Chleb jest jednym z tych produktów na ludzkich stołach, które szczególnie często lądują w pysku psa. Choć zwykle nie wywołują groźnych konsekwencji – pomijając niektóre przypadki, o których dowiesz się poniżej – to jednak nie są zdrowym dodatkiem do diety. Sprawdź, czy pies może jeść chleb i kiedy należy go wykluczyć z jego diety.
Czy pies może jeść chleb?
Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść chleb, oznacza to prawdopodobnie, że twój pupil towarzyszy ci często podczas posiłków. Jest to pewien nawyk, który wyrabiają sobie psy karmione przy stole albo przy okazji, gdy właściciel właśnie coś je. Sama chęć jednak nie wystarczy – chleb dla psa nie jest optymalnym posiłkiem, choć zwykle nie jest trujący, o ile nie zawiera toksycznych dodatków. Na pewno nie powinien stanowić podstawy posiłku, jak to często bywa na wsiach, jednego z regularnie dodawanych składników do gotowanego jedzenia.
Karmienie psa chlebem – dlaczego nie jest wskazane?
Pies jest względnym mięsożercą, który większość składników pokarmowych czerpie z produktów pochodzenia mięsnego. To oznacza, że karmienie psa chlebem nie przyniesie mu absolutnie żadnych korzyści. Obciąży natomiast układ pokarmowy, bo pieczywo jest zazwyczaj ciężkostrawne. Dodatkowo, jest też bardzo sycące. To sprawia, że pies – najedzony chlebem – nie będzie chciał jeść niczego więcej, co z kolei doprowadzi do niedoborów pokarmowych.
To jednak nie wszystko! Chleb bardzo często zawiera dodatki, przede wszystkim sól. O ile człowiek traci sól przede wszystkim w procesie pocenia, w organizmie psa jest ona magazynowa i działa toksycznie. U psów uczulonych na zboża chleb może wywołać silną reakcję alergiczną. Czasem pieczywo dla ludzi jest pełne dodatków, na przykład czosnku, rodzynek – stanowią one zagrożenie dla czworonoga, bo same w sobie są dla niego trujące.
Chleb dla psa – jaki można podać?
Wiesz już, czy pies może jeść chleb i dlaczego nie warto go podawać, zwłaszcza gdy mowa o wymyślnym pieczywie. Co jednak, jeśli mimo tego chcesz stosować go jako jedną z przekąsek dla czworonoga? W takim przypadku podawaj tylko suchy chleb – dla psa nie stosuj dodatków w formie np. masła. To produkt mleczny, a ssaki – poza człowiekiem – najczęściej po kilku tygodniach po narodzinach tracą enzym laktazy, służący do trawienia laktozy. Podanie chleba z masłem skończy się więc biegunką.
Czy pies może jeść chleb biały, najczęściej obecny w domach? Tak, ale nie powinien – białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny, przez co obciąża trzustkę. Podawane regularnie, może być czynnikiem pojawienia się cukrzycy. Wysoka kaloryczność sprawia, że psy łatwo tyją od pieczywa. Jeśli chcesz podawać chleb jako smakołyk, wybierz pieczywo pełnoziarniste, ciemne, wypiekane naturalnie, najlepiej bez dodatków – w tym soli.
Suchy chleb dla psa – ciekawy smakołyk
Jeśli dysponujesz chlebem z dobrego źródła, możesz podać psu w formie chrupiącego smakołyku wysuszone kawałki kromek. Pamiętaj jednak, aby była to przekąska serwowana na przykład w formie nagrody, a najlepiej – raz na kilkanaście dni. W ten sposób nie obciążysz układu pokarmowego psa.
Wiesz już, czy pies może jeść chleb. Pamiętaj, że zbilansowana dieta psa jest podstawą jego długiego i zdrowego życia. Chleb nie należy do dodatków, które twój pupil powinien regularnie jadać.