Szparagi znane są przede wszystkim z wyśmienitego smaku i działania moczopędnego. Wielu osobom smakują zarówno w wersji gotowanej, jak i smażonej czy zapiekanej. A co z psami? Często czworonogi próbują ściągnąć ze stołu smakołyki, którymi raczą się opiekunowie. Przekonaj się, czy pies może jeść szparagi jako dodatek do diety.
Czy pies może jeść szparagi?
Szparagi należą do tych warzyw, które obfitują w składniki odżywcze. Znajdziesz w nich między innymi:
- witaminy A, C, a także te z grupy B i K;
- żelazo;
- selen;
- miedź;
- kwas foliowy;
- potas;
- cholinę;
- cynk.
Jak widzisz, lista jest długa, a to na pewno nie wszystkie substancje, które znajdziesz w szparagach. Warzywo to wpływa pozytywnie na regulację pracy układu nerwowego, poprawia perystaltykę jelit i jest naturalnym prebiotykiem. Działa moczopędnie, poleca się je przy rozmaitych dolegliwościach ze strony dolnych dróg moczowych.
W jakiej postaci podawać psu szparagi?
Czy pies może jeść szparagi, skoro są tak korzystne? Tak, ale w odpowiedniej formie.
Serwuj je zwierzakowi wyłącznie w wersji gotowanej i pamiętaj, że szparagi białe musisz wcześniej obrać. Ugotowane warzywa warto pokroić na mniejsze kawałki, aby pies się nie zadławił.
Jeśli dotąd zastanawiałeś się, czy pies może jeść szparagi, teraz możesz bez obaw zacząć je podawać. Pamiętaj jednak o kilku zasadach bezpieczeństwa. W innym przypadku pies może cierpieć na biegunkę i niestrawność.