W języku angielskim słowo „agility” oznacza zwinność, ale jest również nazwą jednego z psich sportów. Czy właśnie tę cechę mają rozwijać zwierzaki, które uczestniczą w takiej zabawie? Na to pytanie odpowiemy oczywiście w naszym artykule. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami agility dla psa i sprawdź, czy poradzisz sobie z konstruowaniem toru. Przeczytaj i przekonaj się, czy to coś dla ciebie i twojego pupila!
Agility dla psów – popularny sport kynologiczny
Formą aktywności i współzawodnictwa dla czworonogów określonych ras może być agility. Pies biorący udział w treningach i startujący później w zawodach ćwiczy równowagę, szybkość i zwinność w pokonywaniu przeróżnych przeszkód. To sport dla czworonogów, który polega na pokonywaniu pól na torze według określonej kolejności i zasad. Opiekun i pies muszą ściśle ze sobą współpracować, by osiągnąć jak najlepsze wyniki w takich zawodach.
Dlaczego warto spróbować agility?
Zasadniczo podczas treningu agility, pies powinien możliwie w jak najkrótszym czasie i bezbłędnie pokonać tor. Jest na nim wiele przeszkód, które są dopasowane pod względem masy ciała, wzrostu czy umiejętności zwierzaków. Jaka jest recepta na sukces? Pies musi słuchać poleceń swojego pana i reagować na jego gesty, by na koniec móc liczyć na nagrodę. Najlepsi zawodnicy (psy i ich właściciele) po zawodach otrzymują medal lub puchar. Dla czworonoga agility powinno być źródłem radości ze wspólnie spędzonego czasu ze swoim opiekunem.
Historia sportu agility dla psa
Po raz pierwszy ten sport dla psów pojawił się stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 80. XX wieku. Od tego czasu jednak przeszedł sporą metamorfozę i rozwinął się tak, że zawody i treningi agility są organizowane w wielu zakątkach świata.
Tego typu zmagania najpierw pojawiły się w trakcie organizowanych w Anglii wystaw dla psów. Z czasem przestały być jedynie wydarzeniem towarzyszącym i zostały przekształcone w niezależną dyscyplinę. Co ciekawe, zawody agility dla psa mają stały się na tyle popularne, że są organizowane mistrzostwa świata w tym psim sporcie.
Z czego składa się tor do agility? Przeszkody
Przeszkody agility to wiele różnych elementów, które w asyście właściciela pokonuje czworonóg. Mogą to być m.in.:
- slalom;
- tunel;
- ściany;
- wiszące mostki;
- opony.
Tor agility – zrób go sam!
Przeszkody dla psów trenujących agility możesz rozstawić samodzielnie, chociażby we własnym ogrodzie. Warto się na to zdecydować, jeśli chcesz aktywnie spędzać czas ze swoim czworonogiem. Przydadzą się wówczas kółka do skakania wraz ze stelażem, drążki do przygotowania slalomu czy płotki do przeskakiwania.
Które psy mogą trenować agility i pokonywać przeszkody?
Nie wszystkie czworonogi będą miały odpowiednie predyspozycje do tego, by ćwiczyć agility. Pies musi być sprawny fizycznie, aktywny, a przy tym wytrzymały. Pokonanie toru agility dla psów nie jest łatwe, a intensywność może dawać się zwierzakowi we znaki. Musisz wiedzieć, czy twój zwierzak da sobie radę.
Agility – psy, które mogą spróbować tego sportu
Jakie psy mogą pokonywać z powodzeniem przeszkody w torze agility? Pupil, który zaczyna takie treningi i docelowo ma występować na zawodach na różnych szczeblach – lokalnym, regionalnym czy nawet ogólnoświatowym – powinien spełniać kilka warunków.
- Musi być zdrowy i sprawny fizycznie – kondycję zdrowotną powinien skontrolować weterynarz.
- Powinien mieć więcej niż 15 tygodni – u młodszych psów przy wymagających ćwiczeniach agility może dojść nawet do deformacji struktury kości.
- Musi należeć do odpowiedniej rasy – psów średnich lub małych, o proporcjonalnym grzbiecie.
- Nie może być obarczonym chorobami stawów, jak dysplazja stawów łokciowych lub biodrowych.
- Nie mieć problemów psychicznych.
Wady i zalety agility
Agility to dyscyplina sportu dla psów, która ma wiele zalet.
- Czworonóg uczy się podstawowych poleceń, jest aktywny fizycznie i może być cały czas ze swoim właścicielem podczas treningów agility.
- Przeszkody na torze uczą go pokonywania trudności, dzięki czemu staje się coraz bardziej sprawny.
- Treningi wzmacniają koordynację ruchową, rozwijają intelekt czworonogów i pogłębiają relację między psem a jego właścicielem.
Czy treningi agility mają tylko dobre strony?
Niestety, nieprawidłowe treningi agility mogą być dla psa szkodliwe.
- Prowadzą do przeciążenia czworonoga.
- Mogą powodować zbyt wysoki poziom stresu – zwłaszcza w czasie startów w zawodach. W efekcie u pupila mogą pojawić się nawet problemy psychiczne czy fizyczne.
- Zajęcia szkoleniowe zajmują bardzo dużo czasu.
Jak widzisz, agility to psi sport, który ma wiele zalet, ale trzeba mieć na uwadze dobro czworonoga. Taka aktywność ma rozwijać zwierzaka i dawać radość jego właścicielowi, dlatego nie można nadmiernie eksploatować pupila. Pamiętaj, że wynik nie jest tak istotny, jak zdrowie twojego psa!