„Pies ciągnie na smyczy. Nic nie pomaga, bo on mnie nie słucha” – często sformułowania tego typu padają z ust zarówno początkujących, jak i doświadczonych hodowców czworonogów w różnym wieku. Chodzenie na luźnej smyczy przy nodze to jedna z podstawowych umiejętności, które należy wyćwiczyć z psem, szczególnie jeżeli mieszka w mieście. To znacznie ułatwia funkcjonowanie nie tylko tobie i pupilowi, ale również ludziom i psom, które będziecie mijać.
Czy dorosłego psa można nauczyć chodzenia na smyczy?
Tak! To nieprawda, że jeżeli szczeniak nie opanuje jakichś komend, to w dorosłym życiu już tak pozostanie. Pies w każdym wieku jest w stanie przejść trening chodzenia na luźnej smyczy, pod warunkiem, że spotka się z właściwym podejściem osoby szkolącej oraz wsparciem opiekuna (oczywiście te dwie role może pełnić jedna osoba). Skąd więc to błędne przekonanie? Prawdopodobnie stąd, że szkolenie dorosłego psa bywa trudniejsze i bardziej czasochłonne, ponieważ ma on już swoje nawyki i przyzwyczajenia, niemniej jednak zmiana ich jest całkowicie wykonalna.
Uczenie psa chodzenia na smyczy krok po kroku
Przed rozpoczęciem nauki chodzenia na smyczy musisz wypracować zwracanie na ciebie uwagi przez psa. Wyćwicz z psem sygnał dźwiękowy oznaczający nagrodę. Niektórzy lubią klikać klikerem, inni używają jakiegoś słowa typu „smaczek”, a jeszcze inni cmokają.
Niezależnie od tego, której użyjesz, metoda jest taka sama: w cichym, wolnym od nadmiaru bodźców miejscu, z psem na smyczy, wprowadź ten dźwięk lub komendę. Nagradzaj psa smakołykiem, kiedy tylko na ciebie spojrzy, wkrótce powinien również zacząć podchodzić po nagrodę.
Podążanie za opiekunem
Niech piesek podejdzie do ciebie. Kiedy jest w drodze (cały czas ma być na smyczy), cofnij się kilka kroków, a następnie nagrodź go, gdy do ciebie dotrze. Kontynuuj aż do momentu, w którym, słysząc sygnał, podejdzie do ciebie i przejdzie kilka kroków z tobą. Pamiętaj, że psy reaktywne i szczenięta mają krótki czas skupienia uwagi, więc sesje nie powinny trwać długo. Kończ je, kiedy psiak nadal chce ćwiczyć, a nie, gdy jest już zmęczony.
Chodzenie na smyczy bez rozproszeń
Kiedy pies już rozumie, jak do ciebie podejść, przećwicz chodzenie po kilku krokach w pokoju bez rozpraszania uwagi. Wyczucie ograniczającej go smyczy będzie wystarczającym wyzwaniem. Nagradzaj smakołykami i chwal, gdy czworonóg przyzwyczaja się do przychodzenia do ciebie w opisany sposób.
Utrwalanie chodzenia na smyczy w rozproszeniach
Wreszcie możesz sprawdzić umiejętności swojego szczeniaka na zewnątrz. Pamiętaj, że wyjście na spacer to zawsze emocjonujący moment dla psa, ponieważ pojawia się masa nowych bodźców zapachowych, wizualnych i dźwiękowych. Bądź cierpliwy – po pierwszej ekscytacji i załatwieniu potrzeb fizjologicznych piesek powinien zacząć współpracować. Musisz też być czujny i obserwować otoczenie oraz psa. Jeśli widzisz nadchodzącego psa lub zauważasz inne możliwe rozproszenie, skup psa na sobie i spróbujcie ominąć problem. Stosuj nagrody w postaci smaczków oraz pochwał.
Pies ciągnie na smyczy, nic nie pomaga! Porady
Nawet jeśli twój czworonożny przyjaciel może bardzo ładnie uczyć się chodzenia na smyczy, prawdopodobnie napotkasz pewne problemy. Oto najpopularniejsze z nich:
- Jeśli twój pies zaczyna ciągnąć w innym kierunku, zamień się w „drzewo”. Stój nieruchomo, dopóki pies ciągnie na smyczy. Nic nie pomaga tak, jak spokój! Nie szarp za smycz i nie ciągnij psa do siebie. Poczekaj, aż pies się opanuje i sam do ciebie podejdzie. Szelki z oczkiem do smyczy z przodu, na piersi, są alternatywnym narzędziem treningowym przeznaczonymi dla psów, które mają tendencję do ciągnięcia i znacznie ułatwiają pracę z takim zwierzęciem, należy jednak korzystać z nich umiejętnie.
- Jeśli twój piesek ciągnie do innego obiektu, np. innego psa, samochodu, rowerzysty to zapobiegaj. Spróbuj przekierować jego uwagę smakołykiem, zanim zdąży się rzucić, i zwiększ odległość między psem a celem. Nie bój się zmienić kierunku spaceru, by się oddalić. Bądź czujny i przygotowany, zanim cel jego frustracji znajdzie się zbyt blisko.
- Zdarza się, że pies ciągnie na smyczy, nic nie pomaga mu się uspokoić, więc zaczyna szczekać. Niektóre psy mają zwyczaj szczekania na inne psy podczas spaceru. Często takie zachowanie wynika z braku ruchu. Upewnij się, że twój pies otrzymuje odpowiednią ilość stymulacji psychicznej i fizycznej dla jego wieku i rasy. Jeśli to nadal stanowi problem, zastosuj procedurę opisaną powyżej – stwórz dystans i zaoferuj smakołyki, zanim zacznie szczekać. Niech za każdym razem, gdy zobaczy psa, przyzwyczaja się do zwracania uwagi na ciebie.
Mamy nadzieję, że po wdrożeniu i przećwiczeniu naszych wskazówek już nigdy nie powiesz, że pies ciągnie na smyczy! Nic nie pomaga tak, jak konsekwentne ćwiczenia i zrozumienie pupila w trudnych dla niego momentach, jakimi są ekscytujące, pełne wrażeń spacery oraz obce psy.