Warto zapoznać się z zasadami wychowania szczeniaka lub dorosłego psa jeszcze przed tym, jak zwierzę trafi do twojego domu. Dobry opiekun powinien wykazać się dużymi dawkami cierpliwości, zrozumienia, a przede wszystkim – konsekwencji. Już pierwsze dni pupila w nowym środowisku mają ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju i posłuszeństwa. Pies od początku powinien wiedzieć, jakie zasady panują w domu. Sprawdź, jak wychować psa!
Jak wychować psa na idealnego szczeniaka?
Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to z pewnością stresujący czas zarówno dla niego, jak i opiekuna. Musisz zrobić wszystko, aby pies szybko się zaaklimatyzował. Pamiętaj jednak, że zdobywanie zaufania nie opiera się na pobłażaniu pieskowi i ciągłym pieszczotom czy dogadzaniu smakołykami. Aby ta relacja była możliwa, musisz wiedzieć, jak wychować psa i jakie metody stosować.
Już od samego początku tworzenia się więzi między tobą i twoim pupilem musisz wymagać od niego pewnych zachowań. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest nagradzanie rzeczy pożądanych i ignorowanie negatywnych. Niestety, wiele osób nadal próbuje karcić psa, gdy ten na przykład załatwi się na podłogę. Takie działania nie mają żadnego sensu, gdyż pies nie skojarzy kary z czynnością, a jedynie zmniejszy się jego zaufanie w stosunku do ciebie. Za dobre zachowania możesz nagrodzić swojego pupila pysznymi smakołykami.
Pamiętaj, że o wychowaniu psa wiadomo dziś więcej niż kiedyś. Nie kieruj się dawnymi zwyczajami i przesądami. Nie stosuj też przemocy fizycznej. Postaraj się sprawdzić, jakie metody warto stosować, a następnie poznaj potrzeby swojego psa. Pamiętaj – nie ma uniwersalnych metod pracy. Zawsze warto dostosować je do swojego czworonoga.
Socjalizacja jako pierwszy etap wychowywania małego psa
Pierwszy etap, jeśli chodzi o wychowanie pupila, to jego właściwa socjalizacja. Pies już od pierwszych tygodni życia powinien być on przyzwyczajany do kontaktu z innymi ludźmi, zwierzętami, a także różnymi odgłosami, przedmiotami itd. Wszystko po to, aby wiedział, że nie ma w nich nic strasznego i są zupełnie naturalne. W ten sposób pies zdobywa zaufanie do ciebie i staje się odważny oraz zrównoważony. To czas na zdobywanie nowych umiejętności i próbę odnalezienia się w trudnych i nowych sytuacjach.
Jednocześnie nie rób niczego na siłę. Nie zasypuj szczeniaka bodźcami, bo nie jest to dobry sposób wychowywania psa na żadnym z etapów życia. Twój psiak powinien w swoim tempie przyzwyczajać się do nowych rzeczy. Pozwól mu na to i zawsze bacznie obserwuj zachowanie psa. To da ci informację o tym, jak się on czuje w danych okolicznościach.
Podstawowe zasady wychowania szczeniaka
Każdy opiekun chce wychować idealnego psa. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo mowa o żywym stworzeniu z własnym charakterem. Jak wychować psa, aby był grzeczny? Na czym się skupić w przypadku szczeniaka? Sprawdź!
Nauka czystości
Jeśli chodzi o to, jak wychować psa, nauka czystości jest jednym z priorytetów. Niestety, szczeniak do około 12. tygodnia życia jest na tak zwanej kwarantannie. Oznacza to, że nie może wtedy jeszcze wychodzić na dwór i kontaktować się z innymi zwierzętami. Jego odporność nie jest całkowicie ukształtowana, bo nie miał on wszystkich obowiązkowych szczepień.
W tym okresie, jeśli nie masz ogródka, pies musi załatwiać się w domu. Twoim celem powinno być nauczenie go trafiania na matę. Sprawa jednak nie jest taka prosta i wymaga sporo cierpliwości. Gdy pies po wszystkich szczepieniach będzie mógł wychodzić na spacery, następnym etapem będzie nauka załatwiania się na dworze po zlikwidowaniu mat.
Nauka chodzenia na smyczy
Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jak wychować psa? Bardzo ważną kwestią jest nauczenie go chodzenia na smyczy. Wiele osób czeka z tym do momentu, aż szczenię skończy kwarantannę. Warto jednak zacząć naukę wcześniej, jeszcze w domu.
Może ci się wydawać, że to proste, jednak nie zawsze tak to wygląda. Szczenię interesuje całe otoczenie, a szelki, obroża czy smycz tylko ograniczają jego możliwości. Stąd, jeśli proces nie przebiegnie prawidłowo, zrodzi w psie frustrację. Pamiętaj, że spacer jest przede wszystkim dla twojego pupila. Pozwól mu na nim węszyć, ale jednocześnie zadbaj o to, aby skupiał się na tobie. Nie prowadź go cały czas przy nodze, bo nie jest to zgodne z jego potrzebami.
Nauka podstawowych komend
Trening i szkolenie psa są bardzo ważne już od samego początku. Pozwolą wzmocnić więź między właścicielem i psem. Stopniowo możesz zacząć wprowadzać podstawowe komendy – szczeniaki zazwyczaj chętnie współpracują z właścicielem w zamian za pyszne smakołyki.
Jest kilka komend, które powinien znać każdy pies. Są to:
- siad;
- leżeć;
- stój;
- na miejsce;
- równaj;
- do mnie.
O ile wychowanie psa bez nauki sztuczek jest możliwe, o tyle takie polecenia przydają się na co dzień. Wybierz te komendy, które wydają ci się istotne w codziennym życiu z czworonogiem.
Nauka spania w jednym miejscu
Nie ma nic złego w tym, że pozwalasz czworonożnemu podopiecznemu na spanie w łóżku. Jest to kwestia twoich preferencji. Pomimo tego musisz pamiętać o kilku zasadach. Już małego psa ucz odsyłania na legowisko. Niech wie, co oznacza komenda „na miejsce”, bo przyda ci się to w różnych sytuacjach życiowych. Jeśli pozwalasz psu wchodzić na łóżko, naucz go polecenia, które oznacza zejście z niego. Nie siłuj się z psem – o wiele korzystniej jest nauczyć szczeniaka, czego od niego oczekujesz, niż pozwalać psu warczeć podczas próby zganiania siłą z łóżka. W końcu, jeśli nie chcesz, aby pies wchodził na łóżko, nie pozwalaj mu na to w żadnych okolicznościach. W przeciwnym razie bardzo trudno będzie ci oduczyć psa czegoś, na co przecież w pewnych momentach pozwalasz. Wychowanie psa zawsze wiąże się z konsekwencją.
Zostawianie psa w domu
Koniecznie musisz dowiedzieć się, jak wychować psa, abyś mógł bez problemów zostawić go samego w domu. Zwierzę nie powinno na taką sytuację reagować lękiem czy niepokojem. Niestety, jeśli nie było tego uczone od pierwszych dni i cały czas spędzało z właścicielem, później może mieć problem i wpadać w panikę pod jego nieobecność. Już od pierwszych dni powinieneś zostawiać psa samego w domu, chociaż na kilka minut, a następnie zwiększać ten czas. Jedynie w ten sposób sprawisz, że nie pojawi się u niego lęk separacyjny.
Pies a żebranie o jedzenie przy stole
Odpowiednie wychowanie szczeniaka w domu zaprocentuje w przyszłości. Sprawi, że nie będziesz miał z psem większych problemów. Z tego powodu ważną kwestią jest nauczenie psa, że nie powinien jeść ludzkiego jedzenia i czekać obok ciebie z nadzieją, że coś dostanie. W związku z tym nigdy nie dokarmiaj psa podczas swoich posiłków. Możesz podawać mu jednocześnie jedzenie w misce, co odwróci jego uwagę.
Wychowywanie psa – zaspokój jego potrzeby!
Wiesz już, jak wychować psa. Pamiętaj jednak, że najważniejszą kwestią jest zaspokajanie jego potrzeb. Nie uda ci się usunąć żadnego nieprawidłowego zachowania, jeśli nie zadbasz o podstawowe potrzeby gatunkowe podopiecznego. Co więcej, bardzo często złe nawyki pojawiają się wskutek frustracji. Ta natomiast jest efektem np. zbyt krótkich spacerów czy nieadekwatnego zachowania opiekuna, które ma na celu pokazanie miejsca w stadzie psu. Dzięki badaniom naukowym wiesz już, że to nie działa. Musisz egzekwować zasady, co wymaga konsekwencji, ale również zadbać o psie potrzeby.
Zasady wychowania dorosłego psa i szczeniaka
W twoim domu muszą panować określone zasady. To pozwoli psu już od samego początku czuć się bezpiecznie i pewnie. Jeśli będziesz konsekwentny i cierpliwy, a pies będzie wiedział, które zachowania są pożądane, a które nie, z pewnością będziecie się świetnie dogadywać. O tym, jak wychować psa, decyduje opiekun. Decyzję o wyborze metod wychowania młodego psa oprzyj jednak o wiedzę naukową, a nie stereotypy i mity.
Nagradzaj, nie karz
Pies nie rozumie samej idei uczenia się. Nie wie, po co to robi, zwłaszcza że nie przynosi mu to często korzyści. Zwierzę musi kojarzyć konkretną czynność, taką jak właśnie przyniesienie patyka czy podanie łapy, z nagrodą, czyli pozytywnym bodźcem. Twój milusiński wykonał polecenie? Nagródź go smaczkiem i nie zapomnij chwalić. Pies szybko zrozumie, że konkretna reakcja na twoje komendy jest pożądana i nagradzana.
Bardzo poważnym błędem jest karanie psa za brak reakcji. Najczęstszym przykładem jest skarcenie psa po jego przywołaniu, a po wcześniejszej ucieczce. Zwierzę zrozumie wtedy, że powrót do ciebie był złą decyzją, skoro w wyniku tego został skarcony. W przyszłości wcale nie będzie miał ochoty na wypełnianie poleceń. Pamiętaj o pozytywnych skojarzeniach, ale również o tym, że powinny pokrywać psie zachowanie. Twój pupil nie kojarzy faktów w tak zaawansowany sposób, jak ty.
Skorzystaj z pomocy specjalisty
Jeśli nie jesteś pewny, czy poradzisz sobie z wychowaniem psa lub widzisz, że twoje wysiłki nie przynoszą efektów, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty. Psi trenerzy lub behawioryści nie tylko pomogą ci w ułożeniu planu treningu. Mogą też zidentyfikować ewentualne problemy i pomóc w wypracowaniu sposobów na radzenie sobie z nimi. To ważne, zwłaszcza jeśli nieprawidłowe zachowanie czworonoga się powtarza.
Zapewnij psu odpowiednią porcję ruchu
Jak wychować psa? Zaspokajając jego potrzeby!Możesz trafić na typowego kanapowca, który większość dnia będzie po prostu przesypiał. Są też jednak psy, które dosłownie rozpiera energia. W tym drugim przypadku w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, by zwierzak wyszalał się przed treningiem. To sprawi, że łatwiej będzie ci skoncentrować jego uwagę na zadaniach. Pamiętaj też, że istnieją rasy, którym po prostu długi spacer nie wystarczy. Musisz mieć to na uwadze, zwłaszcza w kontekście wyboru rasy psa.
Bądź konsekwentny
Jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia jasno określ, co wolno psu. Jeśli to możliwe, nie zmieniaj decyzji w trakcie! Jeśli nie chcesz, by pies spał na łóżku albo wchodził na piętro, od samego początku stawiaj mu takie granice. W przeciwnym razie pies będzie czuł się zdezorientowany twoimi zmianami zachowania w tych samych sytuacjach. Z drugiej strony pies zrozumie jasne zasady i będzie się ich trzymał.
Daj psu zajęcie
Już dawno obalono teorię dominacji, według której psy tworzą stado wraz z człowiekiem. Dziś wiadomo, że wolą z nim współpracować, wybierając te zachowania, które gwarantują im różne korzyści. Wychowanie psów opieraj więc na tym, aby zapewnić im zajęcie, np. wspólny spacer z zabawami węchowymi albo przeciąganie zabawki. Regularne aktywności tego rodzaju poprawiają relację, budują poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że pies nie ma potrzeby sięgać po rozwiązania siłowe, bo czuje się bezpiecznie w swoim życiu.
Nie utrwalaj lęku
Psy boją się różnych rzeczy – to normalne. Lęk najczęściej jest reakcją, w której nie da się pracować z psem. Z kolei strach jest emocją, której nie da się utrwalić głaskaniem czy bliskością opiekuna. Wręcz przeciwnie – pies, który czuje się bezpieczny w towarzystwie człowieka, chętniej pokonuje strach. Wspieraj swojego czworonoga i stosuj pozytywne metody wychowania psów, aby przyzwyczajać go do nowych rzeczy. Pamiętaj też, że jeśli pies szczeka i warczy, to nie oznacza, że jest agresywny – może się bać. Oferuj pupilowi zabawki, które może gryźć i lizać, co rozładuje jego napięcie.
To, jak wychować psa, zależy w dużej mierze od ciebie. Pojawienie się pupila w domu wiąże się zazwyczaj z dużymi zmianami. Jeśli chcesz, aby twój zwierzak wyrósł na spokojnego psa, musisz kształtować w nim pożądane zachowania już od pierwszych dni. W planowaniu tego, jak wychować psa, nie zapominaj o jego potrzebach. Bez ich zaspokojenia nawet najlepszy plan się nie powiedzie.