Cane corso

Podstawowe informacje o cane corso

Ogólny wyglądśredni lub duży, krzepki i krępy, a zarazem elegancki pies
Rozmiarwysokość: samice od 60 do 64 cm, samce od 64 do 68 cm;
waga: samice od 40 do 45 kg, samce od 45 do 50 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, lśniąca, z niewielkim podszerstkiem
maść: czarna, łupkowa, ołowiana, jasnoszara, jasnopłowa, czerwona jelenia, ciemna pręgowana
Charakterzdecydowany, silny, inteligentny, zrównoważony, czujny
Długość życia10–12 lat
Przeznaczeniewszechstronny pies użytkowy
PochodzenieWłochy
Klasyfikacja FCIgrupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1. (molosy w typie mastyfa);
próby pracy obowiązkowe

Pies tej rasy jest duży i proporcjonalnie zbudowany – każdy osobnik ma muskularną sylwetkę. Jego wysokość w kłębie wynosi średnio od 64 do 68 cm u samców oraz od 60 do 64 cm u suczek. Waga cane corso italiano mieści się w przedziale od 40 do 50 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych. Nie jest jednak ociężały – w ruchu sprawia wrażenie majestatycznego i eleganckiego. We wzorcu wyraźnie zaznaczono, że długość tułowia powinna być dłuższa niż wysokość psa w kłębie. Gruby ogon noszony jest wysoko.

Cane corso ma dużą głowę z szeroką czaszką i płaską kufą. Wyraźnie zaznaczona jest bruzda czołowa. Oczy powinny być wyraziste, a trójkątne uszy – zwisać wysoko. Charakterystyczną cechą psów tej rasy jest delikatny przodozgryz, który wynika z budowy czaszki. Sierść każdego osobnika jest krótka i przylegająca do ciała. Dopuszczalne umaszczenia to:

  • czarne;
  • płowe;
  • płowo-czerwone;
  • jasnopłowe;
  • pręgowane (szare i płowe pręgi).
Cane corso leży na deskach

Jaki charakter mają cane corso?

Warto poznać też charakterystykę cane corso! Pies tej rasy jest hodowany przede wszystkim jako stróż. Dzięki swoim cechom, czyli zdecydowaniu, refleksowi i dużej sile, świetnie sprawdza się w roli obronnej. Jednak nie może przebywać tylko na podwórku – potrzebuje obecności człowieka i nie lubi samotności. Charakter cane corso jest mocny, ale nie można odmówić mu inteligencji. Po zbudowaniu więzi z doświadczonym opiekunem będzie współpracował podczas szkolenia, stanie się wierny i lojalny.

Jaki temperament mają psy rasy cane corso?

Wśród ciekawych informacji o cane corso na pewno znajdują się te o jego temperamencie. A ten jest naprawdę żywy! Te psy wyróżniają się energią i silną osobowością, co może być wyzwaniem dla właścicieli, szczególnie w kontekście treningu i wychowania. Ich imponująca siła i rozmiary wymagają konsekwentnego podejścia i zrozumienia ich specyficznych potrzeb. Rasa cane corso potrzebuje jasnych wytycznych i stałej, ale uczciwej dyscypliny. 

Cechy idealnego właściciela dla cane corso

Według wzorca rasy psy cane corso są stabilne i nie mogą być agresywne. Mimo wszystko błędy w szkoleniu i wychowaniu mogą sprawić, że staną się one nieprzewidywalne, a nawet niebezpieczne. Wymagają więc przewodnika będącego dla nich autorytetem i z którym będą chciały pracować. Nie powinny znaleźć się w nieodpowiednich rękach, ponieważ to powód do powstawania krzywdzącej opinii o cane corso. Tak jak wszystkie duże molosy, osiągają pełną dojrzałość dopiero około drugiego, a nawet trzeciego roku życia. Dorastanie to czas, kiedy psychika jest szczególnie krucha, dlatego jest to pies dla doświadczonych przewodników.

Cane corso – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności cane corso nie jest może bardzo duży, ale należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu oraz ćwiczenia. Jest to zwierzę z ogromnym potencjałem, które nie toleruje także zbyt gwałtownego traktowania. Dawniej psy tej rasy były wykorzystywane jako pasterskie oraz myśliwskie. Z ich pomocą polowano na borsuki oraz dziki. Warto więc zaspokoić tego rodzaju psie instynkty.

cane corso biegnie

Cane corso – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?

Rasa cane corso akceptuje dzieci, z którymi się wychowuje. Pies jest w stosunku do nich serdeczny i chętnie towarzyszy w zabawach. Spędza z nimi czas i co do zasady zachowuje się bardzo opiekuńczo. Trzeba jednak mieć pełną świadomość, że taki opis rasy pasuje wyłącznie do przedstawiciela, który został odpowiednio wychowany i socjalizowany. Z wiadomych względów pies tej rasy nie będzie odpowiednim towarzyszem dla osoby starszej, z niepełnosprawnością czy bardzo niedoświadczonej. 

Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, które mieszkają w domu. Nie przepadają jednak za obcymi – zwłaszcza innymi psami. Dużo zależy od socjalizacji danego osobnika. Warto więc zmienić obiegowe opinie o cane corso, nie jest to pies agresywny.

Co ważne dla charakterystyki cane corso przedstawiciele tej rasy wyróżniają się nie tylko predyspozycjami do obrony. Bardzo przywiązują się do ludzi, z którymi mieszkają i wykazują potrzebę ochrony rodziny. Właściciel psa tej rasy zyskuje przyjaciela na całe życie.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy cane corso?

Mimo wszystko cane corso jest zwierzęciem z ogromnym potencjałem. Szybko przystosowuje się do trybu życia swojej rodziny, przywiązuje do niej i potrzebuje kontaktu. Ma jednak dużą skłonność do stawiania na swoim, jest niezależny i uparty. Nie toleruje także zbyt gwałtownego traktowania. Z przewodnikiem musi łączyć do niezachwiane zaufanie. Raczej nie zechce ci się przypodobać. Żeby wykonał polecenie opiekuna, musi widzieć w tym sens.

Przemoc czy metody awersyjne nie są sposobami na pracę z tym psem. Jeżeli jesteś początkującym opiekunem i nie masz ogromnego doświadczenia w pracy z obronnymi molosami, dobrze zgłosić się do profesjonalnego szkoleniowca. Jego psychika w okresie dojrzewania jest bardzo delikatna, a musisz wiedzieć, że pełną dojrzałość pies ten osiąga dopiero w wieku 2-3 lat. Okres, w którym charakter może zostać „zepsuty”, jest więc wyjątkowo długi.

Cane corso sprawdzi się w sportach dostosowanych do jego możliwości. Lubi ruch na świeżym powietrzu i odpowiednio motywowany może sprawdzić się np. w agility. Należy jednak upewnić się, że pies ma zdrowe stawy, zanim podejmie wysiłek przy skokach i biegach.

Cane corso z profilu

Jak dbać o zdrowie cane corso?

Najczęstsze choroby psów tej rasy, dieta i żywienie, a także sposoby pielegnacji – to wszystko warto wiedzieć przed adopcją cane corso. Opieka nad psem wymaga również zadbania o jego dobrostan. Opiekun powinien więc wiedzieć, na co się decyduje.

Jakie są najczęściej występujące choroby u cane corso?

Te psy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Wśród najczęstszych chorób rasy cane corso trzeba wymienić dolegliwości oczu. Stosunkowo często występuje entropium, ektropium oraz problemy z gruczołem trzeciej powieki. Ze względu na przynależność do dużych ras mają tendencję do dysplazji stawów biodrowych (lub łokciowych) oraz młodzieńcze zapalenie kości. Inne problemy ze zdrowiem to między innymi:

  • alergie;
  • drożdżakowe zapalenie kanałów słuchowych;
  • niedoczynnyść tarczycy;
  • skręt żołądka.

Dieta i żywienie – jak dopasować do cane corso?

Cane corso to duży pies, dlatego w okresie wzrostu powinien otrzymywać pożywienie bogate w składniki odżywcze. Nie ma także przeszkód, jeśli chodzi o suplementację składników wspierających rozwój kości. To jednak powinno być wcześniej dokładnie skonsultowane z dietetykiem. Ze względu na gabaryty warto dbać i prawidłową wagę cane corso.

Jak pielęgnować psy rasy cane corso?

Jest to pies stosunkowo łatwy w pielęgnacji, ma gładką sierść i niewiele podszerstka. Nie trzeba go kąpać, chyba że po spacerze faktycznie będzie tego wymagał. Można od czasu do czasu wyczesywać go szczotką o delikatnym włosiu. Wystarczy cotygodniowe wyczesanie martwego włosa. Nie zaniedbuj także regularnego czyszczenia uszu i oczu, a także zębów oraz obcinania pazurów, jeśli pies sam ich sobie nie ściera. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy cane corso do nowego domu

Szczeniak cane corso powinien być socjalizowany już od samego początku. Zalecane jest zaprowadzenie go do psiego przedszkola, gdzie doświadczony behawiorysta pomoże w nauce podstawowych komend i zachowań. Wczesne wprowadzenie szczeniaka cane corso w struktury i reguły domowe jest kluczowe dla jego harmonijnego rozwoju i budowania silnej więzi z opiekunem.

Pies cane corso w parku

Historia i pochodzenie rasy cane corso

Jeśli interesują cię dokładne informacje o rasie cane corso, warto poznać jej historię oraz pochodzenie. Jest to bezpośredni potomek molosów rzymskich, które przez wieki pełniły rolę stróżów w rozproszonych skupiskach ludzkich Półwyspu Apenińskiego. Psy tej rasy doskonale radziły sobie także na arenach, gdzie niejednokrotnie stawały do walki z dzikimi zwierzętami. 

Pochodzenie i rozwój rasy cane corso

Historia cane corso jest bardzo ciekawa. Przez wieki hodowla tych psów prowadzona była w izolacji, dlatego można powiedzieć, że rasa przetrwała do dzisiejszych czasów niemal w niezmienionej postaci. Pierwsze nowożytne wzmianki o niej pochodzą z XVIII wieku. Na terenie dzisiejszych Włoch psy te były powszechnie wykorzystywane – i to w bardzo różnorodnych rolach. Między innymi jako zwierzęcy stróże, psy wojskowe, pasterze pilnującym stada, a nawet brały udział w pogoni za zbiegłymi więźniami.

Przy tak bogatej historii rasy aż trudno uwierzyć, że jej pierwszy oficjalny wzorzec powstał dopiero w 1987 roku! Włoscy hodowcy na czele z międzynarodowym sędzią kynologicznym i znawcą molosów, Antonio Morsianim, przez dekadę prowadzili intensywne prace nad ujednoliceniem rasy. Ich wysiłki opłaciły się, ponieważ już w 1996 roku cane corso został oficjalnie uznany przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). 

Obecność rasy cane corso w Polsce

W Polsce historia cane corso jest dość krótka. Oierwsze psy tej rasy trafiły już kilka lat później – pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku. Polskie hodowle stworzono na bazie utytułowanych psów sprowadzanych z Włoch i Stanów Zjednoczonych. 

Cane corso szczeniak

Ciekawe fakty i rekordy rasy cane corso

Czworonogi są dosyć kosztowne w utrzymaniu. Samo zapewnienie dobrej i pełnowartościowej karmy to wydatek nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. „Corso” pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, oznaczającego obrońcę. Czego nie wiesz o rasie cane corso? Poznaj inne ciekawostki.

Historie związane z rasą cane corso

  • W ostatnich latach rasa ta zyskała na popularności nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie, dzięki swoim wyjątkowym cechom i wszechstronności.
  • Ich sierść może przyjmować różne kolory, od czarnego, poprzez szarości, aż do odcieni brązu.
  • W przeszłości cane corso służyły jako psy bojowe oraz stróżujące. Były cenione za swoją siłę, odwagę i oddanie.
  • Ze względu na swoje pochodzenie, psy nazywane były również włoskimi dogami.

Jaką rolę pełnią psy rasy cane corso w pracy i służbie?

Ich fizyczne predyspozycje i zdolność do szybkiego uczenia się czynią je wartościowymi psami w służbach policyjnych i wojskowych, gdzie mogą być wykorzystywane do działań poszukiwawczych, ochrony i innych specjalistycznych zadań. Cane corso mogą być również szkolone jako psy ratownicze, pomagające w poszukiwaniach osób zaginionych lub poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych.

Pies cane corso w trawie

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy cane corso?

Ile kosztuje cane corso? W przypadku za szczeniaka z rodowodem FCI cena waha się obecnie od 3 do 5 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujesz się na sprowadzenie psa z zagranicy, musisz doliczyć do tego jeszcze koszty transportu oraz wyrobienia odpowiednich dokumentów. Nie kupuj jednak psa z podejrzanej hodowli. W takim przypadku cena cane corso może być niższa, ale świadczy to o warunkach, w jakich żyją psy. Twój pupil może być chory lub mieć wady genetyczne, co będzie generowało koszty.

Jak długo żyją psy rasy cane corso?

Ta rasa psów znana ze swojej siły i majestatycznej postury, a ich przeciętna długość życia cane corso wynosi od 10 do 12 lat. Jak w przypadku wielu dużych ras, to ile lat żyje cane corso zależy od różnych czynników, w tym od genetyki, diety, poziomu aktywności oraz ogólnej opieki zdrowotnej. Regularne wizyty u weterynarza, zbilansowana dieta i odpowiednia ilość ćwiczeń mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i przedłużeniu życia pupila. Ponadto zapewnienie odpowiedniej socjalizacji i treningu przyczynia się do ich dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Czy rasa cane corso jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa cane corso jest łatwa do szkolenia? Psy dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki, są uważane za rasę dość łatwą do szkolenia, szczególnie dla doświadczonych właścicieli psów. Dobrze reagują na konsekwentne i pozytywne metody. Ważna jest ich wczesna socjalizacja i szkolenie, aby zapobiec ewentualnym problemom behawioralnym związanym z ich silnym charakterem i dużymi rozmiarami. Przy odpowiednim podejściu mogą być świetnymi uczniami, szybko przyswajającymi nowe komendy i zachowania.

Czy cane corso jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Pies tej rasy może dobrze się czuć, w mieszkaniu pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej. Mimo swoich dużych rozmiarów są w stanie dostosować się do życia w małej przestrzeni, jeśli zaspokajane są ich potrzeby. Kluczowe jest regularne wyprowadzanie psa na długie spacery, zapewnienie mu zabaw i ćwiczeń, które pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Trzymanie cane corso w mieszkaniu wymaga również konsekwentnego treningu i socjalizacji. Warto się jednak zastanowić nad mieszkaniem z cane corso – życie w małej przestrzeni może być problematyczne. 

Cane corso infografika

Bibliografia

FCI-Standard N° 343 17.12.2015/ EN, tłumaczenie polskie (z jęz. angielskiego) sierpień 2022 Mirosław Redlicki, https://www.zkwp.pl/wzorce/343.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.

Archiwum: kwiecień 2024

Więcej informacji

Dodaj komentarz