Jeśli masz psa, samca, z pewnością zaobserwowałeś tzw. szminkę. Szminka to określenie na penis psa, używane żartobliwie przez opiekunów, ponieważ przypomina doskonale znany kosmetyk. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Budowa penisa psa
W układzie rozrodczym samca psa wyróżnia się następujące narządy:
- napletek;
- prącie, czyli penis psa;
- cewka moczowa;
- nasieniowody;
- prostata;
- bulbus glandis (nie ma polskiej nazwy);
- jądra ukryte w worku mosznowym.
Penis psa jest ukryty w napletku, wysuwa się z niego jedynie w określonych sytuacjach. Zbudowany jest z ciał jamistych. Jest to system zatok, dokąd w razie pobudzenia napływa krew z tętnic, co powoduje erekcję. Z układem rozrodczym łączy się również układ moczowy, ponieważ podobnie jak u ludzi (mężczyzn) penis służy też do wydalania moczu z organizmu.
Penis psa – czym jest tzw. szminka?
Bardzo często tzw. szminkę obserwują właściciele samców, szczególnie tych o krótkiej sierści. Czym ona jest? To nic innego, jak wysuwające się z napletka prącie, czyli wewnętrzna część penisa psa. Ze względu na swój kolor w odcieniach od ciemnoróżowego do czerwonego oraz specyficzny kształt przypominający pomadkę, prącie psa zostało żartobliwie nazwane szminką. Staje się ono widoczne w momentach pobudzenia, niekoniecznie seksualnego. Ekscytujący dla psa może być również przyjazd gości, spotkanie z innymi psami lub nawet zabawa z tobą. Pies nie ma nad tym kontroli, więc zignoruj to. Taka psia uroda!
Penis psa – czy pies może się masturbować?
Owszem – zdarzają się osobniki, które wylizują lub pocierają o różne przedmioty penisa. Psa, który tak robi dla przyjemności, próżno jednak szukać. Typowa masturbacja może być związana z silnym pobudzeniem seksualnym, gdy na przykład w bliskiej okolicy jest suka mająca właśnie cieczkę. Najczęściej jednak psy po prostu się myją. Mogą także wylizywać się z powodu stresu (podobnie wylizywane mogą być np. łapy). Częste wylizywanie penisa przez psa może być także objawem infekcji tych okolic. Warto zabrać zwierzaka do weterynarza, który pomoże ustalić przyczynę takiego zachowania.
Dlaczego pies gwałci nogi i przedmioty?
Większość opiekunów sądzi, że ich psiak jest zwyczajnie niewyżyty. Nic z tego! Nawet pies, który kryje, może zachowywać się w ten sposób! Przyczyną gwałcenia nóg i przedmiotów (poduszek itd.) jest najczęściej frustracja. Za nią stoją niespełnione potrzeby psa. Być może twojemu pupilowi czegoś brakuje. Bynajmniej nie jest to suczka z cieczką! Bardziej prawdopodobne, że powinieneś poświęcić mu więcej czasu. Wspólne, aktywne spacery połączone z zabawą i pracą powinny pomóc. Warto pomyśleć na przykład o noseworku, który ładnie wycisza psy.
Dlaczego psy zakleszczają się podczas kopulacji?
Nie tylko prącie wysuwa się z napletka podczas pobudzenia. Struktury zwane bulbus glandis są częścią budowy penisa psa. Są typowe dla wszystkich psowatych. Niektórzy mogą je pomylić z jądrami, ale są one twarde. Znajdują się mniej więcej w połowie długości prącia. Mogą się powiększać nie tylko podczas seksualnego pobudzenia. Dzieje się to także w momentach ekscytacji, np. przy powitaniu. W czasie krycia bulbus glandis pęcznieją bezpośrednio przed wytryskiem. Właśnie wtedy dochodzi do zakleszczenia penisa psa w pochwie suki. Trwa ono zwykle około pół godziny. W jego trakcie dochodzi do wytrysku.
Zakleszczone psy – co robić?
Najlepiej zaczekać. Rozdzielanie na siłę zakleszczonych psów to zły pomysł. Możesz zrobić im krzywdę! Nie polewaj ich wodą ani nie rozdzielaj rękami. Odseparuj psy, ale dopiero, kiedy się rozdzielą. Jeżeli jesteś właścicielem suki i nie planowałeś miotu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w sprawie przerwania niechcianej ciąży. Odchowanie miotu to bardzo duży wysiłek dla suki, ale również dla jej właściciela. Ponadto mnóstwo bezdomnych zwierząt czeka na dom. Ich szanse na adopcję często zostają zaprzepaszczone przez szczeniaki z nieplanowanych miotów.
Penis psa a kastracja
Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu jąder. Penis psa pozostaje nietknięty, w końcu jest częścią także układu moczowego. Kastracja nie zapobiegnie wysuwaniu się prącia z napletka. Po operacji nadal powiększać się mogą w razie pobudzenia bulbus glandis. Ten rutynowy, prosty zabieg pozwala jednak ochronić psa przed różnymi schorzeniami, jak choćby nowotwór jąder. Często jest również polecana jako remedium na agresję. Uważaj jednak! Czasami po kastracji problem agresji nasila się. Jeśli twój pies sprawia problemy behawioralne, przed decyzją o kastracji koniecznie skonsultuj się z behawiorystą!
Wydawałoby się, że o psach wiadomo już absolutnie wszystko. Nadal jednak pewne problemy, krążące mniej lub bardziej wokół psiego penisa, są zmorą wielu opiekunów. Każdy właściciel samca powinien znać budowę penisa psa, a także rozumieć zachowania, które wcale nie należą do nietypowych!