Chcesz dowiedzieć się, jaki charakter ma dog z Majorki? Jaka jest jego cena? W jaki sposób pielęgnować takiego pupila? Czy jest narażony na jakieś choroby? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź, czy to odpowiedni pupil dla ciebie.
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 52 do 55 cm, psy od 55 do 58 cm; masa ciała: suki od 30 do 34 kg, psy od 35 do 38 kg |
⭐ Szata | sierść: twarda, krótka maść: pręgowana, płowa, czarna; dopuszczalne czarna maska i białe znaczenia |
❤️ Długość życia | ok. 10 lat |
? Charakter | opanowany, spokojny, odważny, wierny, pewny siebie |
Dog z Majorki – wygląd
Jak wygląda dog z Majorki? To pies średniej wielkości, o bardzo muskularnej budowie ciała. Jego wysokość w kłębie wynosi około 55 cm, z kolei waga waha się od 30 do 40 kg. Ma krótką i szorstką sierść. Może mieć czarne, pręgowane lub płowe umaszczenie. Jego sylwetka budzi respekt. Czymś, co wyróżnia tę rasę, jest duża czaszka; u samic jest ona nieco mniejsza niż u samców.
Ca de bou – charakter psa
Co można powiedzieć o charakterze psa z Majorki? Na pozór wygląda bardzo groźnie, jednak to spokojny i opanowany czworonóg. Jako jego właściciel dostaniesz wiele miłości – jest niezwykle wierny i oddany swojej ludzkiej rodzinie. Bardzo mocno przywiązuje się do człowieka i świetnie dogaduje się z dziećmi; jest dla nich czuły i opiekuńczy. Uwielbia wspólne zabawy, jest energiczny i potrzebuje długich spacerów.
Ca de bou dogaduje się z innymi zwierzętami. Wszystko jednak zależy od odpowiedniej socjalizacji szczeniaka i właściwego szkolenia. Jeśli pies już od pierwszych tygodni życia będzie poznawał otaczający go świat, przyzwyczai się do różnych sytuacji i nie będzie reagował agresją. Nie ma w zwyczaju zaczepiać innych psów, jednak, gdy zostanie sprowokowany, szybko zareaguje i będzie chciał walczyć. Z uwagi na swój charakter ca de bou, czyli pies z Majorki, to prawdziwy obrońca rodziny. Jeśli poczuje, że coś zagraża właścicielowi, od razu będzie gotowy ruszyć do ataku.
Mówi się, że dog z Majorki to pies bardzo spokojny. Niech cię to jednak nie zwiedzie – zdecydowanie nie jest to pupil, który lubi spędzać całe dnie na kanapie. Potrzebuje regularnych i długich spacerów, dlatego wybierając tę rasę, musisz mieć czas, aby się nią zająć. Właściciel psa powinien być pewny siebie, bardzo opanowany i musi dokładnie wiedzieć, jak poprowadzić szkolenie.
Pies na byki – zdrowie
Czy bojowy pies z Majorki cieszy się dobrym zdrowiem? Z pewnością to bardzo ważna kwestia, którą musisz rozważyć, decydując się na zakup pupila. Ogólnie mówiąc, to zdrowa rasa, odporna na wszelkie schorzenia. Jednak częstą przypadłością jest dysplazja stawów.
Dogi z Majorki żyją około 10 lat. Pamiętaj, że – aby mieć pewność, że wybrany przez ciebie pies nie będzie obciążony chorobami genetycznymi – warto wybierać sprawdzone i legalne hodowle. Odpowiedzialni hodowcy nie dopuszczą do przekazywania wadliwych genów.
Pielęgnacja doga z Majorki
Ważną kwestią jest pielęgnacja psa – w przypadku tej rasy nie jest ona czasochłonna. Pies z Majorki ma krótką sierść, którą wystarczy czesać raz w tygodniu. Świetnie sprawdzi się do tego gumowa rękawica. Natomiast w czasie linienia warto wykonywać tę czynność znacznie częściej, aby szybciej pozbyć się sierści. Do innych koniecznych zabiegów zalicza się między innymi przemywanie oczu, czyszczenie uszu i zębów czy obcinanie pazurów. Na tym właściwie kończy się pielęgnacja tych psów.
Pies na byki – hodowla
Planując zakup bojowego psa z Majorki, koniecznie musisz wybrać sprawdzoną i legalną hodowlę. Jedynie wtedy będziesz mógł mieć pewność, że hodowca świetnie dba o swoje zwierzęta. Profesjonalne hodowle są prowadzone przez odpowiedzialne osoby, dla których najważniejsze jest dobro zwierząt. Tacy hodowcy mają wiedzę na temat danej rasy i doświadczenie w wychowywaniu psów i ich socjalizacji.
W Polsce pies na byki nie jest bardzo popularny, dlatego możesz mieć problem ze znalezieniem hodowli. Może zdarzyć się również tak, że na szczeniaki będzie trzeba poczekać.
Dog z Majorki – cena
Ceny za doga z Majorki w legalnych hodowlach zaczynają się od 3000 zł. Mogą oczywiście się wahać w zależności od różnych czynników, które na nie wpływają. Wybieraj sprawdzone miejsca i dokładnie przemyśl decyzję o zakupie psa.
Bojowy pies z Majorki – historia rasy
Rasa ta była znana już w średniowieczu. W dawnych czasach psy z Majorki były wykorzystywane do szczucia byków podczas corridy. Jednak później walki te zostały zakazane, a rasa prawie całkowicie zniknęła. W połowie XX wieku została odtworzona, a do Polski trafiła w 1994 roku.
Ca de bou – dla kogo?
Kto będzie idealnym opiekunem doga z Majorki? To cudowny pies, który świetnie odnajdzie się w rodzinie z dziećmi i tam, gdzie są już inne zwierzęta. Jest kompanem na wiele lat, wiernym przyjacielem, który zawsze stanie w obronie swojego człowieka. Ważne jest jednak, aby pies był już od samego początku odpowiednio szkolony i socjalizowany. Musi poznawać otoczenie i zasady obowiązujące w nowym domu.
Właściciel powinien poświęcić czas na szkolenie psa. Dodatkowo pupil potrzebuje odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia i lubi długie spacery. Pies z Majorki to świetny kompan dla aktywnych ludzi.
Ciekawostki o psie z Majorki
Kiedyś dog z Majorki był wykorzystywany do walki z bykami. Wymagało to od niego niezwykłej siły, wytrzymałości i odwagi. Właśnie z tego względu nazywa się go również psem na byki.
Dog z Majorki jest bardzo masywny i wygląda na groźnego, jednak to tylko pozory. Jest przyjazny, ale przy tym chętny, aby obronić swoją rodzinę. Cechują go wierność i przywiązanie do właściciela. Z pewnością wniesie wiele pozytywnej energii do twojego życia i będzie świetnym przyjacielem na co dzień. Jeśli obdarzy cię zaufaniem, możesz być pewny, że będzie to relacja pełna miłości i przyjaźni. Pamiętaj jednak, że pies to duża odpowiedzialność i twoja decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Skonsultuj ją z rodziną i wybierzcie sprawdzoną, legalną hodowlę. Wówczas dog z Majorki będzie cudownym dopełnieniem waszego domu.
Bibliografia
FCI-Standard N° 249 / 13.06.1997, https://www.zkwp.pl/wzorce/249.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 11.12.1996.