W poradniku opowiemy o tym, dlaczego warto dobrze znać mowę ciała psa i umieć ją odczytywać. Dowiesz się również, jak rozpoznać u swojego podopiecznego strach, niepokój, stres, frustrację, ekscytację oraz szczęście. Przeczytaj nasz artykuł i zrozum swojego czworonożnego przyjaciela!
Jak odczytać zachowanie psa? Poznaj mowę ciała zwierząt!
Pies za pomocą subtelnych ruchów swojego ciała potrafi wysyłać wiele istotnych wiadomości dotyczących jego samopoczucia czy nastroju. Niestety większość właścicieli nie umie ich poprawnie odczytywać lub robi to błędnie. Poznanie psiego języka jest niezwykle istotne. Nie tylko pomaga ci dowiedzieć się, co naprawdę lubi twój podopieczny, a nie jedynie toleruje, ale może również pomóc ci zadbać o jego zdrowie.
Zwierzęta domowe niestety nie mają możliwości zabrania głosu, co sprawia, że w razie wystąpienia problemów zdrowotnych dość późno trafiają do lekarza weterynarii. Jednak choroba często jest widoczna już wcześniej, ale nie każdy właściciel ją zauważa. Dzięki umiejętności rozumienia mowy ciała psa nauczysz się odczytywać nastrój swojego podopiecznego i szybciej zauważysz niepokojące objawy.
Szczęśliwy pies – po czym go rozpoznać?
Większość osób nie ma problemu z rozpoznaniem szczęśliwego czworonoga. Oczywiście najważniejszym znakiem charakterystycznym zadowolonego psiaka jest jego ogon – noszony w naturalnej pozycji, energicznie, ale swobodnie machający na boki. Pysk zwierzaka jest delikatnie otwarty, uszy są rozluźnione, a mięśnie czoła gładkie. Oczy mogą być szeroko otwarte, ale zdecydowanie niewytrzeszczone. Całego jego ciało jest zrelaksowane, a mięśnie rozluźnione. Szczęśliwy pies zazwyczaj porusza się swoim naturalnym tempem, na wyprostowanych, ale nie sztywnych łapach.
Większość właścicieli psów obserwuje taki widok za każdym razem po powrocie do domu z pracy. Chociaż to najczęstsze sytuacje, w których można ujrzeć swojego rozradowanego pupila, to nie jedyne. Zwierzęta różnią się między sobą osobowościami, jedne łatwiej i częściej odczuwają radość, a inne rzadziej. Da się to zauważyć w mowie ciała psa.
Osobniki skłonne do odczuwania rozradowania mogą przejawiać takie zachowania z powodu małych przyjemności, takich jak podrapanie ich za uchem czy rzucenie piłeczki. W przypadku mniej wylewnych czworonogów tak dobre gesty mogą okazać się niewystarczające do okazania ekscytacji czy ogromnej radości. Nie oznacza to oczywiście, że pies jej nie czuje! Pamiętaj, że tak samo, jak niektórzy ludzie, twój pupil może nie należeć do grupy wylewnych osobników!
Sfrustrowany pies – oznaki, po których go poznasz
Twój psi przyjaciel szczeka, piszczy i podskakuje? Prawdopodobnie nie dostał tego, czego od ciebie oczekiwał, a w ten sposób chce przekazać swoje niezadowolenie. Zwierzak może energicznie machać ogonem, a nawet za nim gonić. Jego uszy będą wysoko postawione, oczy szeroko otwarte, a czoło silnie zmarszczone. Zdarza się, że próbuje siłą uzyskać rzecz, której chciał, na przykład zabawkę. Absolutnie nie wolno mu tego w tym momencie dawać, by nie nauczył się, że to dobra metoda na otrzymywanie tego, czego chce. Zanim wręczysz mu pożądaną rzecz, poczekaj, aż się uspokoi.
Istnieje też drugi rodzaj frustracji połączonej z przygnębieniem. Pyszczek wygląda wtedy podobnie, ale ciało się silnie spięte. Jego wszystkie zmysły będą skupione na obiekcie, który wywołuje u niego tak silne emocje. Pies często będzie zbyt rozproszony, by móc reagować na twoje komendy. Jeśli taki stan będzie utrzymywać się przewlekle, może skończyć się zachorowaniem na depresję. Dlatego w przypadku, gdy zaobserwujesz te elementy mowy ciała psa, koniecznie skonsultuj się z zaufanym behawiorystą.
Zaniepokojony pies – jakie sygnały niewerbalne wysyła?
Psy, tak samo jak wszystkie inne zwierzęta, mają zdolność odczuwania strachu i lęku. Przestraszyć zwierzaka może wiele rzeczy, ale najczęściej są to donośne dźwięki lub inne psy. W takim momencie czworonóg musi zdecydować, czy zagrożenie jest na tyle niewielkie, że może je zignorować, czy jednak będzie zmuszony podjąć próbę walki lub ucieczki. W sytuacji silnego stresu u psa jego organizm zaczyna wydzielać hormony, które mają go przygotować do podjęcia wyżej wymienionych aktywności.
W obliczu takich wyzwań zwierzę stara się wyostrzyć swoje zmysły. Da się to zauważyć w mowie ciała psa, czujny zwierzak ma postawione do góry i skierowane do przodu uszy, Czoło jest mocno spięte, a nierzadko można dostrzec jego pomarszczenie. Zwierzę może próbować unikać kontaktu wzrokowego, ale zdarza się też, że ma oczy szeroko otwarte i intensywnie wpatruje się w obiekt, którego widok go zaniepokoił. Pyszczek jest zazwyczaj zamknięty, a wargi napięte. Pies, próbując się uspokoić, może je oblizywać lub ziewać.
Często czworonóg zastyga w jednej pozycji, ale nagle może się ona zmienić. Jego ciało jest silnie napięte, głowa wyciągnięta do góry, a ogon wysoko postawiony. Pies może nim merdać, ale nie energicznie, a delikatnie i ostrożnie, by się uspokoić.
Warto zwrócić uwagę na takie sygnały uspokajające, kiedy twój pies staje w obliczu nowej dla niego sytuacji, na przykład kontaktu z innymi zwierzętami czy obcymi ludźmi. Kiedy zauważysz je u swojego pupila, postaraj się odwrócić jego uwagę od czynnika stresującego. Możesz do tego wykorzystać ulubioną zabawkę lub smakołyk. W żadnym wypadku nie staraj się na siłę pocieszać psa ani go przytulać.
Jak zrozumieć psa zestresowanego? Warczenie i inne sygnały
Warczenie to bardzo wyraźny sygnał ostrzegający, który zwykle zrozumie zarówno inny zwierzak, jak i człowiek. Jednak jest to jeden z ostatecznych kroków podejmowanych przez psa w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, a droga od warknięcia do ugryzienia czy innych przejawów agresji może być bardzo krótka. Dlatego dokładne poznanie mowy ciała psa jest niezwykle ważne nie tylko dla komfortu twojego pupila i ciebie, ale również dla bezpieczeństwa innych zwierząt i ludzi.
Jak wygląda zestresowany zwierzak? Oczy są mocno wytrzeszczone, a ich białka wyraźnie widoczne. Czworonóg unika kontaktu wzrokowego z człowiekiem lub psem, którego widok wywołał u niego tak silne emocje. Uszy mocno przylegają do głowy, a pysk zazwyczaj jest zaciśnięty, chociaż zdarza się, że zwierzak dyszy, by poprawić wentylację. Niekiedy może wyszczerzyć zęby, warknąć lub ugryźć w sytuacji, kiedy będzie pozbawiony drogi ucieczki i poczuje, że jest zagrożony.
Zestresowany zwierzak często się kuli, chcąc pozostać niezauważonym. Ma podwinięty ogon, który trzyma między tylnymi łapami. Często pies porusza się na ugiętych łapach, a czasem w sytuacji silnego stresu chce się podporządkować, w efekcie czego kładzie się na grzbiecie, wystawiając brzuch przykryty ogonem. W ten sposób stara się zakomunikować, że nie tworzy zagrożenia dla innych. Do innych oznak sugerujących wysokie napięcie można zaliczyć uniesienie jednej z przednich łap do góry czy przedłużające się ziewanie.
W takiej sytuacji opiekun powinien przede wszystkim zapewnić swojemu podopiecznemu możliwość ukrycia się w bezpiecznym dla niego miejscu. Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić w tym momencie, jest próba podejścia do psa (zwłaszcza, jeśli zrobi to osoba lub zwierzę, które wywołało taką reakcję). Jeśli twój pupil nie będzie miał drogi ucieczki, zostanie mu tylko obrona.
Podekscytowany zwierzak – cechy charakterystyczne zachowania
Ekscytacja jest wyraźnie zauważalna w mowie ciała psa. Zwierzak energicznie macha ogonem na wszystkie strony, często tak mocno, że wraz z nim kręci się jego zad. Nierza towarzyszą temu różnego rodzaju odgłosy takie jak szczekanie, popiskiwanie, czy dyszenie. Zdarza się, że próbuje on na ciebie skakać lub kłaść przód ciała do ziemi w ukłonie. W ten sposób pies chce powiedzieć „Pobaw się ze mną!”. Możesz odczytać ten nastrój także na jego pyszczku. Oczy będą żywe bystre, uszy rozluźnione, a wargi odsłonią jego uśmiech.
Większość specjalistów zajmujących się tresurą psów zaleca, by zaniechać zabaw ze swoim podopiecznym, który jest tak mocno rozemocjonowany. Pies powinien umieć wyciszyć się samodzielnie i wiedzieć, że dopiero później pojawi się przewidziana nagroda za uspokojenie się.
Mowa ciała psa – jej znajomość pozwoli ci porozumieć się z pupilem!
Proces udomowienia psowatych zaczął się tysiące lat temu, ale dopiero teraz badacze nauczyli się odczytywać elementy mowy ciała psa. Jest to bardzo przydatne w życiu codziennym ze swoim podopiecznym. Dzięki tej wiedzy odczytasz nastrój swojego psa i zbudujesz z nim trwałą, pełną zaufania relację.