Z artykułu dowiesz się, z jakimi przypadłościami pomaga uporać się klatka dla psa i czy to dobre rozwiązanie. Podpowiemy także, jak dobrać odpowiednią kennel klatkę dla twojego pupila.
Co to jest klatka kennelowa?
Wiele osób nadal sądzi, że klatka jest narzędziem do znęcania się nad zwierzętami. Takie myślenie wynika z powielania stereotypów spowodowanych brakiem wiedzy. Sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa kennel, czyli dosłownie buda. Klatka dla psa jest więc czymś w rodzaju budy, schronienia lub azylu. Jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla zwierzaka. Łatwiej sobie to wyobrazisz, traktując ją jako pokoik dla pupila, w którym ma spokój, nikt tam nie zagląda i mu nie przeszkadza. Piesek wie, że może czuć się w środku bezpiecznie i komfortowo.
Klatka kennelowa powstała właśnie z takim zamiarem, żeby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla twojego pupila. Zwierzęta z gatunku psowatych na wolności znajdują sobie norę, w której mogą wypocząć, nabrać sił i odciąć się od świata zewnętrznego. Jeśli w odpowiedni sposób nauczysz czworonoga korzystać z tego schronienia, zarówno tobie, jak i pupilowi będzie bardzo ciężko się bez niego obejść w przyszłości.
Jak jest skonstruowana klatka dla psa?
Klatki kennelowe są wykonane z różnych materiałów i w zależności od potrzeb mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach.
Metalowa klatka dla psa
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest klatka metalowa. Cieszy się ogromną popularnością z wielu powodów. Jej konstrukcja jest bardzo trwała, stabilna i można urządzić ją tak, aby pies czuł się, jak najbardziej komfortowo. Jeśli pupil ma tendencję do niszczenia różnych rzeczy, z klatką mu się to nie uda w żaden sposób. Należy wyposażyć ją w miskę na wodę, którą można przymocować do kraty, by nie zajmowała miejsca na podłodze klatki i się nie przewróciła.
Pies z łatwością może przez jej pręty obserwować otoczenie, co jest dla niego bardzo istotne. Metalową klatkę dla psa z reguły można bardzo łatwo złożyć i zabrać ze sobą w podróż czy dowolnie przenosić w przypadku przeprowadzki.
Plastikowa lub materiałowa klatka dla psa
Poza klatką metalową na rynku spotkasz się z tymi wykonanymi z plastiku bądź materiału. Przydają się w wielu przypadkach, gdyż są lekkie i w prosty sposób można je złożyć. Jeśli pies jest mały lub średniej wielkości i zabierasz go w podróż, o wiele łatwiej zabrać ze sobą klatkę tego typu niż o wiele cięższą wersję metalową. Klatki z materiału czy plastiku mają jeden duży minus, mogą zostać łatwo zniszczone przez nadaktywnego psa, dlatego niezalecane są dla początkujących.
Kiedy przyda ci się klatka kennelowa dla psa?
Klatkę dla psa bardzo często stosuje się w przypadku zwierząt z problemami behawioralnymi, po konsultacji ze specjalistą. Wiele adoptowanych zwierząt cierpi na lęk separacyjny. Jest to ciężka i uciążliwa dla czworonoga i opiekuna przypadłość. Lęk separacyjny to stan silnego niepokoju dotykający twojego pupila, gdy wychodzisz z domu. Problem często dotyka zwierzęta adoptowane, po przejściach, które w momencie znalezienia kochającego opiekuna zatracają się w miłości do niego.
Kiedy opuszczasz psa, wychodząc do pracy, on odczuwa to jako kolejną stratę i z tej tęsknoty zaczyna szczekać, wyć, drapać i dewastować mieszkanie. Jeśli zignorujesz problem lub będziesz działał nieumiejętnie, tylko się on pogłębi. Z pomocą przychodzi tu klatka dla psa, w której po odpowiednim przygotowaniu możesz zamykać pupila przed wyjściem z domu.
Psia tęsknota ma różne oblicza i powody. Zachowaj kilka podstawowych zasad, a uda ci się ją okiełznać. Nie żegnaj się wylewnie ze swoim zwierzakiem, to nie człowiek i nie zrozumie twoich intencji. Przed wyjściem zrób wszytko, aby wyciszyć jego emocje. Podobnie ma się rzecz z powrotami do domu, nie ekscytuj psa, zachowuj się naturalnie i nie daj mu odczuć, że twój powrót to jakieś wyjątkowe wydarzenie. W innym przypadku podopieczny podczas całej twojej nieobecności będzie wyczekiwał powrotu i czułości, nie zaznając spokoju.
Lek separacyjny to jeden z poważniejszych psich problemów behawioralnych, ale klatka kennelowa przyda ci się nie tylko w przypadku jego wystąpienia. Warto jej używać w każdej sytuacji, gdy wychodzisz z domu. Warto zabierać ją w podróż, ponieważ twój podopieczny będzie narażony na wiele ekscytujących momentów, a klatka pomoże mu sobie z tym poradzić. Schronienie tego typu przydaje się też w izolacji szczeniąt od matki, ale również dla psich seniorów potrzebujących spokojnego miejsca odpoczynku.
Przyzwyczajenie do przebywania w klatce dla psa to podstawa
Przyzwyczajenie podopiecznego do przebywania w kennelu to najważniejszy etap ze wszystkich. Od tego zależy komfort zwierzęcia i jeśli przeprowadzisz ten proces w sposób nieprawidłowy, możesz zrazić zwierzę do tego schronienia na całe życie. Wymaga to od ciebie dużej dozy cierpliwości. Zrób co w twojej mocy, żeby klatka kojarzyła się z samymi przyjemnymi rzeczami. Zdecydowanie unikaj umieszczania czworonoga na siłę w jej wnętrzu. Sama nauka może potrwać tydzień albo kilka miesięcy – wszystko zależy od charakteru zwierzaka.
Kiedy przyniesiesz do domu klatkę dla psa, pozwól mu się na początku dobrze z nią zapoznać. Niech ją dokładnie obejrzy i obwącha. Pozostaw drzwiczki otwarte i przez jakiś czas się nią w ogóle nie interesuj. Kiedy zwierze zakończy oględziny, możesz przejść do szkolenia. Nagradzaj pupila za każdym razem, kiedy sam wejdzie do klatki. Na początku warto zacząć karmić psa w jej pobliżu, stopniowo zmniejszając dystans. Po dwóch tygodniach treningu możesz zacząć podawać zwierzęciu pokarm, stawiając miskę w środku. Jest to oczywiście przybliżony czas, musisz obserwować, czy pupil jest już na to gotowy.
Kolejnym etapem szkolenia jest zamykanie drzwiczek. Najlepiej robić to w momencie, kiedy pies je. Nie powinien wtedy nawet tego zauważyć, jednak jeśli się odwróci, należy natychmiast je otworzyć. Szkolenie powinno być prowadzone regularnie, codziennie i konsekwentnie. Z czasem należy dodać kolejne elementy szkolenia. Naucz psa wchodzić i wychodzić z klatki na komendę, powinien umieć spokojnie zostawać w niej, kiedy nikogo nie ma w domu.
Jak dobrać odpowiednią klatkę?
Podczas wyboru klatki dla psa najważniejszą sprawą jest dobór jej rozmiaru do wielkości psa. Podobnie jak w przypadku budy nie powinna być ani za mała, ani za duża. Zwierzę powinno się w niej czuć komfortowo, aby tak się stało, musi mieć na tyle przestrzeni, aby się obrócić, a wysokość należy dobrać o 5 cm większą niż wysokość psa w kłębie. W kennelu pies powinien się mieścić cały, niedopuszczalne jest, aby podczas leżenia wystawały mu łapy czy ogon.
Jeśli kupujesz klatkę dla szczeniaka, najkorzystniej jest nabyć od razu klatkę, w której zmieści się, gdy będzie już dorosły. Weź jednak pod uwagę, co psy wybierają w naturze. Nory, w których się mieszczą, ale niezbyt przestronne. W mniejszym pomieszczeniu zwierzakowi jest cieplej i czuje się bezpieczniej. Dla szczeniaków warto dokupić przegrodę albo ograniczyć przestrzeń wewnątrz klatki poduszkami, kocami lub innymi wypełniaczami.
Jak urządzić klatkę, aby była przyjazna dla psa?
Warto wyłożyć klatkę kocami, najlepiej grubą warstwą, aby piesek miał ciepło, miękko i przytulnie. Możesz wykorzystać do tego swoje stare ubrania, na których pozostał twój zapach. Dzięki temu pupilowi nie tylko łatwiej będzie się do niej przyzwyczaić, ale też będzie czuł się w niej bezpiecznie i komfortowo. Wewnątrz należy umieścić specjalne uchwyty na miskę z wodą, ponieważ czworonogi powinny mieć zapewniony stały do niej dostęp.
Czworonogi kojarzą jedzenie z samymi przyjemnymi rzeczami, dlatego do klatki na zachętę można wrzucić przysmaki. Jeśli twój pupil posiada swoje ulubione zabawki, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich w jego bezpiecznym azylu.
Jak sam widzisz, klatka dla psa to nie narzędzie tortur, a świetne rozwiązanie dla psów nadaktywnych, niespokojnych lub borykającymi się ze złożonymi problemami behawioralnymi. Warto nauczyć psa korzystania z kennela, ponieważ ułatwi to zarówno jego, jak i twoje życie.