Zapamiętaj!
- Psy skaczę na drzwi i drapią w nie przez lęk separacyjny, stres, frustrację, konieczność załatwienia potrzeb fizjologicznych oraz naturalną ciekawość i chęć eksploracji.
- Właściciel powinien wykazać zwiększone zainteresowanie problemem, gdy czworonóg wykazuje oznaki lęku lub stresu, nie widzi wyraźnego powodu takiego zachowania lub gdy drapanie prowadzi do uszkodzeń psich pazurów czy drzwi.
- Jak oduczyć psa drapania w drzwi – poprzez redukcję lęku i stresu, pozytywne wzmacnianie prawidłowych reakcji i pożądanych zachowań, dostarczenie stymulacji umysłowej i fizycznej, a także nauczenie psa sygnalizowania potrzeby wyjścia w inny sposób.
- Zabezpieczanie drzwi zapewnią m.in. specjalne folie ochronne, bardziej wytrzymałe materiały, montaż bramki dla psów lub utrzymanie odpowiedniej długości pazurów pupila.
- W razie wątpliwości dotyczących przyczyn, stanu pupila czy stosowanych technik mających oduczyć psa skakania i drapania drzwi, warto skonsultować się z behawiorystą lub weterynarzem.
Pies skacze i drapie drzwi – najczęstsze przyczyny
Pierwszą i najczęstszą przyczyną drapania w drzwi przez psa jest lęk separacyjny, czyli niepokój wywołany rozłąką z opiekunem. Czworonóg próbuje przedostać się przez zamknięte przejście, aby dołączyć do swojego człowieka albo sprawdzić, czy wszystko w porządku. W ten sposób może przynajmniej częściowo zmniejszyć swój niepokój. Skakanie, próby poruszenia skrzydłem mogą być również wynikiem stresu lub frustracji, spowodowanych na przykład nadmiernym pobudzeniem lub znudzeniem, niedostateczną stymulacją umysłową i fizyczną.
Kolejna sytuacja, która „zmusza” psiaka do drapania w drzwi, to konieczność wyjścia na dwór i załatwienia potrzeb fizjologicznych. Chodzi zarówno o oddawanie moczu i wypróżnianie, jak też okres cieczki i szansę na przedłużenie gatunku. Właściciele niekastrowanych samców mają bodaj najwięcej okazji, by szukać porad w zakresie tego, jak oduczyć psa drapania w drzwi. Kolejne na liście możliwych przyczyn są:
- chęć eksploracji wewnątrz lub na zewnątrz;
- potrzeba dostania się do miski w innym pomieszczeniu;
- chęć sprawdzenia bodźców (dźwięków, zapachów, czasem spostrzeżonych widoków i obiektów).
Kiedy drapanie w drzwi przez psa powinno zaniepokoić właściciela?
Należy zwrócić szczególną uwagę na tego rodzaju niepożądane zachowania psa, gdy:
- domowy pupil skacze na drzwi i drapie w skrzydła, futryny drapać w drzwi bez wyraźnej przyczyny albo zmiany w środowisku – to może sugerować poważniejsze problemy zdrowotne lub emocjonalne;
- pies wykazuje oznaki lęku lub stresu – takie jak nadmierne ślinienie, trzęsienie się, jęki czy zamykanie się w sobie;
- drapanie doprowadziło do uszkodzenia drzwi, ościeżnic lub pazurów czworonoga.
Zanim zdecydujesz się na to, jak oduczyć psa skakania na drzwi, najpierw spróbuj rozpoznać rzeczywistą przyczynę takiego postępowania. Czasami zwierzak musi w jakiś sposób dać znać o swoich potrzebach czy emocjach – nie należy traktować pojedynczych sytuacji jako oznak poważnych problemów wychowawczych. Interwencji wymagają przede wszystkim objawy lęku destrukcyjnego, przesadzone reakcje oraz zachowania destrukcyjne.
Jak oduczyć psa drapania w drzwi – polecane metody
Jeśli drapanie jest wynikiem lęku lub stresu, trzeba odpowiednio zredukować te negatywne uczucia u psa. Można to osiągnąć poprzez regularne spacery, ćwiczenia, interakcje społeczne z innymi psami oraz dostarczenie psu odpowiedniej stymulacji umysłowej, na przykład poprzez zabawki interaktywne czy trening posłuszeństwa. Duże znaczenie ma pozytywne wzmacnianie prawidłowych reakcji i zachowań. Warto nauczyć psa, by sygnalizował potrzebę wyjścia w inny sposób, a jego stosowanie we właściwych momentach nagradzać przysmakami, pieszczotami czy dobrym słowem w miłym tonie.
Kiedy wiesz, że przez jakiś czas nikogo nie będzie razem z psem w domu, postaraj się odpowiednio wcześnie zmniejszyć poświęcaną mu uwagę – to może zmniejszyć zaskoczenie i strach spowodowane samotnością. Jeśli drapanie jest wynikiem nawyku czy ciekawości, spróbuj znaleźć pupilowi inne zajęcia. Być może żaden sposób na to, jak oduczyć psa drapania w drzwi, nie zadziała. Wtedy pozostaje:
- skonsultować się z psim behawiorystą lub weterynarzem;
- prewencyjnie zapobiegać urazom pazurów i łap u czworonoga;
- zabezpieczyć drzwi przed uszkodzeniami.
Ochrona drzwi i psa przed skutkami skakania i drapania
Na rynku są dostępne specjalne folie ochronne do naklejenia na ościeżnice oraz skrzydła, które powinny wytrzymać napór psich pazurów. Osłony chronią przed zarysowaniami, a jednocześnie nie zmieniają wyglądu drzwi. Alternatywą będzie pokrycie ich dodatkową warstwą bardziej wytrzymałego materiału (twardym drewnem, laminowaną płytą MDF) albo całkowita wymiana na zupełnie inny model. Następna opcja, tylko do drzwi wewnętrznych, to „przebudowa” drzwi przez zainstalowanie w nich specjalnej bramki.
W niektórych sytuacjach pomoże utrzymywanie psich pazurów w odpowiednim stanie – przy przycinaniu istnieje jednak ryzyko naruszenia naczyń krwionośnych, dlatego takie zabiegi pielęgnacyjne bezpieczniej powierzyć fachowcom. Można też zamykać czworonoga w kojcu, ale niekoniecznie będzie to dobra metoda na to, jak oduczyć psa drapania w drzwi. Będzie robił to samo ze ścianami i wejściem do swojej zagrody. W efekcie niczego się nie nauczy, nie pozna twoich oczekiwań i nie poprawi swojego stanu psycho-emocjonalnego.
Drapanie w drzwi przez psa to po prostu próba ich otwarcia
Zwierzak musi zrozumieć, że samotność jest tylko tymczasowa i w związku z tym nic mu nie grozi, a niszczenie wnętrza wywołuje niezadowolenie opiekuna. Często potrzeba do tego sporo czasu i opanowania. Oduczenie psa drapania w drzwi może być dużym wyzwaniem. Jednak dzięki zrozumieniu przyczyn tego zachowania, stosowaniu odpowiednich metod behawioralnych oraz zabezpieczaniu drzwi, można skutecznie rozwiązać ten problem.
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na oznaki lęku czy stresu u psa i odpowiednio na nie reagować, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się behawiorysty lub lekarza weterynarii. Specjaliści mogą zaproponować lepiej dopasowany do indywidualnych cech i potrzeb pupila plan na to, jak oduczyć psa skakania na drzwi.