Tosa inu

Jaki charakter ma tosa? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga ta rasa psa? Jaka jest cena tosy inu? Czy ta rasa jest bardzo chorowita? Na te i wiele innych ważnych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o japońskim psie bojowym, jesteś w idealnym miejscu!

Jaki jest wzorzec rasy Tosa inu?

Wrażenie ogólneDuży pies o imponujących manierach i krzepkiej budowie.
Kraj pochodzeniaJaponia
Klasyfikacja FCIGrupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
Sekcja 2.1 Molosy typu mastyfa.
Rozmiarsuki min. 55 cm, psy min. 60 cm;
Wagaod 50 do 90 kg
SzataKrótka, twarda i gęsta.
UmaszczenieCzerwona, płowa, morelowa, czarna, pręgowana. Białe znaczenia na piersi i łapach dopuszczalne.
Długość życia10–12 lat
CharakterCierpliwość, opanowanie, odwaga, śmiałość.

Tosa inu – jaki charakter ma ten pies?

Psy rasy tosa inu znane są też pod innymi nazwami, takimi jak pies samuraja lub japoński pies bojowy. Jakich cech charakteru możesz spodziewać się po psach tej rasy? Od razu należy zaznaczyć, że ta rasa nie jest dla każdego. Tosa inu ma ogromną potrzebę dominacji. W związku z tym bardzo ważna jest socjalizacja psa i odpowiednie wychowanie już od pierwszych tygodni życia. Potrzebuje on stanowczej ręki i opanowanego, pewnego siebie właściciela. 

Stróżowanie i akceptacja zwierząt – jak tosa inu się sprawdzi?

Jaki charakter ma tosa inu? Przede wszystkim jest to bardzo odważny pies, który niczego się nie boi. Został stworzony do stróżowania i obrony swojego terytorium. Raczej nie akceptuje innych zwierząt, szczególnie tych znacznie mniejszych od niego. Właśnie z tego względu trzeba także uważać na spacerach. Tosa cały czas powinien przebywać pod czujnym okiem właściciela. Rasa ta nie jest szczekliwa i dąży do obezwładnienia intruza zamiast jego pogryzienia.

Czy łatwo wychować Tosa inu?

Wychowania takiego psa powinny podjąć się wyłącznie doświadczone osoby, które wiedzą, co robią, i mają odpowiednie podejście. W żadnym przypadku nie wolno zachowywać się w stosunku do psa agresywnie, gdyż to z pewnością nie przestraszy pupila, a jedynie wywoła w nim niepohamowaną reakcję. 

tosa na trawie

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się właśnie na tosę, musisz rozpocząć szkolenie już od pierwszych dni, gdy pies będzie w twoim domu. Konieczne jest nauczenie go prostych komend i trzymanie się sztywnych zasad, które wprowadzisz na samym początku. Dotyczy to zarówno zachowania psa, jak i domowników. 

Jak wygląda tosa?

Tosa inu to bardzo duży i umięśniony pies. Ma niezwykle elegancki wygląd i jest bardzo masywny. Na pierwszy rzut oka budzi ogromny respekt. Jeśli chodzi o wysokość, wynosi ona około 60 cm w kłębie. Z kolei waga może wahać się od 50 do nawet 90 kilogramów. Psy są zwykle cięższe i większe niż suki. 

Pies ma krótką, przylegającą, twardą sierść. Dopuszczalne umaszczenie jest:

  • czerwone;
  • płowe;
  • apricot;
  • pręgowane;
  • czarne.

Czy psy rasy tosa obciążone są chorobami?

Czy wybierając tę rasę, będziesz musiał martwić się o zdrowie twojego pupila? Tak duże zwierzęta mogą mieć różne problemy zdrowotne, takie jak na przykład dysplazja stawów biodrowych czy łokciowych. To schorzenie dosyć łatwo jest zauważyć, ponieważ pies przestaje być skory do zabawy, spacerów, czasami podczas aktywności potrafi się nagle położyć i mieć problemy ze wstawaniem. 

Innym schorzeniem, które dotyka tosa inu, są modzele. To drobne zgrubienia skóry, które powstają między innymi na łokciach. Podobnie jak w przypadku innych ras z dużą klatką piersiową, nie należy zachęcać psa do aktywności na pół godziny przed i po jedzeniu. W przeciwnym razie może on dostać skrętu żołądka, co jest niebezpieczne dla jego życia. 

Tosa – jak pielęgnować te rasę?

Tosa na smyczy

Czy pies samuraja wymaga skomplikowanej pielęgnacji? Nic z tych rzeczy! Tosy mają bardzo krótką sierść, którą wystarczy czesać do dwóch razy w tygodniu. W okresach linienia trzeba robić to codziennie. Nie kąp psa zbyt często, jeśli nie ma ku temu powodu. Regularnie sprawdzaj, czy psie pazury nie wymagają przycięcia. Zadbaj też o zęby swojego pupila – możesz je myć i regularnie sprawdzać ich stan u weterynarza. Warto wspomnieć, że ta rasa może się trochę ślinić, szczególnie na widok jedzenia lub, gdy poczuje jakieś intrygujące zapachy. 

Ile kosztuje pies rasy Tosa inu?

Wiesz już, że w twoim domu zamieszka tosa inu? Ceny za szczenię są różne i zależą od danej hodowli, płci, miotu i wielu innych aspektów. Orientacyjna stawka za psa tej rasy zaczyna się od około 4000 zł. Może zdarzyć się tak, że nie znajdziesz hodowli w Polsce lub będziesz musiał czekać na szczeniaka nawet kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że na zakupie psa nie można oszczędzać, jeśli zależy Ci na zwierzęciu z dobrej hodowli, dbającej o jego zdrowie. 

Hodowla psów rasy tosa. O czym warto wiedzieć?

Japoński pies bojowy nie jest rasą popularną w Polsce, więc hodowli jest bardzo mało. Jeśli już zdecydujesz się na takiego psa, koniecznie poszukaj legalnego, sprawdzonego miejsca, gdyż jedynie wtedy możesz mieć pewność, że pies będzie zdrowy. Niestety bardzo często w pseudohodowlach, które nie są odgórnie kontrolowane, dochodzi do kojarzenia ze sobą spokrewnionych osobników, a także powielania różnych wad genetycznych. Szczeniaki nie mają odpowiednich szczepień i żyją po prostu w złych warunkach. Każdy odpowiedzialny, przyszły właściciel pupila powinien unikać takich miejsc.

Pies samuraja – dla kogo?

Nie da się ukryć, że tosa inu to nie jest rasa dla każdego. Ze względu rozmiary i potrzebę odpowiedniego szkolenia, jego właściciel musi być pewny siebie i odpowiedzialny. Wychowanie takiego psa jest bardzo trudne, a gdy będzie niewłaściwe, może on zagrażać domownikom i gościom. Zdecydowanie jest to rasa, której właściciel musi poświęcić sporo uwagi i czasu na szkolenie. Tosa inu nie nadaje się również do domu, w którym są już inne zwierzęta. 

Tosa inu – jaka jest ta rasa?

Chcesz poznać historię tosa inu? Jest to rasa znana już od setek lat. Słyszano o niej już na początku XIV wieku w Japonii, od początku była przeznaczona do walk – ale bez rozlewu krwi. Z czasem zaczęto krzyżować japońskie psy bojowe z rasami z Europy, aby zwiększyć ich rozmiary. Z tego powodu współczesne tosa inu mają w sobie krew mastifów, buldogów, dogów niemieckich, a nawet bernardynów i pointerów

Celem hodowców było stworzenie psa idealnego do walk, który będzie bardzo duży i silny. W związku ze swoimi korzeniami i naturą, jeśli tosa inu zostanie źle wychowany i nieodpowiednio zsocjalizowany, może być agresywny. Rasa ta jest wpisana na oficjalną listę psów agresywnych w Polsce.

Ciekawostki o japońskim psie bojowym. Co wiemy?

Tosa inu to groźnie wyglądający pies, który ma naturę stróża. Jest psem obronnym i gotowym do ataku, wszystko robi po to, aby chronić swoją ludzką rodzinę. Wbrew pozorom ma w sobie dużo miłości do człowieka. Co ciekawe, praktycznie wcale nie szczeka ani nie warczy, jest bardzo opanowany. Jednak, gdy coś zagraża jemu albo jego rodzinie, nie będzie wahał się i od razu zaatakuje. 
Znasz już opis rasy tosa inu – wiesz, jaki charakter mają te zwierzęta. Są bardzo duże i masywne, budzą respekt i z pewnością świetnie stróżują. Jednak trzeba pamiętać o tym, że przedstawiciel tej rasy potrzebuje odpowiedniego wychowania, co nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na tosę, musisz poświęcić czas na odpowiednie szkolenie. Taki pies nie może być pozostawiony sam sobie. Jednak trzeba także podkreślić, że przy dobrym prowadzeniu są to psy pełne miłości do człowieka.

Bibliografia

FCI-Standard N° 260 / 09.12.1997, https://www.zkwp.pl/wzorce/260.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.12.1997.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz