlaczego pies ucieka z posesji lub na spacerze. Nie możesz też bagatelizować jego potrzeb, ale spróbować je zrealizować w jakiejś bezpiecznej dla wszystkich formie. Oto kilka podpowiedzi do powyższych punktów:
- faza ucieczek – ciekawy świata młody pies ucieka z posesji, aby eksplorować otoczenie. Nie możesz „zabić” w szczeniaku tej chęci i potrzeby. Możesz natomiast pokazywać mu otaczający go świat w bezpieczny sposób. Wychodź z nim jak najczęściej w różne miejsca, aby mógł do woli węszyć, socjalizować się z ludźmi i innymi psami oraz spożytkować nagromadzoną energię w czasie rozmaitych zabaw. Daj maluchowi nieco swobody. Nie spuszczaj go ze smyczy, ale zaopatrz się w linkę treningową, np. o długości 5 lub 10 metrów. Psiak pozostanie pod twoją kontrolą, a jednocześnie będzie mógł buszować w zaroślach i obwąchać każdy kawałek terenu, na którym się znajduje;
- instynkt myśliwski – jeśli masz psa myśliwskiego, musisz zapewnić mu aktywności związane z jego naturalnymi potrzebami. Oczywiście nie oznacza to, że masz od razu chwycić za strzeblę i udać się z psem na polowanie na kaczki czy dziki! Istnieje wiele interesujących sportów kynologicznych i zabaw, które pozwalają zaspokajać potrzebę węszenia, tropienia, pogoni etc.,
- popęd płciowy – tutaj opcje są wyłącznie dwie – albo pozwolisz psu zaspokoić tę potrzebę, albo sprawisz, że w ogóle zostanie jej pozbawiony. Pierwsze z wymienionych rozwiązań wchodzi w grę wyłącznie wtedy, gdy prowadzisz legalną hodowlę psów. W innym przypadku byłoby to działanie bardzo nieodpowiedzialne, przyczyniające się do wzrostu bezdomności u psów. Jeśli nie planujesz hodowli, rozważ zabieg kastracji. Nie tylko uczyni on psa na stałe bezpłodnym, ale też pozbawi go hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny;
- strach, stres, nuda – zadbaj o to, aby pies się nie bał. Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić? Nie do końca! Jeśli pies ucieka z posesji, bo boi się np. głośnej muzyki puszczanej przez sąsiadów lub ich psa zza płotu, wcale nie musisz… likwidować sąsiadów i ich czworonoga. Pracuj nad wzmocnieniem pewności siebie twojego podopiecznego. Istnieje na to wiele prostych i skutecznych metod. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zgłoś się do behawiorysty zwierzęcego. Zapewnij psu rozmaite aktywności, zarówno fizyczne, jak i umysłowe, dzięki którym pies będzie mógł się zrelaksować i na pewno nie będzie się nudził. Jeżeli nie masz pomysłu, jak to zrobić, i tutaj może ci pomóc behawiorysta lub/i instruktor szkolenia psów.
Praca z psim uciekinierem nie jest prosta, a przede wszystkim wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli jednak zaangażujesz się, niebawem zobaczysz pierwsze efekty!
Jeśli pies ucieka z posesji, to jest to poważny problem. W trakcie wyprawy może zostać potrącony przez samochód, pogryziony przez innego psa czy po prostu ukradziony, może też wyrządzić szkody, za które odpowiadasz ty, jako jego właściciel. Konsekwentnie pracuj nad wyeliminowaniem takiego zachowania, ale zanim do tego dojdzie, zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa. Dobrze zabezpiecz podwórko, załóż psu obrożę z lokalizatorem GPS oraz adresówkę. Jeśli nie umiesz sobie poradzić z problemem, zgłoś się do specjalisty, który udzieli ci wsparcia!