Z tekstu dowiesz się, w jakich sytuacjach zalecane jest noszenie kołnierza dla psa. Poznasz też zastosowanie różnych rodzajów tego zabezpieczenia i przybliżone ceny. Podpowiemy ci również, jak przyzwyczaić pupila do tego ochraniacza.
Kiedy stosować kołnierz ochronny dla psa?
Do najczęstszych sytuacji, kiedy weterynarz zaleca noszenie kołnierza dla psa, zaliczają się stany pooperacyjne. Ochraniacz zapobiega wylizywaniu ran, ponieważ mogłoby to spowodować kłopoty w gojeniu lub wręcz doprowadzić do niebezpiecznej infekcji. Wbrew krążącym mitom ślina psa nie zawiera leczniczych właściwości. Jest wręcz odwrotnie, zawarte w niej bakterie mogą doprowadzić do poważnego zakażenia czy stanu zapalnego, jeśli przedostaną się do krwiobiegu poprzez otwartą ranę. Sam język zwierzęcia ma chropowatą powierzchnię, która umożliwia rozdrapanie i powiększenie się świeżej rany.
Kołnierz pomaga również uniknąć niebezpieczeństwa związanego ze ściągnięciem sobie przez pupila opatrunku i szwów. Często stosowany jest w przypadku chorób powodujących świąd na przykład przy atopowym zapaleniu skóry, alergiach czy świerzbowcu. Ochraniacz pomaga szybciej zagoić uszkodzoną tkankę i zapobiega nadmiernemu wylizywaniu, drapaniu czy wygryzaniu swędzących miejsc. Niektóre psy mają problemy behawioralne i w ich przypadku też warto wykorzystać akcesorium ochronne. Zwierzęta borykające się z takimi przypadłościami na skutek stresu dokonują samookaleczeń.
Kolejną sytuacją, w której wykorzystuje się ochronne kołnierze dla psów, są problemy okulistyczne. Najczęściej w sytuacji, gdy zwierzę odczuwa swędzenie oczu i stara sobie ulżyć drapiąc je.
Jak dobrać odpowiedni kołnierz dla psa?
Kołnierz pooperacyjny dla psa, aby spełniał swoją funkcję, powinien idealnie przylegać do obwodu szyi. Należy również dobrać rodzaj ochraniacza o odpowiednim zastosowaniu do konkretnej przypadłości. Dobiera się go w zależności od wielkości pupila i budowy jego ciała. Dobrze dopasowany powinien sięgać nieco poza koniuszek nosa i nie powinien spadać na podpiersie, pozostając w tym miejscu na szyi, na którym został umieszczony.
Twardy kołnierz
To klasyczny kołnierz dla psa przypominający abażur. Jest to najpopularniejszy i najczęściej stosowany ochraniacz dla zwierząt. Wykonany jest z przezroczystego plastiku w kształcie obciętego stożka, ale występuje też w kolorze mlecznobiałym. Jego budowa jest bardzo prosta. Oczywiście występuje w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dobrać go do indywidualnych potrzeb i rozmiarów pupila.
Ten model jest bardzo łatwy w przechowywaniu, ponieważ po złożeniu jest płaski. Założenie i zdjęcie kołnierza jest bardzo proste. Chcąc zapewnić czworonogowi ochronę, wystarczy przez odpowiednie otwory przewlec obrożę lub bandaż, które z kolei umieszczasz na szyi pupila. Kołnierz plastikowy stosowany jest we wszystkich sytuacjach wymagających wyposażenia podopiecznego w taką ochronę. Ceny takich modeli wahają się od 20 do 100 złotych.
Kołnierz miękki
Podobnie jak twardy kołnierz plastikowy, ten miękki również ma kształt abażuru lampy czy stożka. Odróżnia go od twardego materiał, z którego jest wykonany, czyli miękka tkanina wzmocniona stelażem. Jest bardzo elastyczny i można go złożyć, dzięki czemu jest łatwy w przechowywaniu. Zakłada się go bezpośrednio na szyję psa. Nie zaleca się stosować tego typu ochraniacza u czworonogów mających tendencję do ściągania sobie obroży czy szelek, ponieważ nie zawsze da się go zamocować do bandaża czy obroży, co z kolei ułatwia oswobodzenie się z niego kreatywnemu zwierzakowi.
Wykorzystana w produkcji tkanina powoduje, że trudniej utrzymać go w czystości. Jest to idealny ochraniacz dla małych psów, a ceny takich egzemplarzy wahają się od 70 do 150 złotych.
Kołnierz okulistyczny
Kształt i materiał ochraniaczy okulistycznych przypomina budowę tych miękkich. Różnią się natomiast dodatkowymi pasami, które przechodzą naokoło głowy psa. Zapobiegają one dotykaniu oczu łapami i stosowane są najczęściej po zabiegach okulistycznych. Cena takiego kołnierza dla psa to około 90 złotych.
Kołnierz oponka i dmuchany
Oponka lub kołnierz dmuchany przypomina obrożę, ale bardzo grubą, otaczającą szyję i uniemożliwiającą psu lizanie przednich części ciała. Do produkcji oponki wykorzystuje się miękkie materiały z piankowym lub nylonowym wypełnieniem. To najwygodniejszy dla pupila rodzaj ochraniacza, który nie ogranicza pola widzenia i zmniejsza jego dyskomfort. Koszt takiego modelu może wynieść ponad 100 złotych.
Jak przygotować pupila do noszenia kołnierza?
Jeśli wykorzystywany kołnierz będzie ograniczał pole widzenia pupila, postaraj się odpowiednio przygotować mieszkanie, aby pies nie zaczepiał się o meble. Ochraniacze zaprojektowano tak, żeby psiak nie miał problemu napić się czy zjeść, ale warto mu to ułatwić, stawiając miski na podwyższeniu. Zanim kupisz kołnierz dla psa, koniecznie sprawdź, czy odpowiednio przylega do jego szyi i skonsultuj wybór z lekarzem weterynarii.
Kołnierz bywa niezbędny, kiedy nie możesz stale pilnować, by pupil nie robił sobie krzywdy, wylizując gojące się rany czy ściągając szwy. Niektórzy wykonują kołnierze samodzielnie z tektury, ale w trosce o komfort i bezpieczeństwo pupila bezpieczniej jest zakupić specjalistyczny produkt wykonany przez renomowanego producenta.