Podstawowe informacje o dobermanie
Ogólny wygląd | średniej wielkości, mocny i umięśniony pies o eleganckiej sylwetce i dumnej postawie |
Rozmiar | wysokość w kłębie: samice od 63 do 68 cm, samce od 68 do 72 cm masa ciała: samice od 32 do 35 kg, samce od 40 do 45 kg |
Szata | sierść: gładka i przylegająca, brak podszerstka maść: czarne lub czekoladowe, wyraźne podpalanie w kolorze kasztanowym |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | czuły, opiekuńczy, łagodny, przyjazny, czujny i pewny siebie |
Użytkowość | pies do towarzystwa, obronny i pracujący |
Pochodzenie | Niemcy |
Klasyfikacja FCI | grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 1 (pinczery i sznaucery); próby pracy obowiązkowe |
Pies doberman należy do ras średnich, wyróżnia się między innymi:
- wyraźną muskulaturą;
- proporcjonalną sylwetką;
- mocną czaszką z wyraźnie zaznaczonymi u góry mięśniami;
- mocną i głęboką kufą, wysoko osadzonymi uszami (w przypadku zakazu ich cięcia są one średniej wielkości, opadające; cięte powinny stać i być w harmonii z resztą głowy);
- nosy psów tej rasy są czarne lub nieco jaśniejsze w przypadku maści czekoladowej.
Wielkość dorosłego osobnika wynosi od 68 do 72 cm w przypadku psów oraz od 63 do 68 w przypadku suk. Waga dobermanów waha się między 40 a 45 kg u samców, samice są zaś nieco lżejsze – 32-35 kg. Jeśli nie są odpowiednie ułożone, mogą stać się agresywne.
Ciekawostka
Rasa ta pochodzi od tak zwanych psów rzeźnickich. Powstawały one z połączenia rottweilerów i różnych dużych owczarków. Według badań i testów pies ten jest w stanie rozpędzić się do około 50 km/h.
Wzorzec rasy doberman
Przy charakterystyce dobermana warto zwrócić uwagę na wzorzec rasy. Charakterystyczny jest brak podszerstka. Dopuszczalne umaszczenie to czarne lub czekoladowe. Wyraźne, symetryczne kasztanowe podpalanie występuje:
- na policzkach;
- nad oczami;
- na klatce piersiowej i spodzie szyi;
- na spodzie ogona;
- na wewnętrznej stronie ud;
- na śródręczach, śródstopiach i łapach;
- na nadgarstkach.
Zdarzają się także tzw. dobermany niebieskie. Ta barwa wiąże się z genem hamującym pełną pigmentację czarnej sierści.
Jaki charakter mają dobermany?
Wokół charakteru dobermanów narosło wiele mitów. Psy tej rasy są uważane za agresywne, a jest zupełnie odwrotnie. Czworonogi wykazują silną potrzebę stałego kontaktu z człowiekiem, domagają się uwagi i niezbyt dobrze znoszą chwile samotności. Aby uczynić z niego zrównoważonego towarzysza, trzeba jednak wiedzieć, jak trenować psa rasy doberman.
Rasa doskonale nadaje się na psy stróżujące. Są odważne i nieufne w stosunku do nieznanych sobie ludzi oraz czujne. Od razu rozpoznają obcą osobę na swoim terenie.
Jaki temperament mają psy rasy doberman?
Doberman to pies obdarzony ogromnym temperamentem, który warto spożytkować w treningach i sportach, zwłaszcza że psy tej rasy szybko się uczą. To jednak nie wszystko:
- są aktywne, żywiołowe i bardzo sprawne fizycznie;
- kochają zabawę i intensywny wysiłek;
- psy rasy doberman mają tendencję do nadpobudliwości;
- cechuje je duży upór.
Cechy idealnego właściciela dla dobermana
Doberman to rasa wymagająca, potrzebuje więc odpowiedniego opiekuna. Taka osoba powinna być:
- doświadczona w opiece nad psami;
- zdecydowana;
- stanowcza;
- aktywna fizycznie;
- odpowiednio zmotywowana do zadbania o dobrostan psa.
Charakter dobermana wymaga odpowiedniego i umiejętnego ukształtowania. Nie każdy jest w stanie sprostać temu wyzwaniu.
Doberman – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń
Jak wspomniano wcześniej, poziom aktywności dobermanów jest wysoki. Psy są sprawne fizycznie i żywiołowe, dlatego też należy zadbać o ich potrzebę ćwiczeń oraz treningu. Osoby, które szukają psa kanapowego, powinny rozważyć towarzystwo innej rasy.
Doberman – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?
Wzmożony wysiłek fizyczny i towarzystwo człowieka to coś, co sprawi psom niezwykłą frajdę. Jednocześnie, z tego samego powodu nie poleca się zakupu osobom schorowanym oraz starszym, które mogą nie sprostać wymaganiom. Rasa psa doberman lubi towarzystwo dzieci. Zwierzaki mogą się z nimi bawić i dokazywać, ale najlepiej pod okiem dorosłego. Ponadto potrafią być wobec maluchów bardzo opiekuńcze.
Z charakterystyki dobermanów wynika, że nie nadają się do domu, gdzie są mniejsze zwierzęta. W najlepszym razie taki pupil będzie tolerował znane sobie stworzenia. Czworonogi nie są także szczególnie skłonne do bliższych kontaktów z innymi psami.
Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy doberman?
Jak trenować psa rasy doberman? W nauce posłuszeństwa najlepiej sprawdzi się połączenie łagodności i determinacji. Jakiekolwiek przejawy agresji względem psów tej rasy mogą skończyć się tragicznie. Pies przestanie ufać właścicielowi, może stać się nerwowy i niebezpieczny dla otoczenia. Chociaż nie mają dużego instynktu łowieckiego, nie są go całkowicie pozbawione. Należy zatem bardzo uważać, aby niepotrzebnie nie wzmacniać go u czworonoga, może bowiem zacząć traktować mniejsze zwierzęta jako potencjalne ofiary.
Jak dbać o zdrowie dobermana?
Przed adopcją warto sprawdzić, jakie są najczęstsze choroby rasy doberman oraz w jaki sposób zajmować się psem. Zwierzaki mają bowiem swoje specyficzne wymagania.
Jakie są najczęściej występujące choroby u dobermana?
Wśród najczęstszych chorób rasy doberman trzeba wymienić tzw. zespół Wobblera. Wywołuje problemy z utrzymaniem równowagi oraz poruszaniem się psów. Czworonogi cierpią także na dolegliwości:
- oczu;
- serca;
- układu pokarmowego (skręt żołądka);
- schorzenia tarczycy (głównie niedoczynność).
Dieta i żywienie – jak dopasować do dobermana?
Psy nie stronią od przysmaków i niestety wykazują skłonność do tycia. Niezwykle ważne jest zatem, aby przydzielać psom pokarmy zawierające odpowiednią ilość składników odżywczych oraz dobrej jakości karmy. Niezbędny jest też ruch, utrzymujący prawidłową wagę dobermana.
Jak pielęgnować psy rasy doberman?
Opinie o dobermanach wskazują, że ten pies nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. To nieprawda. Psy mają sierść krótką i przylegającą, która wymaga regularnego, cotygodniowego wyczesywania. Dla odświeżenia można go przetrzeć wilgotną ściereczką. Pielęgnacja dobermana wymaga czyszczenia jego oczu i uszu oraz przycinania pazurów.
Wprowadzenie szczeniaka rasy doberman do nowego domu
Szczeniakowi dobermana należy zapewnić dzienną dawkę rozrywki, lecz nie można zapomnieć także o odpowiednim szkoleniu, którego wymaga ten silny charakter. Trzeba od razy zadbać o jego socjalizację – najlepiej zdecydować się na hodowlę, gdzie był jej poddawany wkrótce po urodzeniu. Należy mu stworzyć bezpieczne miejsce, będące jego azylem.
Historia i pochodzenie rasy doberman
Historia dobermana jest bardzo ciekawa. Nazwa rasy pochodzi od nazwiska twórcy – żyjącego w XIX wieku Fryderyka Ludwika Dobermanna z Turyngii. Miał zakład przerobu odpadów z rzeźni, był też poborcą podatkowym i hyclem. Oprócz tego miał uprawnienia do wyłapywania bezpańskich psów. Te, które uznawał za najbardziej agresywne, krzyżował z tzw. psami rzeźnickimi, a także rottweilerami, greyhoundami, pinczerami krótkowłosymi, wyżłami niemieckimi, owczarkami francuskimi beauceron czy owczarkami niemieckimi.
Pochodzenie i rozwój rasy doberman
Jak więc wynika z historii dobermana, pierwowzory psów tej rasy powstały w wyniku selekcji. Miały niezwykle silny instynkt obronny. Wyhodowano zwierzęta idealne do stróżowania. Wykorzystywano je często do pracy w policji oraz do polowań na duże gryzonie. Reputacja psów obronnych, silnych oraz nieco groźnych pozostała z nimi jeszcze przez długi czas. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać, że są to czworonogi czułe i niezwykle oddane swoim rodzinom. Jednak krzywdzące opinie o dobermanach nadal się utrzymują.
Obecność rasy doberman w Polsce
Szukając informacji o rasie doberman, warto sprawdzić, od kiedy jest obecna w Polsce. Dotarły do nas w latach 50. XX wieku. Zatem historia rasy w naszym kraju nie jest jeszcze długa.
Ciekawe fakty i rekordy rasy doberman
Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie doberman! Te psy są naprawdę wyjątkowe i warto poznać je bliżej.
Znane osobistości i historie związane z rasą doberman
- Do amatorów tych psów zalicza się wiele gwiazd, w tym Sylvester Stallone czy Kendall Jenner. Psa tej rasy miał również prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy.
- Fanką tych psów jest też piosenkarka Mariah Carey, która wystąpiła ze swoim dobermanem w klipie do piosenki „All I Want For Christmas Is You”.
- Istnieją dobermany białe (które są znane także jako perłowe) o niebieskich oczach oraz jasnych nosach. Mają grono wielbicieli, jednak ani FCI, ani Dobermann Pinscher Club of America (DPCA) należące do AKC nie uznaje białej maści za dopuszczalną.
- Pierwsza wystawa, na której zaprezentowano dobermany, odbyła się w 1899 roku.
Jaką rolę odgrywają psy rasy doberman w pracy i służbie?
Jak wynika z wcześniejszych informacji o rasie doberman, są to psy inteligentne, dlatego też są wykorzystywane do różnych zadań:
- do służby w policji oraz wojsku;
- jako psy stróżujące;
- jako psy ratownicze.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies rasy doberman?
Ile kosztuje doberman? Szczeniak z legalnej hodowli i certyfikatem może kosztować od 5000 zł do 9000-10 000 zł (a nawet więcej)! Skąd taka rozbieżność? Cena dobermana zależy od kilku czynników. Jeśli pieski miały utytułowanych rodziców, są droższe. Mogą bowiem same brać udział w wystawach, co podnosi ich wartość. Nie radzimy natomiast kupować ich taniej. Niska cena za tego szlachetnego psa oznacza, że pochodzi z pseudohodowli. Szczeniaki są wtedy narażone na choroby. Taki zakup jest po prostu nieetyczny, gdyż właścicielom zależy na zysku, nie dobrostanie zwierząt.
Jak długo żyją psy rasy doberman?
Długość życia dobermana to przeciętnie 10-13 lat. Każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi zależy na tym, by pupil pozostał z nim jak najdłużej. Warto więc pamiętać, że to, ile lat żyje doberman, zależy od jakości opieki. Przypominamy o regularnych wizytach u weterynarza, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej. Należy też zwracać uwagę na naukę posłuszeństwa, która zapobiegnie samowolnemu oddalaniu się od domu. Zwierzaki puszczone samopas, są narażane na przykład na wypadki.
Czy rasa doberman jest łatwa do szkolenia?
Czy rasa doberman jest łatwa do szkolenia? Z racji inteligencji i chęci do pracy, są uważane za jedną z łatwiejszych ras do ułożenia. Ich zdolność do szybkiego uczenia się i pragnienie zadowolenia właściciela sprawiają, że dobrze reagują na konsekwentne i pozytywne metody szkoleniowe. Ta rasa wymaga jednak doświadczonego podejścia i regularnej socjalizacji, aby w pełni rozwijać swoje pozytywne cechy.
Czy rasa doberman jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?
Chociaż najlepiej czują się w przestronnych pomieszczeniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również osoby mające mniejsze lokum (np. w mieście) wzięły czworonoga tej rasy pod opiekę. Doberman w mieszkaniu musi być dobrze traktowany. Trzeba mu zapewnić codzienną i intensywną dawkę ruchu, aby nie czuł się on sfrustrowany i nie zaczął niszczyć przedmiotów wokół siebie. Życie z dobermanem w małej przestrzeni stanowi jednak wyzwanie, dlatego nie jest to pies dla każdego.
Bibliografia
FCI-Standard N° 143 /17.12.2015/ GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/143.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.11.2015.