Choroby skóry nie spotykają tylko ludzi. Łupież u psa jest stosunkowo częstym problemem. Z pozoru nie wiąże się z nim nic groźnego. Jednak w rzeczywistości może być on efektem poważniejszych schorzeń. Jak go rozpoznać i leczyć, żeby nie doprowadzić do żadnych powikłań? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co robić, gdy pies ma łupież.
Łupież u szczeniaka i psa dorosłego
Co to właściwie jest łupież u psa? Biały proszek lub płaty to nic innego jak martwe, zrogowaciałe komórki naskórka. Jest to stosunkowo częsta dolegliwość, co nie oznacza, że można ją bagatelizować. Wręcz przeciwnie – nie powinna występować przy zdrowej skórze. Jeżeli twój pies ma łupież, oznacza to, że jego skóra łuszczy się bardziej niż powinna. Czasem jest to sytuacja tymczasowa, a czasem – przewlekła.
Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu u psa:
- suchy – najczęściej spotykany. Objawia się drobnymi, sypkimi płatkami. Może też powodować swędzenie;
- tłusty – rzadziej spotykany, przeważnie towarzyszą mu inne wykwity skórne, zmiany zapalne i uciążliwe swędzenie. Płatki są w tym przypadku większe i tłuste.
Te dwa rodzaje łupieżu u psów mają różne przyczyny, ale są równie nieprzyjemne. Na stan zdrowia skóry i sierści wpływa wiele czynników.
Łupież wędrujący u psów
Szczególną odmianą choroby jest tzw. łupież wędrujący u psów. Jest to dermatoza spowodowana przez roztocza. Jeśli stanowi problem nawracający, może wywoływać zakażenia bakteryjne i poważne choroby, np. ropowicę skóry i sepsę. Łupież wędrujący u psów wywoływany jest przez pasożyta Cheyletiella.
Jest to pajęczak, który może osiągać rozmiary od fragmenta milimetra nawet do 3 cm. Te roztocza są wyjątkowo problematyczne, ponieważ atakują nie tylko psy. Mogą przechodzić również na inne gatunki zwierząt, w tym ludzi. Jeżeli zarazisz się łupieżem wędrującym, pojawi się u ciebie tak zwane grudkowe zapalenie skóry, występujące głównie na ramionach, klatce piersiowej i udach. Skóra zaczyna swędzieć i wydaje się bardziej wrażliwa niż zwykle.
Łupież wędrujący powoduje tworzenie licznych, zauważalnych na skórze łusek. Do objawów towarzyszących należą też świąd, łysienie i strupy. Skąd bierze się ta specyficzna nazwa dolegliwości? W związku z tym, że powodują ją małe pajęczaki – białe łuski mogą się poruszać.
Łupież wędrujący – rozpoznanie i leczenie
Mimo, że jest to nieprzyjemna odmiana łupieżu, na szczęście nie jest szczególnie trudna w rozpoznaniu i leczeniu. Aby zdiagnozować łupież wędrujący, wystarczy obejrzeć białe płatki pod mikroskopem. Roztocza i ich jaja widać wyraźnie. Czasem można nawet zobaczyć je gołym okiem.
Jak zwalczyć łupież wędrujący u psa? Leczenie jest stosunkowo szybkie i proste. Powinno jednak obejmować wszystkie zwierzęta i osoby, które miały styczność z chorym psem, ponieważ roztocza mogą z łatwością się przemieszczać i szybko rozmnażać. Dlatego warto też odkazić legowiska. Leczenie łupieżu wędrującego u psa może być miejscowe lub ogólnoustrojowe. W większości wystarczy dwukrotne podanie leku przepisanego przez lekarza.
Łupież u psa – objawy
Jak rozpoznać, że twój pies ma łupież? Najprościej zwyczajnie go obserwować. Łupież u szczeniaka i psa dorosłego objawia się malutkimi, białymi łuskami lub płatkami, najczęściej w okolicach grzbietu. Są one widoczne na sierści psa – tym gęściej i wyraźniej, im bliżej skóry. Mogą pojawiać się tylko w jednym lub kilku obszarach, ale też równomiernie na całym ciele. Łatwiej zobaczyć go na ciemnej sierści, z którą wyraźnie kontrastuje. Na jasnej i białej też jest zauważalny, po bliższych oględzinach.
Łupież u psa jest niewątpliwie nieestetyczny i uciążliwy – zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Zwierzaki, które na niego cierpią, często zostawiają biały osad w całym mieszkaniu. Inne objawy towarzyszące to:
- zaczerwieniona skóra;
- wykwity skórne;
- swędzenie i częste drapanie się;
- nieprzyjemny zapach skóry;
- sucha skóra lub przeciwnie – widoczny i wyczuwalny łojotok;
- zauważalnie pogorszona kondycja sierści;
- zwiększona utrata włosów w niektórych miejscach na ciele.
Łupież u psa – przyczyny
Jeżeli twój pies ma łupież, odpowiadać za to może kilka różnych czynników. Czasem stosunkowo łatwo zniwelować problem poprzez zmianę diety bądź pielęgnacji. W innych przypadkach powodów może być kilka i będą wiązały się z koniecznością wprowadzenia specjalistycznego leczenia.
Oto popularne przyczyny łupieżu u psa:
- odżywianie – nieprawidłowa dieta to jedna z częstszych przyczyn łupieżu u psa. Mogą to być różne błędy żywieniowe związane ze słabą jakością karmy. Łupież u psa pojawia się wraz z niedoborem aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz mikro- i makroelementów, szczególnie miedzi. Bardzo szkodliwe mogą być resztki ludzkich dań. Zastanów się, czy nie zmieniłeś ostatnio psiego jadłospisu lub nie kupujesz zbyt słabej jakościowo karmy;
- błędy pielęgnacyjne – mogą być zależne od rasy i stanu zdrowia twojego psa. Nie zaleca się zbyt częstego kąpania czworonogów, poza rasami, które tego wymagają. Równie niekorzystne mogą być zbyt rzadkie kąpiele. Psa należy myć wtedy, gdy widocznie tego potrzebuje.
Istotne jest też to, jak myjesz psa. Nie sprawdzą się do tego ludzkie kosmetyki – muszą być to środki przeznaczone dla zwierząt. Nigdy nie używaj zbyt gorącej ani zimnej wody. Szampon powinien zawierać składniki łagodzące i zawsze musisz go dokładnie spłukać. Jeśli łupież u psa został zdiagnozowany u twojego pupila, zapytaj weterynarza o odpowiedni szampon.
Szczotkowanie wykonuj przynajmniej raz w tygodniu; szczególnie, ale nie tylko, w przypadku psów długowłosych. Warto też raz na jakiś czas trymować sierść, aby pozbyć się martwych komórek skóry i włosów. W ten sposób dbasz o prawidłowe ukrwienie i zdrowie skóry;
- stres – zjawisko to niesie ze sobą poważne dolegliwości zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W przypadku psów, może być spowodowane nieobecnością właściciela, nowym zwierzęciem w domu, przeprowadzką, chorobą;
- schorzenia – w szczególności te powodowane przez pasożyty zewnętrzne, czyli świeżb, chejletieloza, nużyca. Przyczyną łupieżu u psa mogą też być zaburzenia hormonalne. Wiąże się to m.in. z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy oraz cukrzycą. Łupież u psa może być nawet objawem nowotworu;
- wiek – wraz z biegiem lat zmienia się metabolizm naskórka, co zwiększa ryzyko powstawania chorób i dolegliwości skórnych, w tym też łupieżu;
- alergie – nadwrażliwości w jedzeniu i otoczeniu psa często objawiają się zmianami skórnymi;
- atopowe zapalenie skóry – atopia to choroba nieuleczalna, która może objawiać się psim łupieżem. Jeśli zdiagnozowano ją u twojego pupila, bardzo ważna jest odpowiednia higiena, dieta i stosowanie leków;
- choroby grzybicze;
- zapalenie gruczołów łojowych;
- syndrom wątrobowo-skórny;
- bakteryjne lub alergiczne zapalenie skóry.
Przyczyną łupieżu u psa bardzo rzadko są uwarunkowania genetyczne. Przeważnie jest to problem nabyty i uleczalny. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc, konieczne jest badanie diagnostyczne i profesjonalne leczenie.
Łupież u psa – niepokojące objawy
Objawy towarzyszące łupieżowi, które powinny zwrócić na siebie twoją uwagę to:
- apatia;
- owrzodzenia;
- łysienie;
- niepokojące zmiany skórne;
- zaburzony apetyt.
Jeśli je zauważysz, koniecznie udaj się do weterynarza. Mogą świadczyć o różnych niepokojących chorobach. Warto wykryć je jak najwcześniej, aby zahamować ich rozwój. Leczenie łupieżu u psa może opierać się na zmianie diety, kąpielach pielęgnacyjnych i leczniczych lub terapii przeciwpasożytniczej. W przypadku poważniejszych chorób weterynarz zaleci dodatkowe postępowanie.
Łupież u psa – leczenie
W pierwszej kolejności warto udać się do weterynarza na oględziny i konsultację. Lekarz pomoże ci ustalić przyczynę łupieżu u psa, od której często zależy metoda leczenia. Warto przy tym wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne oraz przyjrzeć się diecie, pielęgnacji i ewentualnym stresorom w życiu psa. W większości przypadków zarówno wstępne badania, jak i leczenie są bezbolesne.
Jak zwalczyć łupież u psa poprzez pielęgnację?
Bez względu na źródło problemu, domowe leczenie łupieżu u psa warto wspomóc odpowiednią pielęgnacją. Oznacza to m.in. kąpiele lecznicze. Musisz w tym celu zainwestować w specjalny szampon przeciwłupieżowy dla psów. Nie używaj produktów dla ludzi, ponieważ mają one inne pH niż to potrzebne psiej skórze. Pamiętaj też, że zbyt częste mycie wysusza naskórek. Leczenie łupieżu u psa warto wspomóc mniej intensywnym ogrzewaniem lub klimatyzacją w domu. Są to czynniki, które mocno wpływają na kondycję skóry.
Dieta a łupież u psa
Jeśli chodzi o dietę, kupuj psu dobrej jakości karmę lub postaw na naturalne odżywianie. Wyeliminuj z psiego jadłospisu wszelkie składniki, które mogą go uczulać lub mu szkodzić. Skonsultuj dietę z weterynarzem – być może twój pies ma alergię, o której do tej pory nie wiedziałeś. Warto też rozważyć suplementację nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Zawarte są one w produktach takich jak:
- zimny olej z pestek winogron;
- oliwa z oliwek;
- olej z łososia.
Proces powrotu do zdrowia może trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli po 2 miesiącach nadal nie widać poprawy – koniecznie poinformuj o tym swojego weterynarza. Problem może być poważniejszy, niż się wydawało, a jego źródło nie zostało prawidłowo ustalone.
Łupież u psa jest nieestetyczny i nieprzyjemny dla zwierzęcia. Często wiąże się z nim sucha, swędząca skóra. Przyczyny jego występowania mogą być różne. Przeważnie nie ma tu jednak żadnych powodów do obaw. Łupież u szczeniaka i dorosłego psa nie jest niczym niezwykłym ani szczególnie groźnym. Niepokojące jest utrzymywanie się objawów dłużej niż 3-4 tygodnie. Taki stan rzeczy może wskazywać na poważniejszą chorobę skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia.