Laekenois

Owczarek belgijski to rasa psów, która ma cztery odmiany różniące się między sobą długością włosa, kolorem i charakterem. Czworonogi te są średniej wielkości, cechują się wysokim poziomem inteligencji. Wywodzą się od psów pasterskich. Jak wygląda i jaki charakter ma odmiana laekenois?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 58 cm, psy ok. 62 cm;
masa ciała: suki od 20 do 25 kg, psy od 25 do 30 kg
Szatasierść: suchy, szorstki, zmierzwiony włos o długości ok. 6 cm miejscami krótszy, bez pióra;
maść: płowa z lekkim czarnym nalotem, zwłaszcza na ogonie i kufie; dopuszczalne małe białe znaczenie na palcach i piersi
Długość życia13–15 lat
Charakteraktywny, czujny, energiczny, nieustępliwy, wierny, oddany, opanowany

Jak wygląda laekenois?

Pod względem budowy ciała właściwie wszystkie cztery odmiany owczarka belgijskiego wyglądają podobnie, jednak wyraźnie różnią się szatą. Sierść psów laekenois jest krótka, szorstka, falista i lekko skręcona. Możesz odnieść wrażenie, że masz do czynienia z kudłaczem. Na tułowiu włos laekenoisa jest dłuższy, około 6-centymetrowy, a na kończynach i głowie – krótszy. Włos okrywowy jest suchy i twardy w dotyku, ale pod nim podszerstek jest miękki i zapewnia ciepło psu.

szczeniaki laekenois leżą na białym tle

Według standardów przyjętych dla owczarków belgijskich laekenois jego sierść powinna być płowa lub ruda, ze znaczeniem czarnym, głównie występującym na pysku i ogonie. Dopuszczalne są też znaczenia białe, zlokalizowane na palcach i przedpiersiu.

Dorosły pies tej rasy mierzy 62 cm w kłębie, a suka – 58 cm. Niezależnie od płci laekenois waży od 25 do 32 kg. Pies ten ma proporcjonalną budowę ciała i silne, dobrze umięśnione kończyny. Natura obdarzyła go szlachetną głową, z silnymi szczękami. Oczy owczarków belgijskich laekenois są brązowe, owalne, a uszy trójkątne, sztywne i stojące. Nos jest czarny, a nozdrza szerokie.

Laekenois – charakter

Jaki charakter ma owczarek belgijski laekenois? Zdecydowanie jest psem cechującym się dużym temperamentem. Jest aktywny, energiczny i bardzo szybko uczy się nowych rzeczy dzięki swojej wysokiej inteligencji. W lot reaguje na polecenia właściciela i zawsze jest chętny do pracy.

Obdarzony jest instynktem psa stróżującego i obrończego, dlatego owczarka belgijskiego laekenois można zaangażować do ochrony posesji przydomowej. Ten czworonóg jest zwierzęciem czujnym i nieufnym wobec obcych, jednak spośród wszystkich innych odmian owczarków belgijskich laekenois ma najspokojniejsze usposobienie. To pies opanowany, który dobrze czuje się z człowiekiem, który go wychowuje i szkoli.

Zdrowie owczarka

Przedstawiciel rasy owczarek belgijski laekenois zwykle cieszy się dobrym zdrowiem. Nie straszne są dla niego zmienne warunki atmosferyczne. Typowymi, choć rzadko występującymi u tych zwierząt chorobami, są:

  • dysplazja stawu biodrowego;
  • hemofilia;
  • padaczka.

By laekenois mógł zdrowo rosnąć i rozwijać się, a później być aktywnym przez wiele lat, powinien otrzymywać odpowiednio zbilansowane posiłki. Ma szybką przemianę materii, dlatego jego zapotrzebowanie na energię jest całkiem spore. Najlepiej podawać mu karmę o wysokiej zawartości białka i zdrowych tłuszczy. Jeśli chcesz serwować owczarkowi belgijskiemu laekenoisowi samodzielnie opracowane posiłki, powinieneś dodawać do nich specjalne preparaty wapniowo-witaminowe.

Psy te średnio żyją około 13–15 lat, jeśli dbasz o ich zdrową dietę i regularne wizyty kontrolne u weterynarza.

Pielęgnacja tej rasy

Szorstkowłosa odmiana owczarków belgijskich – laekenois jest mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać jego sierść. Jedyne, co wyróżnia go pod względem pielęgnacji od kuzynów, innych odmian owczarków belgijskich, będzie to, że średnio 2–4 razy w roku wymagają trymowania, choć zależne jest to od obfitości szaty. Taki zabieg pozwala na usunięcie martwych włosów, przez co nie musisz się martwić wszechobecną w domu sierścią. Trymowanie powoduje, że laekenois nie linieje.

Owczarek belgijski laekenois – hodowla

W hodowli znajdują się cztery odrębne odmiany owczarków belgijskich: malinois, tervueren, lakenois i groendael. Laekenois jest psem o szorstkiej sierści.

owczarek belgijski laekenois dorosły z młodymi

Jakie są zobowiązania hodowcy wobec psów rasy owczarek belgijski laekenois? Hodowla takich czworonogów wymaga, by już we wczesnym okresie szczenięcym były poddawane pierwszym etapom szkolenia – konsekwentnie i stanowczo należy je wychowywać oraz socjalizować.

Cena

W Polsce aktualnie nie ma możliwości nabycia szczeniaka rasy owczarek belgijski laekenois. Hodowle zlokalizowane są głównie za granicą i za szczeniaka z rodowodem trzeba zapłacić około 700 euro.

Historia rasy

Owczarki belgijskie są potomkami psów pasterskich, żyjących kilkaset lat temu na obszarze Europy Środkowej. Spokrewnione są zarówno z owczarkami niemieckimi, jak i holenderskimi. Owczarek belgijski laekenois jest rzadką odmianą tej rasy, powstałą pod koniec XIX wieku. Wyodrębniono odmiany owczarka belgijskiego, biorąc pod uwagę ich typ szaty i umaszczenie. W 1892 roku powstał zarys pierwszego wzorca, a dopiero osiem lat później w Belgii uznano odmiany groenendael i malinois. W 1963 roku powstał podział na cztery odmiany i wtedy wyróżniono również laekenoisa.

Zgodnie z przyjmowaną teorią, za protoplastów odmiany szorstkowłosej owczarka belgijskiego laekenoisa uznaje się psa Vosa i sukę Pets. Psy te należały do owczarza Janssena, a ich miot stał się nową odmianą owczarków belgijskich. Nazwano je „laekenois” od nazwy rezydencji królowej Marii Henrietty – Château de Laeken. Władczyni lubiła obserwować szorstkowłose czworonogi, które ochoczo pomagały pasterzom w pracy przy owcach.

Dla kogo laekenois będzie dobrym towarzyszem?

Ze względu na swój charakter, w którym ścierają się ze sobą cechy właściwe dla psów obrończych i stróżujących, owczarek belgijski laekenois nie dla każdego będzie odpowiednim zwierzęciem. Jako jego właściciel musisz zadbać od najmłodszych lat o jego socjalizację i szkolenie. Ćwiczenia wykonuj z nim z dużym wyczuciem, starając się zrozumieć to, że psy laekenois mają ogromną potrzebę bliskiego kontaktu z właścicielem. Poświęć mu czas, wymyślaj coraz to nowe ćwiczenia, a laekenois będzie psem posłusznym, dobrze ułożonym, który wykona każde polecenie.

Jeśli zamierzasz trzymać psa na zewnątrz, w kojcu, to z pewnością owczarek belgijski laekenois nie będzie z tego zadowolony. Nie kupuj czworonoga tej rasy, jeśli prowadzisz raczej bierny, kanapowy styl życia i rzadko wychodzisz. Owczarki belgijskie laekenois potrzebują się wybiegać i spożytkować gdzieś ogromne pokłady nagromadzonej energii. Z tego powodu będzie on dobrym wyborem dla osób prowadzących aktywny tryb życia.

Oprócz typowo domowego towarzystwa, rasa ta znakomicie nadaje się do pełnienia funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej. Laekenois może pracować jako pies poszukujący ludzi pod lawinami i gruzami. Startować może też z powodzeniem w różnego rodzaju sportach przeznaczonych dla czworonogów.

Laekenois – zdjęcia

Ciekawostki na temat rasy

Owczarki belgijskie laekenois pracują często jako psy lawinowe i policyjne. W Polsce zwierzęta te występują bardzo rzadko i najczęściej można je podziwiać na międzynarodowych wystawach.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 15, https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2002.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz