Niewydolność trzustki jest poważną chorobą. Nie objawia się nagle, a do pogorszenia jej funkcjonowania może dochodzić latami. Prawidłowa dieta w okresie ostrego stanu zapalnego jest bardzo ważna w procesie leczenia. Jak karmić psa z niewydolnością trzustki, by wspomóc powrót do zdrowia? Poznaj przykładową dietę dla chorego psa.
Czym jest niewydolność trzustki u psa?
Niewydolność trzustki u psa to stan zapalny narządu odpowiedzialnego za bardzo ważne funkcje. Trzustka, znajdująca się tuż koło dwunastnicy i żołądka, jest odpowiedzialna za trawienie, a konkretnie wydzielanie odpowiednich soków trawiennych czy enzymów. Wytwarza ważne hormony, m. in. insulinę potrzebną do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Tutaj zachodzi proces wchłaniania witaminy B12 z pokarmu.
Zaburzenia wynikające z produkcji enzymów prowadzą do ich aktywności już w obrębie samego narządu. Nadmierna aktywność enzymów prowadzi do stanu zapalnego i samotrawienia komórek trzustki. Stan zapalny może obejmować nie tylko trzustkę, ale okoliczne tkanki i naczynia krwionośne. Stan ten stanowi zagrożenie życia psa i wymaga szybkiej interwencji lekarza weterynarii.
Objawy niewydolności trzustki u psa
Jak rozpoznać, że nasz pies choruje na zapalenie trzustki? Ostre zapalenie trzustki objawia się w następujący sposób:
- biegunka – w przebiegu choroby dochodzi do wydalania tzw. tłustych stolców, czasem mogą być podbarwione krwią;
- wymioty;
- apatia;
- niechęć do jedzenia;
- wyraźna utrata masy ciała pomimo spożywanych pokarmów.
Rodzaje zapalenia trzustki
W zależności od stopnia zaawansowania choroby można mówić o dwóch rodzajach tego schorzenia:
- ostre zapalenie trzustki – proces chorobowy i stan zapalny pojawia się nagle i ma bardzo ostry przebieg, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej;
- zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki – choroba ma charakter przewlekły, często jej przyczyną jest młodzieńczy zanik trzustki, który niejednokrotnie pojawia się u ras predysponowanych genetycznie – owczarków niemieckich czy owczarków szkockich collie.
Przyczyny powstawania zapalenia trzustki
Pośród przyczyn powodujących choroby trzustki wskazuje się dietę bogatą w tłuszcze, o wysokim stopniu przetworzenia. Ponadto chorobom trzustki sprzyja brak ruchu, nadwaga, cukrzyca, niektóre leki czy zatrucia pokarmowe. Chora trzustka może być też wynikiem nowotworu. Kolejną przyczyną, choć znacznie trudniejszą do zdiagnozowania jest dysbioza jelita cienkiego, która jest wynikiem alergii lub nietolerancji pokarmowych u psa.
Jak karmić psa z niewydolnością trzustki?
W procesie leczenia bardzo dużą rolę odgrywa żywienie chorego zwierzęcia, dlatego istotne jest, by wiedzieć, jak karmić psa z niewydolnością trzustki. Bardzo często proces zapalny jest wynikiem podawania nieodpowiedniego jedzenia, wysokoprzetworzonego z dużą ilością tłuszczu w pokarmie. Taka dieta prowadzi do zaburzenia wydzielania enzymów trawiennych i zalegania żółci.
Dieta trzustkowa dla psa powinna być niskotłuszczowa i lekkostrawna. W przebiegu choroby dochodzi do zaburzenia procesu trawienia i wchłaniania, organizm przestaje produkować enzymy odpowiedzialne za trawienie tłuszczy, dlatego nie można ich psu podawać. Niestety, gotowe karmy zazwyczaj zawierają wysoką zawartość tłuszczu i innych niebezpiecznych dla zdrowia składników. Także niedobór niektórych składników odżywczych, np. choliny i metioniny, prowadzi do problemów z trzustką oraz zaburzenia wydzielania odpowiednich ilości enzymów.
Jak karmić psa z niewydolnością trzustki i co może jeść pies po ostrym zapaleniu? Ważne jest przejście na karmę przygotowywaną samodzielnie w domu przez opiekuna. Karmienie można jednak zacząć dopiero po kilku dniach, jest to w dużej mierze uzależnione od stanu psa. Niektóre zwierzaki w stanie ostrym wymagają hospitalizacji i nawodnienia. Zaleca się przynajmniej 48-godzinny post przed podaniem pierwszego, lekkiego posiłku.
Jakie produkty są wskazane w diecie trzustkowej?
Żywienie psa polega głównie na samodzielnie przygotowanych posiłkach, dlatego opiekun musi przyswoić wiedzę, jak karmić psa z niewydolnością trzustki. Do dietetycznych posiłków należy gotowane chude mięso wołowe i drobiowe, chudy twaróg, jajka, ryż i płatki. Bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiednia suplementacja witamin, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Karma dla psa powinna być też wzbogacona o probiotyki, które pomogą w odbudowaniu flory bakteryjnej. Pupilowi należy podawać też większe porcje niż w przypadku zdrowych psów, gdyż wchłanianie substancji odżywczych jest mocno upośledzone. Dieta niskotłuszczowa pomaga w szybszym powrocie do zdrowia.
Niestety, przewlekłe zapalenie trzustki może psu towarzyszyć całe życie. Uszkodzony organ będzie wymagał podawania enzymów, dzięki którym trawienie pokarmu będzie łatwiejsze. Choroba charakteryzuje się nawrotami, które z czasem przechodzą w nieco łagodniejszą formę. Ważne, by unikać w psiej diecie konserwantów i sztucznych dodatków oraz nauczyć się, jak karmić psa z niewydolnością trzustki. Pies musi być też pod stałą opieką gabinetu weterynaryjnego, by w razie zaostrzenia stanu jak najszybciej otrzymał pomoc.