Maltańczyki to bardzo sympatyczne i przyjacielskie psy. Są uroczymi i bardzo wiernymi towarzyszami. Maltańczyki w ostatnim czasie stały się bardzo popularną rasą – nie ma się co dziwić, ich uroda jest dla wielu osób wprost zniewalająca. Wymagają one od swojego właściciela dużo zaangażowania w pielęgnację. Maltańczyków nie można zaniedbywać. Sierść powinna być regularnie szczotkowana i przycinana, aby uniknąć kołtunienia. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak obciąć maltańczyka, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Dlaczego trzeba strzyc maltańczyki?
Rasy psów, których okrywa włosowa regularnie rośnie, wymagają regularnego strzyżenia. Należy do nich również maltańczyk. Strzyżenie wpływa na wygląd oraz pozwala utrzymać higienę pupila. Włos maltańczyka nie wypada w dużej ilości, ale rosną tak jak ludzkie, a więc strzyżenie jest tutaj koniecznością. W innym wypadku sierść będzie się kołtuniła. To, jak obetniesz maltańczyka, zależy wyłącznie od twojej wyobraźni, ale pamiętaj, że psu także powinno być wygodnie w danej fryzurze.
Strzyżenie maltańczyków wystawowych
Nie każdego maltańczyka można obciąć samodzielnie. Jeżeli twój pupil jest psem wystawowym, to konieczna będzie wizyta u groomera. Doświadczony fryzjer zwierząt będzie dobrze wiedział, jak uwydatnić cechy tej rasy. Samodzielne strzyżenie może nie być tak dokładne, jak to wykonane przez profesjonalistę. Strzyżenie psów wystawowych wymaga wiele cierpliwości oraz uwagi. Każdy pies jest inny, dlatego niezbędne jest tutaj doświadczenie. Przygotowanie szaty psa na wystawę może zająć również bardzo dużo czasu. Ciekawe jest to, że wystawowe maltańczyki dużo czasu spędzają w papilotach, które mają za zadanie utrzymać ich sierść w dobrej formie i czysto białym kolorze.
Jak obciąć maltańczyka?
Jeżeli twój pies nie jeździ na wystawy, to bez problemu możesz ostrzyc go samodzielnie. Wystarczą ci maszynka oraz nożyczki. Na początku może się to wydawać dosyć trudne, ale po pewnym czasie nabierzesz wprawy w pielęgnacji maltańczyka. Jak obciąć maltańczyka? Oto kroki, jakie powinieneś podjąć, by ostrzyc swojego psiego towarzysza!
Wyczesywanie sierści
Jeszcze zanim złapiesz za maszynkę i nożyczki, powinieneś dokładnie wyczesać maltańczyka. Jego sierść bardzo często się kołtuni, zwłaszcza jeżeli chodzisz z psem na długie spacery. Maltańczyki lubią się bawić, więc na sierści mogą przynieść bardzo wiele niechcianych rzeczy. Szczotkowanie psa przed strzyżeniem jest bardzo ważne, ponieważ pozwala pozbyć się martwych włosów, które wciąż znajdują się na psie. Do szczotkowania powinieneś wykorzystywać grzebienie oraz szczotki. Nie spiesz się z tym. Dokładne czesanie maltańczyka na pewno pozytywnie wpłynie na ostateczny wynik strzyżenia.
Strzyżenie maltańczyka
Teraz przechodzimy do kwestii tego, jak obciąć maltańczyka. Zdjęcia pięknie obciętych maltańczyków znajdziesz w sieci, możesz się na nich wzorować. Po dokładnym wyszczotkowaniu maltańczyka można przejść do etapu strzyżenia. Do obcinania psa warto wykorzystać profesjonalne narzędzia. Maszynka pomoże w usunięciu włosów z tułowia, jeśli pies nie ma mieć długiego włosa. Właściwą część strzyżenia przy głowie przeprowadzisz przy użyciu nożyczek. To dzięki nożyczkom będziesz panować nad kształtem fryzury psa. Obcinanie zacznij od grzbietu psa i schodź coraz niżej, aż dotrzesz do łapek. Pamiętaj, aby dopasować rozmiar nożyczek do aktualnie obcinanej części ciała. Jeżeli będziesz ciąć sierść na pyszczku, ogonie lub przy pazurach dużymi nożyczkami, to nie zrobisz tego precyzyjnie.
Pracując nad psią fryzurą, musisz uważać, czy głośno działająca maszynka nie wystraszy psa. Warto zainwestować w urządzenie, które nie wydaje dźwięków. Na rynku jest dostępne wiele maszynek, które zostały stworzone specjalnie do profesjonalnego strzyżenia psów. Jeżeli często obcinasz swojego psiaka, to warto zainwestować w markowe maszynki do strzyżenia psów. Szczególnie polecane są urządzenia bezprzewodowe, ponieważ kabel ciągnący się do gniazdka może bardzo utrudniać pracę przy strzyżeniu pieska. Na koniec strzyżenia możesz wykorzystać nożyczki ząbkowane, czyli tak zwane degażówki, dzięki nim włosy twojego psa będą wyglądały zdecydowanie bardziej naturalnie. Ostatecznie to, jakie działania podczas strzyżenia podejmiesz, zależy w największej mierze od fryzury, którą chcesz uzyskać u swojego psiaka.
Kąpiel maltańczyka
Po zakończonym strzyżeniu należy wykąpać psa. Można to wykonać także przed strzyżeniem, jeżeli sierść jest w dużym stopniu skołtuniona. Porządna kąpiel usunie z psa resztki, które pozostały po strzyżeniu. Do mycia wykorzystaj szampon dla zwierząt. Swojego maltańczyka kąp dokładnie. Nie każdy psiak lubi wodę, więc uważaj. To już koniec, teraz wiesz już, jak obciąć maltańczyka!
Jaka fryzura dla maltańczyka?
Wiele fryzur pasuje do maltańczyków, w większości z nich wyglądają one uroczo. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawych pomysłów. Oto jak obciąć maltańczyka!
Fryzura długa
Bardzo często spotykana u psów wystawowych. Wymaga ona jednak bardzo dużo umiejętności fryzjerskich, dlatego powinna być wykonywana przez profesjonalnych groomerów.
Teddy Bear
Ta fryzura to krótko przystrzyżone uszy oraz pyszczek. Takie strzyżenie sprawia, że maltańczyk przypomina szczeniaka. Ta fryzura to bardzo ciekawy efekt estetyczny.
Fryzura koreańska
Cieszy się ona w ostatnim czasie wyjątkowo wysoką popularnością. Maltańczyk, który zostanie ufryzowany w ten sposób, przypomina słodką laleczkę. Duży wpłw na ten efekt estetyczny mają długie włosy na ogonie, łapkach i uszach, które sprawią, że wygląda, jakby miał dwa kucyki.
Farbowanie maltańczyków
W ostatnim czasie popularne stało się farbowanie maltańczyków. Wykorzystuje się do tego specjalne farby ziołowe, które nie powinny zaszkodzić psu. Jest to kwestia dosyć kontrowersyjna, dlatego raczej nie zalecamy tego robić.
Teraz wiesz już, jak obciąć maltańczyka. Nie jest to trudne w domowych warunkach i po nabraniu doświadczenia będziesz mógł robić to z dużą precyzją, a twój psiak będzie wyglądał jak nigdy!