Owczarek niemiecki to ciągle jeszcze jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów. Słynie z wierności i ogromnej inteligencji. Fanów tych wspaniałych zwierząt nie brakuje także w naszym kraju. Miłośnicy rasy są jednak świadomi jej problemów, szczególnie tych dotyczących układu ruchu. Ten z kolei można wspierać między innymi poprzez prawidłowe żywienie. Sprawdź, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza.
Jaka karma dla owczarka niemieckiego w wieku szczenięcym?
Szczeniak owczarka niemieckiego, tak samo jak każdy inny młody pies, ma znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosły zwierzak. Szacuje się, że do 14 tygodnia życia szczenię potrzebuje nawet trzy razy więcej kalorii niż jego rodzice!
Okres wzrostu ma kluczowy wpływ na układ ruchu. Przedstawiciele tej rasy są zaliczani do grupy ras dużych i szybkorosnących. Musisz więc dokładnie przemyśleć to, jaką karmę dla szczeniaka owczarka niemieckiego będziesz stosował.
Zawsze wybieraj karmy dedykowane szczeniętom. Najlepiej, aby były to produkty przeznaczone dla ras dużych i olbrzymich. Wybieraj karmy bezzbożowe oparte na mięsie mięśniowym, podrobach i warzywach. Bardzo pożądanym dodatkiem jest na przykład olej z łososia – źródło cennych nienasyconych kwasów omega-3.
Ilość wapnia, a ściślej stosunek wapnia i fosforu, ma znaczenie, jeśli zastanawiasz się, jaka karma dla owczarka niemieckiego w okresie wzrostu będzie odpowiednia. Wapnia powinno być mniej niż w karmach dla psów ras małych. To bardzo ważne, ponieważ nadmiar wapnia w diecie psa, który ma skłonności do problemów układu ruchu, może zwiększać ryzyko zwyrodnień w przyszłych latach jego życia.
Jaką karmę dla owczarka niemieckiego wybrać?
Dorosły owczarek niemiecki powinien mieć zbilansowaną dietę pełną niezbędnych składników odżywczych. W jego diecie sprawdzi się zarówno karma sucha, jak i mokra. Możesz zastosować także żywienie mieszane. Najważniejsze jest dbanie o to, aby pokarmy były naprawdę wysokiej jakości.
Wybierając produkty, sprawdzaj, jaka karma dla owczarka niemieckiego zawiera mięso mięśniowe oraz podroby w odpowiednich proporcjach. Najlepszym źródłem węglowodanów są warzywa i owoce, których w diecie może być nawet piętnaście procent. Ważne jest unikanie zbóż (w tym także kukurydzy i ryżu), sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i zagęstników. Te ostatnie występują w wielu karmach mokrych i bywają przyczyną problemów z układem pokarmowym.
Pies tej rasy ma pewne tendencje do alergii i problemów z trawieniem. Od początku warto więc postawić na karmy monobiałkowe z zawartością dobrych tłuszczów oraz witamin i minerałów.
Jaka karma dla owczarka niemieckiego? A może BARF?
Właściciele owczarków niemieckich oraz innych dużych ras chętnie przechodzą na dietę BARF. To dlatego, że indywidualnie dobrane żywienie pozwala uniknąć problemów trawiennych i żołądkowych. Podając BARF-a można również dokładnie kontrolować proporcje suplementów diety.
Szkielet współczesnych owczarków niemieckich jest niestety predysponowany do różnych problemów i zwyrodnień. Prawidłowy rozwój zwierzęcia jest więc uzależniony w dużej mierze od diety.
Czy dietę BARF można stosować u szczeniąt? Teoretycznie tak. Wielu specjalistów zwraca jednak uwagę na fakt, że dopasowanie ilości suplementów do stale rosnącego zwierzęcia może być bardzo problematyczne. Z tego powodu część opiekunów przechodzi na ten rodzaj żywienia dopiero w momencie, kiedy ich pupil zakończy fazę swojego fizycznego wzrostu.
Jak karmić owczarka niemieckiego?
Tak jak większość dużych ras, owczarki niemieckie są w grupie zagrożonej skrętem żołądka. To bardzo poważna i nagła dolegliwość, która może doprowadzić nawet do zgonu zwierzęcia. W tym przypadku sposób karmienia jest najlepszym rodzajem profilaktyki.
Musisz koniecznie przestrzegać kilku zasad. Mokra lub sucha karma albo posiłek mięsny powinny być rozłożone na minimum dwie porcje dziennie. Niektórzy opiekunowie decydują się na karmienie swojego nawet trzy razy dziennie. Najważniejsze jest to, aby pies jadł częściej, ale mniejsze porcje.
Unikaj także wysiłku fizycznego na godzinę po posiłku. Staraj się wprowadzić do psiego życia rutynę karmienia o konkretnych godzinach, skorelowanego ze spacerem. Niech psiak dostaje posiłek po tym jak wrócicie do domu. Pamiętaj, że oprócz wiedzy, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza, ważne jest, jak ją prawidłowo podawać.
Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego na uzębienie i sierść
Wbrew pozorom sucha karma nie czyści zębów psa z kamienia. Owczarki niemieckie mają niestety skłonność do jego osadzania się, dlatego trzeba przyłożyć się do ochrony ich zębów i dziąseł. Czy żywienie ma na to wpływ? Tak, chociaż nie tak duży, jak chcielibyśmy sądzić.
Osadzającą się na zębach płytkę bakteryjną trzeba regularnie usuwać. Tutaj przydadzą się specjalne preparaty oraz pasta i szczoteczka do zębów. Wspomagająco możesz podawać zwierzęciu naturalne gryzaki, które wspomagają usuwanie płytki. Jeżeli jednak na zębach jest kamień, nie obędzie się bez wizyty u weterynarza.
Jeżeli zależy ci na tym, że czworonóg miał piękną sierść, zwróć uwagę na obecność biotyny i kwasów omega-3 w składzie karmy. Niezależnie od tego, jaka karma dla owczarka niemieckiego jest podawana, dobrym pomysłem może okazać się dodatkowa suplementacja. Karmy komercyjne, nawet te bardzo dobre, rzadko spełniają całe zapotrzebowanie organizmu na NNKT.
Podsumujmy, jaka karma dla owczarka niemieckiego będzie najlepsza. Powinna być zbilansowana i wspierać rozwój całego organizmu. W przypadku tej rasy warto położyć szczególny nacisk na dobrostan kości i stawów. Wybieraj karmy monobiałkowe, lekkostrawne i pozbawione niepotrzebnych dodatków. Możesz również zdecydować się na posiłki oparte na zasadach diety BARF.