Zauważyłeś czarne podniebienie u psa i martwisz się, że twój pupil może mieć problemy ze zdrowiem? Może usłyszałeś o teorii, że stanie się on agresywny? Przeczytaj nasz artykuł, który rozwieje twoje wątpliwości.
W poradniku wyjaśnimy, jaka jest przyczyna czarnego podniebienia u psa oraz czy takie ubarwienie tej części ciała powinno cię zaniepokoić i skłonić do odwiedzenia lekarza weterynarii. Dowiesz się także, jak dbać o tę część ciała czworonoga.
Popularny mit obalony przez lekarzy weterynarii
Czy słyszałeś, że czarne podniebienie u psa wskazuje na jego agresywny stosunek do ludzi i innych zwierząt? Nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczął funkcjonować ten mit, ale niegdyś cieszył się ogromną popularnością, w związku z czym słyszała go większość opiekunów czworonogów. Jaka jest rzeczywistość? Według badaczy oraz lekarzy weterynarii te cechy nie mają ze sobą żadnego związku. Wskazują na to nie tylko dowody anegdotyczne, ale setki statystyk i badań. Na szczęście obecnie właściciele zwierząt coraz częściej są świadomi, że to stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą.
Skąd połączenie ciemnego podniebienia z agresją u psa?
Chociaż dziś większość miłośników zwierząt uważa doszukiwanie się związku między kolorem podniebienia a agresywnymi zachowaniami psa za absurdalne, jeszcze nie tak dawno temu wiele osób uznawało to stwierdzenie za prawdziwe. Skąd wiara w taką teorię?
Wielu osobom biel i inne jasne kolory kojarzą się z czystością oraz niewinnością. Z kolei czerń i ciemne barwy przywołują zupełnie inne skojarzenia, na przykład mrok, gniew czy agresję. Jednak ma to miejsce nie tylko w polskiej kulturze. W islamie uważa się czarne psy za wysłanników diabła, w związku z czym nie cieszą się one sympatią. Chociaż tego typu stwierdzenia mogą wydawać się niedorzeczne, to podświadomie mają wpływ na wiele osób.
Czy czarne podniebienie u psa to objaw problemów zdrowotnych?
Zauważyłeś czarne podniebienie u psa podczas pielęgnacji jego uzębienia i obawiasz się, że ta barwa może świadczyć o problemach zdrowotnych twojego pupila? Na szczęście nie masz powodów do obaw, ponieważ to całkowicie naturalne zjawisko wynikające z predyspozycji danego osobnika.
U niektórych czworonogów w skórze znajduje się dużo ciemnych pigmentów, których obecność może prowadzić do przyjęcia ciemnej, a nawet czarnej barwy. Psy, podobnie jak ludzie, mogą różnić się od siebie ze względu na niezliczoną ilość kombinacji genowych. Czarne podniebienie u psa nie świadczy ani o problemach zdrowotnych, ani behawioralnych.
Podniebienie u psa – zasady higieny i pielęgnacja
Kolor podniebienia u psa nie stanowi powodu do zmartwień czy wizyty w klinice weterynaryjnej. Może przybierać ono różne odcienie różu oraz czerni, a nawet łączyć ze sobą obie barwy. Jednak warto regularnie i dokładnie oglądać tę część ciała swojego podopiecznego.
Dlaczego? O ile czarne podniebienie u psa nie świadczy o rozwoju żadnych chorób, o tyle zaczerwienienia, krwawienia, ropnie czy guzy mogą być efektem różnych schorzeń oraz urazów. Chociaż niewiele mówi się o zmianach chorobowych w tej części ciała zwierzaka, to wcale nie zdarzają się one rzadko!
Wbrew pozorom to okolica szczególnie narażona na skaleczenia i podrażnienia. Wielu właścicieli psów, podając im gryzaki co prawda weryfikuje ich skład, ale często całkowicie zapomina o zagrożeniach i niebezpieczeństwach związanych z ich gryzieniem. Długie oraz ostro zakończone kostki, a także zabawki o podobnych kształtach zdecydowanie powinny zniknąć z domu, w którym żyje czworonóg.
Chociaż takie skaleczenie wydaje się niegroźne, w rzeczywistości może dojść do wdania się w nie różnego rodzaju zakażeń. W jamie ustnej psa bytują liczne mikroorganizmy, które tworzą płytkę nazębną. Stanowi ona doskonałe środowisko do namnażania się kolejnych bakterii, a jeśli nie jest usuwana, na przykład w trakcie szczotkowania uzębienia, zamienia się w niezwykle trudny do wyeliminowania kamień nazębny. Skaleczenie w takim miejscu stanowi ogromne ryzyko rozwoju infekcji, która z jamy ustnej może szybko przedostać się do dalszych obszarów ciała czworonoga.
Czarne podniebienie u psa nie ma nic wspólnego z charakterem i temperamentem czworonoga. Taki kolor nie jest też powodem do wizyty w gabinecie weterynaryjnym, ponieważ to tak samo naturalna cecha wyglądu, jak na przykład barwa sierści. Pamiętaj jednak, żeby regularnie oglądać te okolice i skonsultować się z lekarzem weterynarii w razie wystąpienia w tym obszarze jakichkolwiek niepokojących zmian.