Kaganiec dla psa jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia. Niezależnie od rasy zwierzaka, jego wielkości czy charakteru zawsze powinien znajdować się w pogotowiu. Można korzystać z niego zarówno na codziennych spacerach, jak i w sytuacjach nietypowych – na przykład podczas przewożenia psa komunikacją miejską. Sprawdź, jaki kaganiec najlepiej wybrać dla swojego pupila.
Kagańce dla psów – jakie są ich rodzaje?
Kaganiec to bardzo popularne akcesorium, które dostępne jest w wielu wariantach. To, który z nich wybierzemy dla naszego pupila, nie jest bez znaczenia. Różnorodność modeli oraz materiałów wykorzystanych do ich wykonania jest niemal nieskończona. Dobrym rozwiązaniem będzie więc przyjrzenie się najpopularniejszym kagańcom i wybór takiego, który najbardziej pasuje dla twojego zwierzaka. Tylko dobrze dobrany będzie dla psa wygodny i komfortowy. Poniżej znajdziesz charakterystykę najszerzej dostępnych i najpopularniejszych modeli.
Kaganiec metalowy
Kaganiec metalowy jest bardzo popularnym wariantem, który cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Łatwo utrzymać go w czystości, a dodatkowo jest bardzo stabilny i odporny.
Trzonem tego rodzaju kagańca są metalowe druty oraz zapinane z tyłu głowy skórzane paski. Dobrze dobrany kaganiec metalowy jest bardzo komfortowy, pozwala psu zarówno na swobodne oddychanie, jak i na otwieranie pyska. Nie kupuj go jednak małemu zwierzakowi, może być bowiem dla niego zbyt ciężki. Kaganiec nie powinien także obcierać pyska psa.
Kaganiec fizjologiczny
Kaganiec fizjologiczny to stosunkowo mało znany model. Najczęściej wykonany jest z tworzywa sztucznego albo z metalowych drutów, które są odpowiednio zabezpieczone specjalną gumą. Zapobiega to powstawaniu otarć. Jest lekki i odporny, a dla psa wyjątkowo komfortowy w noszeniu. Pies może w nim pić i swobodnie dyszeć, jednak duży rozmiar tego kagańca nie zawsze chroni przed ugryzieniem.
Kaganiec plastikowy
Kaganiec wykonany z tworzywa sztucznego jest nieco mniej trwały od swojej metalowej wersji, jednak przez to jest także lżejszy. Dzięki temu nadaje się także dla małych psów. Dobrze wykonany i dobrany będzie wyjątkowo komfortowy w noszeniu. Zanim dokonasz zakupu zwróć uwagę na jakość tworzywa, ponieważ mniej solidne produkty mogą pękać pod wpływem użytkowania i zmiany temperatur.
Kaganiec skórzany
Kagańce wykonane ze skóry występuje w dwóch wariantach – klasycznym i zabudowanym. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej popularny. Dobrze sprawdzi się jako kaganiec dla szczeniaka, będzie także idealnym kagańcem treningowym.
W wersji zabudowanej kaganiec skórzany uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszym. Jednocześnie komfort zwierzęcia jest w nim znacząco ograniczony. Czy to oznacza, że nie powinieneś go kupować? Wszystko zależy od kontekstu. Tego rodzaju kagańce polecane są przede wszystkim psom uznawanym za agresywne w sytuacji, kiedy mogą one stanowić zagrożenie dla innych zwierząt lub ludzi. Kaganiec ten nie powoduje otarć ani bólu, jednak nie pozwala psu na swobodne otwieranie pyska.
Kaganiec weterynaryjny
Kaganiec weterynaryjny wykonany jest z materiału. Spośród innych wyróżnia się tym, że uniemożliwia psu otwieranie pyska. Tego rodzaju kagańce mogą więc być stosowane tylko przez krótki czas, zazwyczaj podczas zabiegów weterynaryjnych, kiedy istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzak może potraktować lekarza zębami.
Kaganiec weterynaryjny nie uniemożliwia zwierzęciu oddychania. Pies jednak nie ma w nim możliwości ziajania, a tym samym – chłodzenia się. Właśnie dlatego ten rodzaj zabezpieczenia powinien być stosowany wyłącznie krótkotrwale. Unikaj go podczas upałów. Pies chłodzi się, ziając, a kaganiec materiałowy mu to uniemożliwia.
Jak dobrać model kagańca dla psa?
Jak widać, na rynku dostępnych jest wiele kagańców. Wybór tego odpowiedniego jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o komforcie zwierzaka i bezpieczeństwie otoczenia. Co więc należy brać pod uwagę podczas zakupów?
Kaganiec dla psa – wybierz odpowiednią wielkość
Jednym z najważniejszych kryteriów jest rozmiar. Pamiętaj, że orientacyjna wielkość psa nie wystarczy. Jeżeli nie masz możliwości przymierzenia produktu, powinieneś dokładnie zmierzyć pysk swojego pupila – od punktu między oczami aż po sam czubek nosa. Bardzo ważny jest także obwód pyska w najszerszym punkcie. Do tego wymiaru musisz doliczyć około dwóch centymetrów wolnej przestrzeni.
Każdy model powinien być dopasowany indywidualnie do konkretnego psa. Rozmiarówka poszczególnych producentów może bowiem znacznie się od siebie różnić. Przed zakupem upewnij się, że:
- kaganiec nie sprawia psu dyskomfortu
- kaganiec nie ogranicza psu pola widzenia
- pies ma możliwość swobodnego otwarcia pyska.
Kaganiec dla psa – jaki model wybrać?
Model kagańca powinien być dobrany indywidualnie do każdego zwierzaka. Jeżeli twój pupil nie jest agresywny, postaw przede wszystkim na jego maksymalny komfort i wygodę użytkowania. Małe zwierzaki będą czuły się najlepiej w kagańcach z tworzywa sztucznego, zadbaj jednak o to, aby były one wykonane z dobrej jakości materiałów. Dla większych psów dobrze sprawdzą się kagańce metalowe. Uniwersalnym rozwiązaniem jest kaganiec fizjologiczny. Jeżeli pies nie jest zagrożeniem dla otoczenia, z powodzeniem może nosić go na co dzień.
Duże psy, wymagające ograniczenia w kontaktach z innymi, mogą w określonych sytuacjach zakładać kagańce skórzane w wersji zabudowanej. W żadnym wypadku jednak nie decyduj się na kaganiec weterynaryjny. Warto mieć go w zanadrzu na określone okazje, jednak zwierzak nie powinien spędzać w nim większej ilości czasu.
Jak wybrać kaganiec dla szczeniaka?
Najlepszym rozwiązaniem dla szczeniaka będzie kaganiec skórzany albo plastikowy. Oprócz samego materiału niezwykle ważna jest także odpowiednia socjalizacja i przyzwyczajanie psiaka do noszenia kagańca.
Pierwsze próby noszenia kagańca dobrze jest rozpocząć między drugim a czwartym miesiącem życia szczeniaka. Warto jednak pamiętać, że pies nie powinien nosić go codziennie, dopóki nie ukończy szóstego miesiąca życia.
Kaganiec dla pupila – cena
Dla wielu opiekunów bardzo istotna jest cena kagańca. Tak jak w przypadku niemal wszystkich akcesoriów rozpiętość kosztów jest tutaj bardzo duża. Kaganiec może kosztować od dziesięciu do ponad stu złotych.
To ile zapłacisz za kaganiec dla psa, zależne jest przede wszystkim od jego wielkości i materiału, z jakiego został wykonany. Duże kagańce metalowe z dobrej jakości komponentów stanowią trzycyfrowy wydatek. Plastikowy kaganiec dla małego psa będzie jednak o wiele tańszy.
Pamiętaj, aby nie oszczędzać na kagańcu. Szczególnie jeżeli twój pies będzie nosił go na co dzień, bardzo istotny jest jego komfort. Akcesorium wykonane niedbale i z niskiej jakości materiału będzie tanie. Może jednak powodować ból i otarcia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że niskiej jakości produkty są nietrwałe. Przecierają się i pękają, a to w konsekwencji może kosztować cię o wiele więcej niż jeden porządnie wykonany produkt.
Wybór kagańca dla psa nie zawsze jest łatwy. Pamiętaj, aby wybrać taki, który będzie komfortowy dla twojego zwierzaka, bezpieczny, a jednocześnie trwały i łatwy w pielęgnacji. Zawsze dobieraj go indywidualnie do rozmiarów psa i obserwuj, jak zwierzak się w nim czuje.