Pobudzenie, nadmierne szczekanie czy niszczenie przedmiotów w domu to problem, który często wynika z nadaktywności psa. Może mieć ona wiele źródeł. Jeżeli widzisz takie zachowanie u swojego czworonoga, warto jak najszybciej zacząć działać. Podpowiadamy, jak uspokoić psa i w jaki sposób radzić sobie z nadaktywnością swojego pupila. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niepożądanych zachowań i dowiedz się, jak je wyeliminować. Jeśli twój pies sprawia problemy, ten artykuł jest dla ciebie!
Nadpobudliwość u psa – z czego może wynikać?
Nadpobudliwość u psa często mylona jest z energicznością, a w niektórych przypadkach wręcz ze złośliwością zwierzaków wobec właścicieli. Wielu z nich zastanawia się, jak uspokoić psa, który jest bezustannie w ruchu, głośno szczeka w momentach, które teoretycznie tego nie wymagają, a nawet niszczy wyposażenie domu. Często w takich sytuacjach pierwszym odruchem opiekuna jest złość. Można zinterpretować takie niewłaściwe zachowanie jako skierowaną w stronę człowieka złośliwość. Czy pies rzeczywiście ją okazuje? Warto się nad tym pochylić.
Czy nadpobudliwy pies okazuje w ten sposób emocje?
Psy (ani żadne inne zwierzęta) nie wykazują tak złożonych emocji, jak zazdrość czy złośliwość. Nie są w stanie myśleć takimi kategoriami, jak człowiek. Pies żyje „tu i teraz” i nie planuje żadnych zachowań po to, aby zrobić ci na złość. Przyczyn należy szukać w błędach i nie trzeba chyba dodawać, że to są błędy po stronie człowieka, a nie psa. Jakie są więc najczęstsze przyczyny nadaktywności?
Nadpobudliwość u psa a niedosyt aktywności
Jedną z najczęstszych przyczyn nadaktywności u psa jest niedostosowanie ruchu i aktywności do potrzeb zwierzęcia. Poszczególne psy mają różne zapotrzebowanie na ruch. Zależy to od wielu kryteriów:
- wielkości;
- wieku;
- rasy;
- etapu rozwoju.
Dlaczego musisz znać skalę potrzeb aktywności psa?
Wiele psów jest w stanie bezbłędnie dopasować się do stylu życia całej rodziny. Niestety, często jest to błędnie interpretowane jako brak potrzeby ruchu. Wyjście na spacer wokół bloku po prostu nie wystarczy większości czworonogów. Niestety, moda na bardzo wymagające rasy skutkuje prawdziwą plagą sfrustrowanych psów, które gryzą i niszczą wszystko na swojej drodze. Niestety, dla opiekunów bardzo często są to meble i wyposażenie domu, a pytanie, jak uspokoić psa, jest zadawane z desperacją.
Wśród modnych ras, którym należy zapewnić odpowiednią dawkę mądrej aktywności, znajdują się m.in.:
- border collie;
- owczarek malinois;
- beagle;
- jack russell terrier;
- husky.
Niewykorzystanie fizycznego potencjału psa to jeden z najczęstszych powodów nerwowości i frustracji. Musisz zatem dostosować styl życia do jego potrzeb, jeśli ma być spokojny.
Nadpobudliwość u psa a nuda
Frustracja i nadaktywność u psa bardzo często wynika także z braku zajęcia. Co istotne, nie jest to kwestia jedynie niedostatku aktywności fizycznej. Nierzadko zdarza się, że długi spacer czy bieganie z psem wcale nie pomaga, a zwierzak ciągle sprawia wrażenie nadaktywnego i reaguje na najdrobniejsze bodźce. Wszystko dlatego, że jego życie w domu jest pozbawione wyzwań intelektualnych.
Brak ciekawych zabaw, nauki nowych sztuczek i rozwijających zajęć może szybko sprawić, że pies z nudów będzie przekładał swoją energię na zachowania kompulsywne i wynikające z frustracji.
Nadaktywność u psa a stres
Stres u psa może wywoływać całe spektrum objawów. Nadmierna aktywność nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, kiedy mowa o zestresowanym zwierzaku. Tymczasem bardzo często zwierzę w ten sposób stara się poradzić z targającymi nim emocjami.
Nadpobudliwy pies – co robić? Sposoby na uspokojenie zwierzaka
Jak uspokoić podekscytowanego psa, kiedy władzę nad nim przejmują emocje? Na to pytanie mamy kilka odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że każdy z przedstawionych niżej sposobów jest jedynie propozycją. Jeżeli twój zwierzak jest ciągle pobudzony, najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualna konsultacja ze szkoleniowcem lub behawiorystą.
Jak uspokoić psa? Zróżnicowane spacery
Właściciel czworonoga musi zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej. Wiadomo, że zwierzak potrzebuje spacerów. Z perspektywy opiekuna najważniejszym zadaniem każdego szczeniaka jest nauczenie się, że dywan i trawnik nie służą do tego samego. Okrążenie bloku w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych to jednak za mało.
Psy to zwierzęta, których zapotrzebowanie na ruch jest bardzo różne w zależności od:
- cech rasy;
- stanu zdrowia;
- wieku.
Na spacerze pies nie tylko może rozładować energię, ale też poznać nowe miejsca i zapachy. Warto dbać o to, by wspólne wyjścia nie były nudne!
Jak uspokoić psa? Treningi
Jak uspokoić nadpobudliwego psa bardziej zaawansowaną aktywnością? Doskonałym sposobem na spożytkowanie nadmiaru psiej energii i zapewnienie dużej dawki ruchu są sporty kynologiczne. Wspólne treningi nie tylko budują w zwierzaku poczucie własnej wartości, lecz także wzmacniają więź z opiekunem. Wprawdzie nie każdy pies odnajdzie się w każdej dyscyplinie, nie każdy powinien dużo skakać czy biegać. Miej zawsze na uwadze, czy pozwala na to zdrowie i podejmujcie rozsądne próby aktywności.
Nie musisz od razu porywać się na krajowe, a nawet regionalne zawody. Ćwiczenia we własnym ogródku mogą być dla psa, który posiada wyjątkowo dużo energii, doskonałym sposobem na rozładowanie frustracji i nadmiaru sił.
Jak poskromić psa? Szkolenie
Szkolenie metodami pozytywnymi to dla psa wyzwanie intelektualne. Aktywność na tym polu jest bardzo często niedoceniana przez opiekunów. Tymczasem warto uświadomić sobie, że nauka nowych sztuczek albo próba wygaszenia negatywnych zachowań to bardzo często świetny sposób na zmęczenie zwierzaka.
Przede wszystkim spróbuj nauczyć psa prostych komend, takich jak „siad” lub „waruj”. Jeśli będą one ugruntowane, będziesz mógł wykorzystać je np. w sytuacji, gdy zwierzak zauważy atrakcyjny bodziec i będziesz potrzebować skupienia jego uwagi na sobie i zadaniu.
O tym, jak uspokoić psa przez szkolenie go, możesz dowiedzieć się od ekspertów. Najlepszym pomysłem będzie zgłoszenie się na seminarium lub na zajęcia do lokalnego szkoleniowca.
Jak uspokoić psa? Zabawy węchowe
Zmysł węchu jest dla psa niezwykle ważny. Każdy czworonóg, niezależnie od predyspozycji rasowych, może brać udział w zabawach węchowych. To świetna metoda na uspokojenie i zajęcie zwierzaka.
W wielu miastach i miasteczkach organizowane są grupowe zabawy węchowe. Na początek świetnie sprawdzi się jednak prosta mata węchowa. To zabawka, w której można chować smakołyki. Pies, szukając pyszności, może skupić się na tym zadaniu i przez to wyciszyć.
Jak uspokoić psa? Odpowiednie gryzaki i zabawki
Bezpieczne gryzaki odpowiedniej wielkości zaspokajają psią potrzebę gryzienia i żucia. Mogą to być surowe mięsne kości, suszone gryzaki naturalne, a także specjalne zabawki. Są one pomocne, by zwierzę wyciszyło się np. po ekscytującym spacerze. Często bowiem samo zmęczenie fizyczne nie wystarcza. Wylizywanie zawartości konga lub maty do lizania, aromatyczny gryzak czy kość pozwolą na uświadomienie psu, że przyjemna aktywność nie musi polegać wyłącznie na bieganiu i skakaniu.
Jak uspokoić psa? Eliminacja czynników stresogennych
Nadmierne pobudzenie u psa często jest często spowodowane stresem, z którym zwierzę nie może sobie poradzić. Jeżeli widzisz, że twój zwierzak jest niespokojny lub wykazuje lęk, należy unikać jego możliwych przyczyn. Sam sobie z tym nie radzisz lub stresora nie da się usunąć? Konieczna będzie konsultacja z psim behawiorystą.
Jak uspokoić psa? Spacery socjalizacyjne
Nie wiesz, jak uspokoić psa, kiedy wokół pojawiają się inne czworonogi? Ich obecność może pomóc, jeśli poprowadzisz to w rozsądnym kierunku. Spacer równoległy polega na spędzaniu czasu (na smyczach!) w towarzystwie innego, ułożonego psa, w odpowiedniej odległości, w której twój pies nie ekscytuje się jego obecnością i zajmuje normalnym eksplorowaniem otoczenia. W ten sposób możesz bezpiecznie oswoić psiaka z obecnością innych zwierząt. Jeśli nie masz doświadczenia, skorzystaj ze spacerów socjalizacyjnych pod okiem behawiorysty.
Musisz jednak pamiętać, że nie każdy pies będzie cieszył się z tego rodzaju aktywności i nie należy go do tego zmuszać. Czasem samotne spacery będą lepsze, zwłaszcza jeżeli zwierzak jest lękliwy. Warto poświęcić czas na zatrzymywanie się w ciekawych zdaniem psa miejscach i pozwalanie mu na długie węszenie.
Jak uspokoić psa? Wizyta u behawiorysty
Wymienione powyżej sposoby na uspokojenie psa hamują poczucie frustracji i nudy. Zapewniając zwierzęciu aktywność fizyczną i psychiczną, spełniasz jego naturalne potrzeby. Często to właśnie ich niezaspokojenie prowadzi do niepożądanych zachowań.
Czasami jednak nadaktywność u psa ma bardziej złożone podłoże. Wówczas konieczność to ustalenie przyczyny i konkretna praca nad zniwelowaniem ich skutków. Jeżeli wymienione powyżej metody nie działają, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą, który pomoże skomponować indywidualny plan pracy.
Jak uspokoić psa? Leki uspokajające
W niektórych przypadkach bardzo nadpobudliwe psy przyjmują środki farmakologiczne. Działanie uspokajające mogą mieć medykamenty z grupy SSRI. W skrajnych przypadkach stosuje się nawet benzodiazepiny. Pamiętaj jednak, że zarówno rodzaj leku, jak i dawkę należy skonsultować u lekarza weterynarii!
Jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić psa takimi środkami, nie działaj pochopnie i nigdy nie podawaj zwierzęciu żadnych leków samodzielnie. Może być to dla niego tragiczne w skutkach! Pamiętaj też, że leki mają wyłącznie działanie doraźne i nie niwelują przyczyny nadmiernej ekscytacji i nadpobudliwości. Mogą być wsparciem dla terapii behawioralnej. Na dłuższą metę nie powinny jednak jej zastępować.
Jak uspokoić psa? Jakich działań unikać?
Na koniec warto wspomnieć o tym, czego nie robić, kiedy pies jest wulkanem energii. Przede wszystkim, nigdy nie stosuj metod awersyjnych. Nadmierna aktywność u psa może mieć bardzo różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy jest to nuda, frustracja czy lękliwość, trzeba podejść do problemu kompleksowo. Krzyki, przelewanie na zwierzę swojej złości, a już tym bardziej przemoc fizyczna – to wszystko nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza całą sytuację.
Jak uspokoić psa? Szukaj pomocy!
Jeśli nie wiesz, jak uspokoić psa i straciłeś cierpliwość, nie wahaj się szukać fachowej pomocy. Jeżeli zwierzak zostanie ze swoim problemem sam, a z twojej strony spotka go tylko złość i frustracja, bardzo prawdopodobne, że jego nadpobudliwość zmieni się w agresję. W takim wypadku będzie o wiele trudniej o skuteczne poradzenie sobie z problemem.
Wprowadzenie do życia psa różnorodnych aktywności nie d