Przez wiele lat szpinak uważany był za niekwestionowanego króla, jeśli chodzi o źródło żelaza. Dziś wiadomo, że to nie do końca prawda, a on sam zawiera również mniej korzystne dla zdrowia substancje. Sprawdź, czy pies może jeść szpinak i jaką funkcję pełni on w diecie czworonoga.
Co zawiera szpinak?
Szpinak to warzywo zielone, które wśród ludzi ma swoich sympatyków i przeciwników – głównie w kwestii smaku. Zawiera wiele drogocennych substancji, na przykład potas, błonnik, żelazo, a także prawie wszystkie witaminy, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu psa. Niestety, jest też bogaty w kwas szczawiowy, który działa niekorzystnie na zdrowie nerek i może prowadzić do zaburzeń we wchłanianiu magnezu i wapnia oraz ich odkładania w formie kamieni i kryształów. Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść szpinak?
Czy pies może jeść szpinak?
W zasadzie nie ma podstaw, aby podawać go w większych ilościach – możesz wybrać bardziej wartościowe warzywa. Z uwagi na obecność kwasu szczawiowego nie należy podawać szpinaku:
- psom starszym, chorym;
- szczeniętom i młodym zwierzętom w okresie wzrostu.
Czy pies może jeść szpinak w jakiejkolwiek postaci? Dorosły, zdrowy zwierzak może zjeść nieco ugotowanego na parze lub w wodzie szpinaku, ale raczej w formie epizodycznie podawanej przekąski. Pamiętaj, że nie może być przyprawiony czy mieć dodatku czosnku i innych trujących dla psów substancji.
To, czy pies może jeść szpinak, zależy w dużej mierze od formy podania i kondycji czworonoga. Nie ma jednak sensu wprowadzać tego warzywa do psiej diety, ponieważ są inne które sprawdzą się o wiele lepiej.