Zła hodowla owczarków niemieckich czasami może być łudząco podobna do tej dobrej. Nieuczciwi hodowcy wykorzystują często niewiedzę amatorów i sprzedają im zwierzęta, które są obciążone wadami genetycznymi lub mają krnąbrny charakter. Dobra hodowla owczarków jest nastawiona nie tylko na zysk (jak pseudohodowle), lecz także na to, by dbać o ich dobrostan i zdrowie. Sprawdź zatem, jak rozpoznać uczciwą i sprawdzoną hodowlę owczarków! Dowiedz się, jakie dokumenty powinieneś otrzymać podczas transakcji i czym różnią się psy w typie rasy od rasowych czworonogów!
Jakie dokumenty powinny wystawiać hodowle owczarków niemieckich?
Kupując psa od hodowcy, otrzymasz kilka dokumentów. Podstawowym jest metryka, potocznie zwana książeczką, czyli odpowiednik ludzkiego aktu urodzenia. Każda hodowla zajmująca się legalną sprzedażą owczarków niemieckich powinna wystawić to pismo dla wszystkich urodzonych szczenięta. W metryce znajdują się informacje o:
- rasie psa;
- imieniu;
- przydomku hodowlanym;
- numerze tatuażu bądź chipa;
- dacie urodzenia;
- płci;
- ubarwieniu;
- danych rodziców;
- danych hodowcy.
Rodowód, czyli kolejny dokument z hodowli owczarków
Do metryki może być dodany rodowód ZKwP, czyli dokument potrzebny do założenia własnej hodowli lub udziału psa w oficjalnych wystawach. Potwierdza on pokrewieństwo zwierzęcia i opisuje poprzednie pokolenie. Stanowi gwarancję, że zwierzę wykaże się przedstawionymi cechami.
Jaką dokumentację powinna gromadzić dobra hodowla owczarków?
Wszystkie psy zarejestrowane w hodowli, zarówno suki, jak i samce, muszą posiadać odpowiednią dokumentację. Powinna obejmować czteropokoleniowe potwierdzenie pokrewieństwa. Jest to baza odpowiednich cech, które są pożądane u danej rasy. Hodowla owczarków niemieckich powinna zwracać uwagę przede wszystkim na utrwalanie pożądanych cech i eliminowanie tych negatywnych. W przypadku omawianych psów ważna jest przede wszystkim chęć do pracy, połączona z posłuszeństwem. Nie można za to pozwalać na powielanie agresji czy tchórzliwości.
Czy hodowle owczarków niemieckich długowłosych i krótkowłosych zawsze są osobne?
Owczarki niemieckie to psy występujące w dwóch odmianach włosowych. Psy krótkowłose są znacznie popularniejsze od długowłosych kuzynów, więc działa więcej hodowli zwierząt tej odmiany. Warto tu zaznaczyć, że oba warianty są ujęte w ramach jednego wzorca, ale z wyróżnionymi dwoma typami szaty. Hodowla może się skupiać na jednej z dwóch odmian. Czasami spotyka się jednak miejsca, w których hoduje się psy o obu typach futra. Są one oczywiście starannie dobierane pod kątem hodowlanym i osobniki odmiennych rodzajów szaty nie są dopuszczone razem do rozrodu.
Owczarek niemiecki krótkowłosy – hodowla a badania zwierząt
Owczarki niemieckie stały się popularną rasą psów, przez co niestety zwiększyło się ryzyko występowania u nich wad genetycznych. Jest to spowodowane powstawaniem pseudohodowli, które nie przywiązują wagi do zdrowia zwierząt. Profesjonalna hodowla owczarków niemieckich krótkowłosych powinna przed dopuszczeniem do rozrodu kompleksowo przebadać sukę i reproduktora. Najważniejsze są badania wykluczające dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. To schorzenie przenoszone jest genetycznie. Ryzyko jego występowania u szczeniąt można wyeliminować, dobierając zdrowych rodziców.
Jakie powinny być szczeniaki owczarka niemieckiego z hodowli?
Przed zakupem psa warto wybrać się do hodowli i sprawdzić warunki, w jakich przebywają zwierzęta. Można to także zweryfikować poprzez zachowanie zwierząt. Szczeniaki owczarka niemieckiego długowłosego powinny cechować się ciekawością, pewnością siebie i czujnością. Nie mogą wykazywać nadmiernego strachu ani agresji. Hodowla owczarków nie chce pokazywać zwierząt przed zakupem? Powinno to wzbudzić wątpliwości. Takie zachowanie może sugerować, że właściciel chce coś ukryć. Sprawdzenie czworonogów przed zakupem to prawo każdego przyszłego właściciela, więc nie wahaj się o to prosić.
Hodowla a opinie – czy warto zwracać na nie uwagę?
Szukając odpowiedniej hodowli, z pewnością natkniesz się w internecie na najróżniejsze opinie. Ich przejrzenie to bardzo dobry pomysł. Mogą być przydatne nawet wówczas, gdy hodowca wyda ci się uprzejmy i kompetentny. Może się nieraz okazać, że psy były obciążone wadami genetycznymi, na co nie omieszkają narzekać oszukani właściciele. Należy też zwrócić uwagę na to, jak poprzedni klienci opisują warunki panujące w hodowli. Jeśli coś wzbudzi twoje obawy, podejdź do takiej hodowli owczarków niemieckich z ostrożnością.
Jakie warunki powinna mieć hodowla owczarków niemieckich?
Owczarki niemieckie mogą się kojarzyć z twardym i surowym wychowaniem. W rzeczywistości wymagają jednak wiele miłości i uwagi. Ich trening powinien być:
- konsekwentny;
- wyrozumiały;
- oparty na łagodności.
Każdy doświadczony hodowca powinien traktować swoje zwierzęta z szacunkiem i troską. Musi im również zapewniać odpowiednie pożywienie, które jest dostosowane do ich potrzeb, a przede wszystkim odpowiednią porcję ruchu. Nawet domowa hodowla nie powinna koncentrować się w mieszkaniu, zwłaszcza w przypadku większej liczby czworonogów. Zwierzęta muszą też być objęte profesjonalną opieką weterynaryjną.
Hodowla owczarków niemieckich – od czego zależą ceny psów?
Cena psa z hodowli niestety nie jest niska. Wynosi ona nie mniej niż 1500-2000 zł. Koszt wynika z wielu czynników. Należą do nich:
- Prestiż hodowli – jeśli hodowla osiąga sukcesy na krajowych i międzynarodowych wystawach, trzeba się liczyć ze znacznie wyższą ceną za szczenię.
- Rodzice – czasami wybitni reproduktorzy bywają wybierani dla suk o mniejszych sukcesach, ale nawet to ma wpływ na wyższą cenę szczeniąt;
- Koszt krycia – w przypadku wyboru reproduktora z tej samej hodowli nie poniesiesz oczywiście tego kosztu, jednak w wielu przypadkach rodzice pochodzą z różnych miejsc. Wówczas dużą rolę odgrywa koszt krycia, który może mieć decydujące znaczenie dla ceny psa.
Hodowla owczarków niemieckich a psy w typie rasy
Nie każdy pies wyglądający jak owczarek niemiecki rzeczywiście nim będzie. Psy bez metryki ani rodowodu są uznawane za zwierzęta w typie rasy. Oznacza to, że będą one mniej lub bardziej podobne do danej rasy, ale nie są psami rasowymi. Nie mają bowiem żadnego potwierdzenia tego faktu. Warto tu zaznaczyć, że „typ rasy” określa przede wszystkim wygląd, ale także charakter czworonoga. Psami w typie rasy będą te pupile, które na przykład urodziły się w schronisku lub w pseudohodowli wystawiającej nieważne dokumenty.
Dobra hodowla owczarków niemieckich wydaje niezbędne dokumenty i nie ma nic do ukrycia przed potencjalnym opiekunem pupila. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź opinie poprzednich klientów. Pamiętaj, aby unikać pseudohodowli, ponieważ niska cena oznacza najprawdopodobniej psa w typie rasy. Takie zwierzę może mieć wady genetyczne i problemy behawioralne. Oszczędność będzie więc tylko pozorna.