Największy wpływ na to, do jakiego wieku rośnie pies, ma jego docelowa wielkość. To od niej zależy tempo wzrostu twojego pupila oraz to, na kiedy przypadnie najbardziej intensywny wzrost czworonoga i kiedy osiągnie on dojrzałość płciową. Warto zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Dzięki temu na każdym etapie wzrostu zapewnisz ulubieńcowi odpowiednią dietę i zadbasz o prawidłowy rozwój układu ruchu pupila!
Owczarek niemiecki i dog, czyli psy dużych ras
U przedstawicieli większych ras okres szczenięcy trwa dość długo. Większość z nich przestaje dojrzewać fizycznie po ukończeniu 18 miesięcy. Jeśli jednak twój pupil należy do olbrzymów (takich jak np. dog niemiecki), przestaje rosnąć dopiero po skończeniu 24. miesiąca życia.
Jak dbać o szczenięta dużych ras?
W początkowym okresie bardzo ważna będzie więc zarówno prawidłowa socjalizacja, jak i zapewnienie psiakowi dostępu do dobrej jakościowo karmy. Odpowiednie jedzenie – bogate w witaminy i składniki mineralne takiej jak wapń i fosfor – pozwoli ci zadbać o właściwy rozwój kośćca i układu ruchu twojego pupila. W przypadku przedstawicieli dużych ras psów dbałość o wzrost psa jest tym, czego szczeniak potrzebuje – zwłaszcza że większość takich „maluchów” nie rośnie równomiernie. Na pewnym etapie mają one wyjątkowo długie łapy i chude ciało, co czasem wygląda zabawnie. Wtedy też w ich organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne.
Socjalizacja szczeniąt dużych ras
Okres szczenięctwa, a więc czas przed osiągnięciem dorosłości, to także najlepszy moment na naukę. Warto wówczas oswajać swojego pupila z podstawowymi komendami oraz zadbać, aby jak najczęściej miał kontakt z innymi zwierzętami. Dzięki temu, kiedy szczeniaczek osiągnie odpowiedni wiek, łatwiej będzie ci wpływać na jego zachowanie. W przypadku dużych ulubieńców, których masa ciała jest czasem większa niż ich właścicieli, jest to niezwykle ważne. Minimalizuje ryzyko, że rozbawiony pupil pociągnie cię podczas spaceru (albo zacznie gryźć znalezione po drodze śmieci), a ty stracisz nad nim kontrolę.
Do jakiego wieku rośnie pies małej rasy?
Kiedy mały pies przestaje być szczeniakiem? Psy ras małych i miniaturowych stają się dorosłe po ukończeniu 12 miesięcy. Wtedy to twój piesek staje się dorosły – zyskuje zarówno dojrzałość psychiczną, jak i fizyczną. Jeśli więc zdecydujesz się na zakup niewielkiego pupila, pamiętaj, że jego rozwój zakończy się ok. 1,5 razy szybciej niż w przypadku ras dużych i olbrzymich. A to oznacza mniej czasu na naukę w wieku szczenięcym. Dlatego też zapoznaj się z etapami rozwoju szczenięcia, aby nic ci nie umknęło, a twój czworonożny przyjaciel rozwijał się jak najlepiej.
Co każdy hodowca wiedzieć powinien? Karmy dla szczeniąt i dorosłych psów
Niezależnie od docelowego wzrostu i rozmiaru, każde szczenię potrzebuje dobrej jakościowo, zbilansowanej karmy. Dlaczego? Wszystkie maluchy szybko rosną, muszą więc żywić się produktami bogatymi w składniki odżywcze. Zapobiegnie to pojawieniu się w przyszłości dolegliwości wynikających z zaniedbania właściwej diety. Starsi ulubieńcy, by zdrowiem cieszyć się jak najdłużej, również powinni dobrze się odżywiać.
Do jakiego wieku rośnie pies? Wbrew pozorom, wszystkie szczenięta rosną bardzo szybko. Zadbaj więc o to, by w tym kluczowym okresie życia zapewnić swojemu psu jak najlepsze warunki – jego rozwój zależy od wielu czynników! Na pewno, niezależnie od wielkości pieska, zaprocentuje to w przyszłości!