Jeszcze do niedawna suplementy diety dla zwierząt były dedykowane przede wszystkim osobom, które stosowały u swoich pupili dietę BARF. Tymczasem w ostatnich latach sięga po nie coraz więcej opiekunów, także tych, którzy karmią psy komercyjnymi karmami. Dlaczego olej rybny dla psów jest tak popularny? Wszystko ze względu na obecność niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają dobroczynny wpływ na cały organizm. Dowiedz się więcej!
Olej rybny dla psów – źródło kwasów omega-3
Niezbędne nienasycone kasy tłuszczowe (NNKT) są omega-3 są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Muszą być jednak spożywane wraz z pożywieniem. Można je spotkać w różnych produktach odzwierzęcych, przede wszystkim w żółtku kurzych jajek. Głównym źródłem kwasów omega-3 są jednak ryby i organizmy morskie.
Podając psu dobrej jakości olej rybny, wspierasz jego aparat ruchu i układ sercowo-naczyniowy. Kwasy EPA i DHA mają także wpływ na układ odpornościowy, a według niektórych badań ich regularne przyjmowanie może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Efekty są również widoczne gołym okiem. Olej rybny dla psów sprawia, że ich sierść jest lśniąca i wygląda zdrowo.
Olej rybny dla psów – jaki wybrać?
Olej z łososia dla psa
Jednym z najpopularniejszych olejów dla psa jest ten wyprodukowany z łososia. Coraz więcej osób włącza go do diety swojego pupila, a producenci odpowiadają coraz szerszą ofertą takich suplementów w sklepach. Nie każdy olej z łososia jest jednak równie wart zakupu.
Najlepiej sięgnąć po produkty wyprodukowane z dzikich ryb. Świetnym wyborem będzie łosoś atlantycki lub ten z Alaski. Stosunek kwasów omega-3 do omega-6 jest tam o wiele lepszy niż w łososiach norweskich. Wybierz dla swojego psa olej z łososia, który posiada przejrzysty skład i jasne wskazówki co do dawkowania i użytkowania.
Olej z wątroby dorsza dla psa
Olej z wątroby dorsza to po prostu znany wszystkim tran. Dobrej jakości suplement tego typu przynosi zwierzęciu wiele korzyści. Również poprawia jakość jego sierści. Poprawia zdolności poznawcze, wzrok, a nawet działa antystresowo.
Tran jest źródłem ważnych kwasów omega-3. Nie powinien jednak być stosowny w celu ich suplementacji. Dlaczego? Wszystko ze względu na to, że jest on bardzo bogaty w witaminy A i D. Jeżeli jednak pies będzie dostawał ten tłuszcz przez dłuższy czas, może dojść do hiperwitaminozy. Olej z wątroby dorsza jest doskonałym suplementem, którego przyjmowanie ma bardzo wiele zalet. Trzeba jednak stosować go zgodnie z zaleceniami producenta i wybierać produkty dobrych marek.
Dawkowanie oleju rybnego dla psa
Olej rybny to suplement, który trzeba dawkować zgodnie ze wskazaniami producenta. Zawsze wybieraj tylko takie oleje, na których jest wyraźnie zaznaczone dawkowanie i sposób przechowywania opakowania.
Jeżeli zdecydujesz się na olej z łososia, możesz bez obaw podawać go psom w każdym wieku, także szczeniętom i seniorom. W przypadku tranu zaleca się większą ostrożność ze względu na potencjalne wystąpienie hiperwitaminozy.
Jak podawać psu olej rybny?
Olej rybny ma to do siebie, że albo trafia w gusta smakowe psa, albo kompletnie nie. Niektóre czworonogi uwielbiają go na tyle, że piją prosto z łyżki. Inne z kolei nie znoszą zapachu i smaku ryby do tego stopnia, że nawet zmieszany z karmą olej jest dla nich nie do przełknięcia.
Najpowszechniejszym sposobem na podawanie psu suplementów jest właśnie mieszanie ich z karmą. W przypadku bardzo niechętnego zwierzaka dobrym pomysłem może okazać się wybór oleju, który ma delikatny smak i niezbyt intensywny zapach.
Olej rybny dla psów to bardzo zdrowe urozmaicenie diety. Trzeba jednak zwrócić uwagę na skład produktu, pochodzenie ryb i potencjalną obecność witamin i innych składników odżywczych. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z dietetykiem psów i kotów.