Jeżeli jesteś opiekunem psa, zapewne przynajmniej raz zaobserwowałeś specyficzne zachowanie – pupil na trawniku lub łące podgryza źdźbła trawy, lub nawet zjada ją w dużych ilościach. Dlaczego pies je trawę?
Czy jest to zachowanie, którym trzeba się martwić? Nie zawsze. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których jedzenie trawy przez psa może mieć przykre konsekwencje i powinno zwrócić twoją uwagę. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy zareagować!
Dlaczego pies je trawę? Problemy behawioralne
Istnieje wiele powodów, dla których psy jedzą trawę. Jedną z najbardziej podstawowych jest ciekawość. Trawa ma smak i teksturę, które mogą przyciągać czworonoga i zwyczajnie go fascynować. Na wzmożoną czujność zasługuje natomiast sytuacja, kiedy pies je trawę na skutek problemów behawioralnych.
Takie zachowanie często jest wynikiem nudy, frustracji lub zdenerwowania. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której trawa jest tylko jednym z niejadalnych elementów otoczenia, które pies żuje lub zjada. Bardzo możliwe, że jest to wówczas zachowanie kompulsywne, które wymaga pracy z behawiorystą.
Dlaczego pies zjada trawę? Problemy żołądkowe
Czasem jednak przyczyny są inne. Dlaczego pies je trawę? Łapczywe jedzenie trawy może świadczyć o tym, że w układzie pokarmowym psa znajduje się coś, co powoduje dyskomfort. Zwierzak instynktownie stara się wywołać wymioty. W niektórych przypadkach jedzenie dużej ilości trawy nie pomaga – wręcz przeciwnie, może pogorszyć sytuację. Warto więc dokładnie obserwować zwierzę pod kątem niepokojących objawów, takich jak zaparcia, czy biegunki.
Jedzenie trawy przez psa a niedobory pokarmowe
Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies je trawę często tkwi także w sposobie jego żywienia. Spożywanie trawy może (choć nie musi) wiązać się z niedoborami pokarmowymi, szczególnie zaś z niedoborem błonnika. Jeżeli masz wrażenie, że twój pies zbyt często posila się trawą, warto rozważyć suplementację tego składnika pokarmowego.
Pies je trawę i wymiotuje – czy to normalne?
Bardzo często można zauważyć pewien schemat – pies zjada trawę, po czym wymiotuje. Źdźbła podrażniają gardło i błonę śluzową żołądka, a to może powodować odruch wymiotny. Nie jest to jednak typowe dla wszystkich czworonogów. Wiele psów po zjedzeniu trawy nie wymiotuje. Nie zmienia to jednak faktu, że psy często jedzą ją po to, aby wywołać wymioty.
Pies je trawę, a później wymiotuje – przyczyny
Warto dowiedzieć się, dlaczego pies je trawę i wymiotuje. Przyczyny mogą być bardzo różne, jednak zazwyczaj jest to reakcja na dyskomfortu w obszarze układu pokarmowego. Pies próbuje wywołać wymioty, kiedy odczuwa mdłości, a te z kolei mogą być spowodowane rozmaitymi dolegliwościami:
- niestrawnością;
- zatruciem pokarmowym;
- wzdęciami;
- gazami;
- chorobami trzustki i wątroby.
Jeżeli twój pies je trawę i wymiotuje częściej niż raz na jakiś czas, wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii. Sporadyczne wymioty nie powinny niepokoić. Jeżeli jednak sytuacja powtarza się regularnie, powinna wzbudzić twoją czujność.
Czy zjadanie trawy przez psa jest dla niego bezpieczne?
Wiesz już, dlaczego pies je trawę i jakie mogą być tego przyczyny. Czy jest się czym martwić? Zasadniczo trawa nie jest niebezpieczna dla psa. Jej sporadyczne podgryzanie lub nawet jedzenie nie powinno budzić większego niepokoju. Warto jednak zaznaczyć, że na łąkach i trawnikach możemy spotkać szereg roślin, które mogą zaszkodzić zwierzęciu. Mowa tu, chociażby o takich, jak:
- konwalia;
- azalia;
- narcyz;
- rododendron;
- cis;
- jarząb.
Jedzenie trawy przez psa – kiedy reagować?
Trawniki w miejscach publicznych bywają także nawożone i traktowane pestycydami, dlatego co do zasady warto zniechęcać psa do jedzenia trawy.
Jeżeli jedzenie trawy przez psa ma podłoże behawioralne i nie jest bezpieczne dla jego psychiki. Wszystkie zachowania kompulsywne, które są reakcją na emocje i wydarzenia powinny być bezwzględnie przepracowane. Im dłużej będziesz zwlekał, tym trudniej będzie im zaradzić.
Pies je trawę – co musisz zrobić?
Zastanawiasz się, jak reagować w sytuacji, gdy zwierzak zjada źdźbła trawy? Niestety, nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ kwestia tego, dlaczego pies je trawę, jest bardzo złożona. Wiele zależy od kontekstu, okoliczności oraz wieku i stanu zdrowia zwierzaka.
Reaguj, gdy pies je trawę zbyt często
Sporadyczne podgryzanie trawy przez ciekawskiego szczeniaka lub psa, który zjadł coś nieświeżego, nie powinno być powodem do szczególnego niepokoju. Jeżeli jednak sytuacja powtarza się nagminnie, pies je trawę w dużych ilościach lub kiedy temu zachowaniu towarzyszą inne niepokojące objawy, warto rozważyć kontrolę zdrowia zwierzaka.
Poznaj przyczynę jedzenie trawy przez psa
W pierwszej kolejności wybierz się do lekarza weterynarii na podstawowe badania diagnostyczne i sprawdź, czy w organizmie czworonoga nie dzieje się nic niedobrego. Wszystko jest w porządku? Możliwe, że jedzenie dużej ilości trawy jest zachowaniem kompulsywnym w reakcji na nudę czy stres. W takiej sytuacji nie ma jednego rozwiązania problemu. Być może wystarczy poświęcić zwierzakowi więcej uwagi. Jeśli nie potrafisz sam dociec, dlaczego pies je trawę, często nie dowiesz się tego bez konsultacji z behawiorystą.
Niełatwo odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pies je trawę. Koniecznie trzeba jednak obserwować swojego zwierzaka i zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od jego standardowych zachowań. Czasem nawet mały szczegół może zwiastować duże problemy. Reaguj szczególnie wówczas, gdy pies je trawę i wymiotuje, bo tutaj zazwyczaj przyczyna jest związana ze zdrowiem pupila.