To, czy pies może jeść kalafior albo inne warzywa, zależy od kilku aspektów. Po pierwsze, muszą być one zdrowe i wartościowe. Po drugie, nie mogą być zawierać szkodliwych substancji. Sprawdź, jak sprawa wygląda z kalafiorem.
Czy pies może jeść kalafiora?
W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, czy pies może jeść kalafiora. Wręcz przeciwnie, kalafior dla psa dostarczy do jego organizmu takich składników odżywczych jak:
- witamina C;
- witamina K;
- witaminy z grupy B;
- kwas foliowy;
- cholina.
Choć wiesz, czy pies może jeść kalafior, pamiętaj, że warzywo to nie powinno pojawiać się w psiej diecie zbyt często. Może to grozić bolesnymi wzdęciami. Nie poleca się podawania kalafiora psom, które cierpią na choroby układu pokarmowego, trawiennego albo mają po prostu delikatny żołądek. Również w przypadku szczeniąt warto ograniczyć ilość warzywa do minimum.
Kalafior dla psa – jak go podawać?
Skoro wiesz, czy pies może jeść kalafior, pozostaje ci dowiedzieć się, jak go podawać. Nie należy serwować psu surowych główek tego warzywa. O wiele lepiej będzie odciąć małe różyczki i ugotować kalafiora, najlepiej na parze. Wtedy zatrzyma możliwie najwięcej korzystnych właściwości. Do gotowania warzywa nie stosuj żadnych dodatków, nawet soli.
Jakie warzywa mogą jeść psy?
Istnieją takie warzywa dla psa, które możesz spokojnie podawać, bez większych obaw o stan zdrowia twojego czworonoga. Zaliczają się do nich:
- marchewka;
- burak;
- pietruszka;
- seler;
- ziemniaki.
Jeśli decydujesz się na takie warzywa dla psa, pamiętaj o odpowiednim ich serwowaniu. Warzywa najlepiej jest przynajmniej zetrzeć na tarce, co rozbija wiązania cukrów i znacznie ułatwia trawienie pokarmu. Możesz też je ugotować, co sprawi, że będą bardziej lekkostrawne, choć utracą nieco właściwości.
Wiesz już, czy pies może jeść kalafior. Warzywo to nie jest niezbędne w diecie czworonoga. Niemniej, raz na jakiś czas możesz je podawać po ugotowaniu. Zwróć tylko uwagę na indywidualną reakcję organizmu – na przykład alergię czy nietolerancję.