W przypadku temperatury jedzenia dla psa znaczenie ma przede wszystkim unikanie skrajności. Jedzenie nie powinno być ani prosto z lodówki, ani zbyt gorące. Optymalną temperaturą pożywienia psa jest temperatura pokojowa, czyli do 25 stopni. Kiedy więcej zalet ma podanie psu ciepłego jedzenia?
Ciepłe jedzenie dla psa
Ciepłe jedzenie dla psa pracującego ma duże znaczenie w codziennej diecie. Psy policyjne, stróżujące czy zaprzęgowe mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię i żywione są głównie wysokokalorycznymi mieszankami mięsa i produktów węglowodanowych (np. ryż czy kasza). Dotyczy to również psów wysoko aktywnych – jeśli uprawiasz ze swoim psem jakiś sport i przechodzicie intensywne treningi, przyda mu się dodatkowy zastrzyk energii. Ze względu na zwiększoną zawartość węglowodanów, ciepłe posiłki mają zazwyczaj więcej kalorii.
Przynajmniej jeden taki posiłek dziennie powinien być też elementem żywienia psów przebywających na stałe na zewnątrz. Wyższa temperatura jedzenia pozwoli na szybkie rozgrzanie organizmu. Ciepłe jedzenie dla psa przyda się też, jeśli twój pupil jest zmarzluchem. Znacznie zmniejszy również ryzyko przeziębienia.
Czy pies musi jeść ciepłe jedzenie?
Zdrowy, dorosły pies może jeść pokarm niemal w każdej formie, zakładając odpowiednią wartość składników odżywczych w posiłku. Zwierzak z prawidłowym apetytem z chęcią zje jedzenie ciepłe czy zimne – oczywiście, jeśli jest smaczne. Jeśli twój pies nie jest wysokoaktywny, pracujący, lub nie śpi na zewnątrz, nie ma większej potrzeby podawania mu ciepłego jedzenia. Lepiej niż gotowane w domu jedzenie z pewnością sprawdzi się wysokiej jakości sucha karma.
Ciepłe jedzenie a pies niejadek
Ciepłe jedzenie dla psa to również świetny sposób na zachęcenie do jedzenia małych szczeniąt czy psów niejadków. Wyższa temperatura wzmaga wydzielanie się aromatów, tak przygotowany posiłek pachnie więc znacznie apetyczniej.
Jak podgrzewać jedzenie dla psa?
Gotowane, ciepłe jedzenie dla psa ma niestety krótką przydatność do spożycia. Psuje się ono znacznie szybciej niż sucha karma, co stwarza ryzyko zatrucia czworonoga. Najbezpieczniejszy będzie świeżo przygotowany posiłek. Jeśli dietę na cały tydzień chcemy przygotować wcześniej, jedzenie możemy podzielić na porcje i zamrozić. O czym jeszcze warto pamiętać i jak prawidłowo podawać ciepłe jedzenie dla psa?
Mokre karmy gotowe, dzięki ich dużej zawartości wody, możesz łatwo podgrzać na parze. Wystarczy postawić miskę psa z porcją karmy na pokrywce garnka z gotującą się wodą. Uwalniająca się z garnka para wodna podgrzeje posiłek. Karmy absolutnie nie wolno podgrzewać w mikrofali. Podgrzać możesz również karmę suchą dzięki zalaniu jej bulionem bez przypraw lub zwyczajnie ciepłą wodą. Uważaj, ponieważ zbyt gorące jedzenie może oparzyć przełyk i jamę ustną psa. Po ugotowaniu lub podgrzaniu posiłku należy chwilę odczekać, aby danie i miska przestygły. Szybko spożyte zbyt ciepłe jedzenie dla psa może skończyć się niebezpiecznym dla życia skrętem jelit.
Czy pies może jeść ciepłe jedzenie przygotowane w domu?
Większość ciepłego jedzenia to posiłki przygotowane w domu. Najłatwiejszym w przygotowaniu domowym posiłkiem, który chętnie zje pies, jest ugotowany kurczak z dodatkiem marchewki i selera. Domowa karma ma wiele zalet, jest jednak dość trudna w ułożeniu tak, aby spełnić wszystkie potrzeby żywieniowe psa. Dieta przygotowana w domu to przede wszystkim bazująca na białkach mięsa dieta BARF. Zanim jednak w pełni przestawisz swojego psa na przygotowywane w domu surowe lub ciepłe jedzenie, skonsultuj się z weterynarzem w celu diagnostyki krwi zwierzęcia.
Czy pies może jeść jedzenie z obiadu?
To, że pies może jeść ciepłe jedzenie gotowane, nie znaczy, że możemy podać mu resztki z własnego obiadu. Ludzkie jedzenie zawiera szkodliwe dla psów przyprawy i często poddawane jest dodatkowej obróbce termicznej. Ugotowany obiad zachowaj więc dla siebie.
Wiesz już, w jakich przypadkach warto karmić psa ciepłym jedzeniem. Grunt to dostarczyć zwierzakowi odpowiednich składników spożywczych – póki zachowany jest ich właściwy bilans, temperatura posiłku nie ma większego znaczenia. Pamiętaj, że psy aktywne, pracujące oraz spędzające większość dnia na zewnątrz powinny dostać przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie.