Owczarek staroangielski – podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki min. 56 cm, psy min. 61 cm; masa ciała: od 30 do 36 kg |
Szata | sierść: kosmata, szorstka, obfita, z gęstym podszerstkiem odporny na działanie wody; maść: odcienie szarości; błękitny; łupkowy; tułów i zad jednolite, z białymi skarpetkami albo bez nich |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | posłuszny, zrównoważony, oddany, odważny, godny zaufania |
Ten łagodny duży pies wymaga intensywnej pielęgnacji, jednak odwdzięcza się ogromem łagodności i przywiązania do całej rodziny.
Wzorzec rasy owczarek staroangielski – sierść i sylwetka
Bobtail to pies o charakterystycznym kwadratowym kształcie ciała. Jego sylwetka delikatnie unosi się w linii górnej. Głowa jest proporcjonalna do tułowia, a oczodoły dobrze wysklepione. Jego oczy są zazwyczaj ciemnobrązowe lub dwukolorowe. Akceptuje się także kolor niebieski, chociaż nie jest on pożądany. Uwagę przykuwa gęsta sierść – bardzo długa, o twardym włosie. Psy te występują w maści szarej lub niebieskiej z białymi znaczeniami.
Owczarek angielski jest psem bardzo dużym i masywnym. Wysokość w kłębie wynosi minimum 55 centymetrów w przypadku samic i aż 61 centymetrów u samców. Największe osobniki mogą ważyć nawet 50 kilogramów.
Charakterystyczny ogon jest krótki i szczątkowy. Szczeniaki bobtail czasami posiadają taki od urodzenia, jeżeli jednak przyjdą na świat z pełnym ogonem, powinien on być pokryty obfitą sierścią.
Usposobienie rasy psa owczarek staroangielski
Psy rasy owczarek staroangielski bobtail charakteryzują się wesołym i pogodnym usposobieniem. Ich motywacja na zabawę świetnie sprawdza się przy szkoleniu. Chociaż z natury delikatne i czułe potrzebują stałego kontaktu z przewodnikiem. Pozostawione same sobie smutnieją i mogą zacząć sprawiać problemy natury behawioralnej.
Owczarek angielski potrzebuje dużej dawki aktywności. Nie zawsze jest to równoważne z bieganiem za rowerem, czy długimi spacerami. Pies z łatwością dostosuje się do stylu życia domatora, potrzebuje jednak aktywnej zabawy, szkolenia i ciągłej nauki nowych rzeczy. Jeżeli mu tego nie zapewnisz, może okazać się niespokojny i sfrustrowany. To bardzo inteligentne zwierzęta, które wymagają stymulacji umysłowej, warto więc zapewnić im dostęp do zabawek interaktywnych i węchowych.
Duża podatność na szkolenie i łagodny charakter sprawiają, że owczarek angielski świetnie sprawdzi się w roli pierwszego psa. Energiczny i z instynktem pasterskim dobrze odnajdzie się w domu z ogrodem, którego będzie pilnował. Nie jest to jednak pies odpowiedni do ciągłego przebywania na dworze, ponieważ do równowagi psychicznej potrzebny jest mu stały kontakt z człowiekiem.
Owczarek bobtail – zdrowie i żywienie
Owczarek staroangielski bobtail to stara rasa, poddawana przez lata stosunkowo niewielkiej ingerencji hodowlanej. Właśnie dlatego jej reprezentanci uchodzą za psy zdrowe, które nie borykają się z wieloma chorobami genetycznymi. Istnieje jednak kilka schorzeń, które są typowe dla tej rasy.
Owczarki staroangielskie stosunkowo często cierpią na dysplazję stawów biodrowych. Chorobie tej nie można całkowicie zapobiec w przypadku osobnika, który ma do niej skłonności, jednak wpływ na jej intensywność i przebieg mają między innymi dieta oraz zachowanie równowagi w aktywności fizycznej. Psy tej rasy bardzo źle znoszą upały, dlatego w okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie warto zaniechać długich spacerów.
Dodatkowo schorzenia, na które mogą cierpieć przedstawiciele rasy owczarek angielski to:
- postępujący zanik siatkówki (PRA)
- niedoczynność tarczycy
- zaćma
- głuchota
- ataksja móżdżkowa
Pamiętaj, że wybór dobrej hodowli minimalizuje prawdopodobieństwo wszelkiego rodzaju chorób o podłożu genetycznym. Istnieje więc bardzo duża szansa, że twój bobtail będzie rzadkim gościem w gabinecie lekarza weterynarii. Psy te dożywają w zdrowiu średnio do 10 – 11 lat.
Owczarek staroangielski – pielęgnacja
Owczarek staroangielski bobtail to pies, który wymaga stosunkowo intensywnej pielęgnacji. Wynika ona z niezwykle gęstej i długiej sierści, która powinna być szczotkowana przynajmniej przez pół godziny dziennie. Dodatkowo okrywa włosowa tego psa jest bardzo podatna na działanie wilgoci w takich warunkach atmosferycznych łatwo się filcuje. Warto więc pamiętać, aby w miarę możliwości ograniczać kontakt owczarka angielskiego z akwenami wodnymi. Ponieważ sierść bobtaila wymaga szczególnej pielęgnacji, a także strzyżenia, polecane są regularne wizyty u groomera.
Owczarek angielski – hodowla
Owczarek angielski to pies ciągle stosunkowo mało popularny w naszym kraju. Z tego powodu liczba hodowli również jest ograniczona. Tym bardziej warto zwrócić uwagę, aby ta wybrana przez ciebie była zrzeszona w ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce to nadal jedyna w naszym kraju instytucja, która działa pod auspicjami FCI – organizacji o zasięgu światowym, która umożliwia międzynarodowy przepływ rodowodów.
W przypadku rasy owczarek staroangielski szczeniaki pochodzące z hodowli zrzeszonej w ZKwP są nie tylko zgodne ze wzorcem, ale także pozbawione wad genetycznych. Masz więc jako taką pewność, że twój pies będzie cieszył się dobrym zdrowiem, a jego wygląd i charakter nie będą odbiegały od standardów rasy.
Ze względu na stosunkowo małą liczbę zarejestrowanych w naszym kraju hodowli bardzo możliwe, że na swojego wymarzonego szczeniaka będziesz musiał trochę zaczekać. Warto skontaktować się z wybraną przez siebie hodowlą i zapytać o plany miotów. Pamiętaj, że w dobrych hodowlach nacisk położony jest na dobrostan psów i plan hodowlany, a nie na liczbę szczeniaków, dlatego piesków nie otrzymuje się na „na zamówienie”.
Owczarek staroangielski bobtail – cena psa pasterskiego
Stosunkowo mała liczba hodowli psów rasy owczarek angielski to także – niestety – dosyć wysoka cena. Za szczeniaka z rodowodem ZKwP będziesz musiał zapłacić od trzech do nawet sześciu tysięcy złotych. Wiele osób decyduje się na poszukiwanie psów z hodowli FCI w innych krajach, na przykład w Czechach lub w Niemczech. W takich wypadkach cena jest jednak podobna albo nawet odpowiednio wyższa.
Tak jak w przypadku każdej innej rasy, ogłoszenia z owczarkami angielskimi, które kosztują mniej niż tysiąc złotych, powinny natychmiast wzbudzić twoją czujność.
Owczarek bobtail – pochodzenie i historia rasy
Pierwsze wzmianki o rasie przypominającej owczarka angielskiego pojawiają się już w dokumentach średniowiecznych. Chociaż pochodzenie rasy nie jest dokładnie znane, wiemy, że jej kształtowanie rozpoczęło się w południowo–zachodniej Anglii w początkach XIX wieku. Uważa się, że przodkami rasy owczarek staroangielski były psy bearded collie, niektórzy badacze wskazują jednak raczej na owczarki rosyjskie.
Przydomek bobtail w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza „krótki ogon”. Według badaczy cecha ta została ukształtowana w czasach, kiedy osobniki pracujące zwolnione były z płaconego za nie podatku. Aby odróżnić te psy od innych, właściciele obcinali im ogony.
Przez lata owczarki staroangielskie pracowały na pastwiskach w Anglii i Szkocji. Z czasem jednak w tamtejszych lasach zaczęło ubywać wilków, co sprawiło, że zapotrzebowanie na psy tej rasy spadło. Pasjonaci i hodowcy postanowili więc objąć ją opieką i dalej rozmnażać zgodnie ze wzorem. W latach siedemdziesiątych XX wieku psy te trafiły do Stanów Zjednoczonych i Francji. W naszym kraju pojawiły się około roku 1975 roku.
Owczarek staroangielski – przeznaczenie i szkolenie
Owczarek staroangielski bobtail to pies, który doskonale nadaje się na pierwszego pupila w rodzinach z dziećmi. Maluchy traktuje jako świetnych kompanów do zabawy, a wszystkich domowników obdarza równym uczuciem.
Chociaż łagodny i pozbawiony agresji, posiada silny instynkt pasterski, dlatego będzie z chęcią i dużym powodzeniem bronił swojego terenu. Chociaż jest to pies stosunkowo aktywny, świetnie sprawdzi się w domach osób, które nie przepadają za codziennymi treningami i długimi spacerami. Należy jednak zapewnić mu dużo aktywności psychicznej, treningów i aktywnych zabaw.
Owczarek staroangielski bobtail – ciekawostki
- Sporo szczeniaków rodzi się z krótkimi ogonami, jednak ponieważ w wielu krajach odchodzi się od praktyki ich obcinania, określenie „bobtail” w wielu przypadkach jest już tylko zwyczajowe.
- Owczarek angielski ma charakterystyczny, niski szczek.
- Dużą część środków potrzebnych na utrzymanie tego psa pochłania pielęgnacja.
- Psy tej rasy stały się maskotkami jednej z firm produkującej farby.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 16/05.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/16.pdf, wersja polska: styczeń 2011, data publikacji obowiązującej wersji wzorca: 13.10.2010.