Psia ślina pełni wiele ważnych funkcji – m.in. chroni śluzówkę jamy ustnej, nawilża kawałki pokarmu oraz ułatwia ich formowanie i połykanie. Czasem jednak jej produkcja jest zbyt intensywna.
Jeśli zmiana pojawia się nagle i twój pies się ślini mocniej niż zazwyczaj, uważnie przyjrzyj się czworonogowi. Ślinotok u psa może okazać się jednym z symptomów innego, nawet bardzo poważnego schorzenia. Dowiedz się, jakiego!
Przyczyny ślinotoku u psa
Psi organizm wyposażony jest w 3 ślinianki, które pracują przez cały czas. Ilość powstającej wydzieliny naturalnie zwiększa się w niektórych sytuacjach (np. w czasie jedzenia). Czasem jednak śliny jest za dużo – masz wówczas do czynienia ze ślinotokiem u psa. Może go powodować:
- obrzęk gardła, powiększone migdałki czy guzy na języku to jedne z przyczyn utrudniających psu połykanie śliny. Jeśli wystąpią, dochodzi do tzw. rzekomego ślinotoku u psa. Organizm zwierzaka nie zwiększa produkcji śliny, jednak twój pupil ma wówczas wyraźne problemy z jej przełknięciem;
- prawdziwy ślinotok (zwiększoną produkcję śliny) mogą wywołać przyjmowane przez czworonoga leki, wrzody w obrębie jamy ustnej pupila albo atakujące organizm toksyny;
- zbyt duża produkcja śliny może także być następstwem mechanicznych urazów czaszki, zwichnięcia żuchwy lub chorób zębów i dziąseł (np. zapalenia dziąseł).
Oczywiście, istnieją rasy psów, u których zbyt mocne wydzielanie śliny jest w pełni fizjologiczne i nie powinno cię niepokoić. Należą do nich np. bernardyny, dogi niemieckie, spaniele oraz boksery.
Czy ślinienie się psa może być objawem choroby? Kiedy udać się do weterynarza?
Ślinotok u psa może być wywołany przez problemy w obrębie jamy ustnej zwierzaka, ale nie tylko. Jeśli nie jesteś pewien, czy zbyt duża ilość śliny nie jest objawem chorobowym, dobrze się jej przyjrzyj. Wydzielina zdrowego psa nie ma koloru, jest wodnista i lepka.
Jaka maź powinna wzbudzać niepokój?
Jeśli natomiast z psiego pyska wydobywa się gęsta (lub zbyt rzadka) maź w kolorze żółtym, krwistym albo zielonkawym, powinien być to dla ciebie sygnał, aby zgłosić się do lecznicy dla zwierząt. Dlaczego? Ślinotok u psa może wynikać np. z nieleczonej alergii.
Źródłem problemu okazuje się zwykle karma, pyłki lub środki chemiczne, których używasz choćby do sprzątania mieszkania. Warto w takiej sytuacji obserwować zwierzaka, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Inne przyczyny ślinotoku
Przyczyną problemów może też okazać się ciało obce, które utknęło w pysku twojego pupila. Kawałek zabawki, patyk albo kasztan, które twój pies porwał w czasie spaceru, a potem wbiły się w jego dziąsło, wystarczą.
Zanim więc zaczniesz podejrzewać poważniejsze schodzenia, dokładnie obejrzyj psa. Może okazać się, że wystarczy delikatnie usunąć uciążliwy przedmiot.
Ślinotok u psa a choroba lokomocyjna
Ważne jest również to, w jakich okolicznościach dochodzi do wydzielania śliny w dużych ilościach. Ślinotok może być np. objawem choroby lokomocyjnej.
Dzieje się tak, gdy twój pies ślini się przed i w trakcie jazdy. Podróży samochodem mogą też towarzyszyć takie objawy jak wymioty i drgawki – jest to typowe dla zestresowanych zwierząt, które obawiają się wyjazdów.
Skręt żołądka
Szczególną czujność zachowaj w sytuacji, gdy ślinotok pojawia się nagle, pies wymiotuje i ma wzdęty brzuch. Takie objawy świadczą często o skręcie żołądka.
To bardzo poważne schorzenie, które może nawet zagrozić życiu twojego pupila! Szacuje się, że ok. 25-40% zachorowań kończy się śmiercią zwierzaków. Dlatego w przypadku podejrzenia skrętu żołądka nie czekaj – od razu udaj się do lekarza weterynarii!
Ślinotok u psa a wścieklizna i zatrucia
Nagły ślinotok, którego pies nie może powstrzymać, może także świadczyć o wściekliźnie. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu zmiany w zachowaniu czworonoga (zwłaszcza wzrost poziomu agresji) czy drgawki.
Jeśli wystąpią tego typu objawy, wizyta u weterynarza jest niezbędna – niezależnie od tego, czy szczepiłeś psa czy nie.
Zatrucie pokarmowe
Inną chorobą, której objawem może być zbyt duża produkcja śliny, jest zatrucie pokarmowe. Pozostałymi symptomami wskazującymi na zatrucie są biegunka i wymioty. Przy takim zestawie objawów również nie powinieneś zwlekać, lecz jak najszybciej odwiedzić gabinet weterynaryjny.
Jak leczyć zbyt duże ślinienie się u psów?
Kiedy pojawi się ślinotok u psa, zwłaszcza nagły, opiekunowie bardzo chcą od razu poznać przyczynę problemu. Kiedy udają się do lekarza weterynarii, nie zawsze jednak jest to takie proste.
Lekarz musi przede wszystkim dobrze przyjrzeć się stanowi czworonożnego pacjenta i przeprowadzić wywiad. Dzięki temu szybko ustali takie przyczyny jak stan zapalny dziąseł, kamień nazębny, problemy w obrębie błony śluzowej jamy ustnej psa czy obiekt, który utkwił w dziąśle.
Diagnostyka
Jeśli żadna z wymienionych przyczyn nie wyjaśni ślinotoku u psa, lekarz zleci wykonanie badania krwi, testów wątroby, a być może nawet konsultację neurologiczną. Po ustaleniu przyczyny możliwe stanie się leczenie zdiagnozowanej choroby i jej symptomów w postaci ślinotoku.
Ślinotok u psa to problem, który szybko zwraca uwagę. Nie powinno się go ignorować. W skrajnych przypadkach od tego, czy i kiedy podjęte zostanie odpowiednie, leczenie zależy nawet życie pupila. Dlatego warto obserwować swojego psa, a wszelkie odstępstwa od zwykłego zachowania zgłaszać w lecznicy.