Zastanawiasz się, jakie są psy w schronisku? Chyba najprostszą odpowiedzią jest to, że bywają zupełnie różne. I nie chodzi tutaj tylko o wygląd czy rozmiar, ale również zachowanie, charakter a także – co może nawet najważniejsze – historię. To wszystko decyduje często o tym, że niektóre psy są chętniej adoptowane od innych.
Jakie są psy w schronisku? Wiek zwierząt
W zasadzie w schroniskach trafiają się psy w najróżniejszym wieku. W przypadku szczeniąt mowa przede wszystkim o porzuceniach – często samego miotu. Im młodsze są psy, tym mniejsza szansa na to, że przetrwają warunki schroniskowe. Warto pamiętać mimo tego, że adopcja szczeniaka ze schroniska z jednej strony jest o tyle bezpieczna, że młodsze psy zwykle nie mają dużej traumy. Z drugiej jednak stanowi zagrożenie, bo nie są one też zsocjalizowane i bywają bardziej podatne na choroby. Nie wiesz, jak duże wyrosną.
Psy dorosłe to bardzo często psy po traumach, często wyrzucone z domu, źle traktowane. Niewielki ułamek tego, jakie są psy w schronisku, stanowią zwierzęta mające opiekunów. Mowa tutaj zwykle o czworonogach, które uciekły podczas spaceru albo zgubiły, przestraszone hukiem. To ostatnie niezwykle często zdarza się w Sylwestra.
Starsze psy i ich los w schroniskach
Rzadziej zdarza się, że szczenię przebywa w schronisku od narodzin aż do śmierci. W przypadku psów dorosłych pobyt jednak często się przedłuża. Psi seniorzy stanowią spory odsetek psów szukających domów. Są często w kiepskim stanie, bo nikt ich regularnie nie bada i nie diagnozuje. Umierają szybciej, niż umarliby w warunkach domowych. Nadal często zdarza się, że właściciele wyrzucają starsze zwierzęta, gdy te zaczynają chorować lub niedołężnieją. W złym stanie, często w bardzo dużym stresie, trafiają one wówczas do schroniska.
Jakie są psy w schronisku? Zachowanie i doświadczenia
Decydując się na psa ze schroniska, musisz być świadomy, że czeka cię prawdopodobnie sporo pracy. To, jakie są psy w schronisku, jeśli chodzi o zachowanie, zależy od kilku czynników. Są to:
- traumy związane z poprzednimi etapami życia;
- doświadczenia z kontaktu z człowiekiem;
- przebyta socjalizacja;
- jakość warunków schroniskowych;
- obecność wolontariuszy w schronisku.
Od tych rzeczy zależy najczęściej, jakie są psy w schronisku.
Psy po trudnych przejściach
Takie przypadki zdarzają się bardzo często. Mowa o psach, które mają za sobą trudne przejścia, np.:
- znęcanie ze strony człowieka;
- bardzo złe warunki bytowe (przebywanie na łańcuchu, głodzenie);
- agresję wewnątrzgatunkową zarówno na poprzednim etapie życia, jak i w schronisku;
- wypadek komunikacyjny.
Wszystkie te elementy składają się na traumę, której doświadcza pies. Praca z takim czworonogiem jest możliwa, jednak warto wziąć pod uwagę – dla komfortu obu stron – że nie zawsze będzie on wymarzonym pupilem dla rodziny.
Psy oddane przez opiekunów
Niektóre schroniska zgadzają się na przyjmowanie – za opłatą albo w specjalnych okolicznościach – psów od osób prywatnych. Często są to zwierzęta, których opiekunowie:
- zmarli, a rodzina nie chce się dalej zajmować czworonogiem;
- wyjeżdżają za granicę;
- nie mają czasu czy środków dla psa z uwagi na zmianę sytuacji życiowej;
- nie radzą sobie z psem, który przejawia niepożądane zachowanie (zwykle agresję);
- mają inny (prawdziwy lub wymyślony) powód np. narodziny dziecka, alergia.
To, jakie są psy w schronisku w tym przypadku, w dużej mierze zależy od tego, jak traktowano je wcześniej. Wszystkie zwierzęta jednak łączy jedno – są niezwykle zestresowane przebywaniem w placówce. Nie mają tutaj uwagi, którą poświęcano im wcześniej, a dodatkowo przebywają w stadzie psów z konkretną hierarchią. Nierzadko są obiektem agresji. Tęsknią za obecnością człowieka. Ich szybka adopcja często jest możliwa, a dodatkowo – okazuje się dla nich ratunkiem przed depresją.
Psy odłowione w okolicy
To kolejna kategoria psów, które np. zostały porzucone, długo się błąkały, jednak nie doświadczyły traum albo mają dostatecznie twardy charakter, aby się im nie poddać. Zwykle takie zwierzęta mają dość ukształtowany charakter. Można je łatwiej poznać, bo są mniej podatne na stres. Mogą odnaleźć się w grupie zwierząt. Jeśli są atrakcyjne wizualnie, dość szybko trafiają do adopcji. Przejawiają niekiedy zachowania niepożądane, jednak ich zmiana nie jest tak trudna, jak w przypadku psów po przejściach.
To, jakie są psy w schronisku, zależy od okolicy i samej placówki. Istnieją miejsca, w których nawet odporne zwierzęta stają się podatne na stres. W innych jest on niwelowany przez wiele czynników, np. zagospodarowanie terenu, działający wolontariat. Zawsze dowiedz się, jakie są psy w schronisku, zanim zdecydujesz się na adopcję.