Chyba wokół żadnego z tematów żywieniowych czworonogów nie narosło tyle mitów, ile wokół jedzenia kości, zwłaszcza gdy w grę wchodzi drób. Czy pies może jeść kości z kurczaka, które wskazywane są jako śmiertelne niebezpieczeństwo dla jego układu pokarmowego? Sprawdź, jak sprawa wygląda naprawdę.
Kości w żywieniu psa
Pies jest względnym mięsożercą. Oznacza to, że choć może bez szkody dla organizmu zjadać substancje pochodzenia roślinnego, to najwięcej korzyści czerpie ze składników pochodzenia zwierzęcego. To jednak nie wszystko – jego uzębienie wskazuje na to, że jest przystosowany do zjadania również mięsnych kości. W takim przypadku układ pokarmowy również jest w stanie je przetrawić bez szkody, a nawet czerpać z nich korzyści w postaci substancji odżywczych, m.in. wapnia i fosforu. Czy pies może jeść kości z kurczaka, uważane za jedne z najbardziej niebezpiecznych z uwagi na swoją strukturę?
Czy pies może jeść kości z kurczaka?
Cały drób, zatem również i kury, ma tak zwane kości pneumatyczne. Są one puste w środku, co umożliwia zachowanie sztywnego szkieletu, a jednocześnie ułatwia latanie z uwagi na niską wagę. To właśnie dlatego kości te uważane są za niebezpieczne dla psa – mają bowiem łamać się na ostre drzazgi, które następnie wbijają się w przełyk, żołądek i jelita czworonoga. Taka wizja przeraża każdego opiekuna, ale… nie do końca jest prawdziwa. Czy pies może jeść kości z kurczaka bez szkody dla siebie?
Jak podawać kości z kurczaka?
Nigdy nie podawaj psu kości z kurczaka po jakiejkolwiek obróbce termicznej. To one stają się niezwykle łamliwe i mogą właśnie tworzyć drzazgi niebezpieczne zwłaszcza dla zwierząt jedzących łapczywie. Dodatkowo takie kości nie mają wartości odżywczych i są na nich często resztki przypraw, szkodliwych dla psów.
Czy pies może jeść kości z kurczaka surowego?
Tak, o ile są one mięsne. Najlepiej podawać całe skrzydełka lub udka. Niewskazane są zaś korpusy z uwagi na duży stosunek kości do mięsa i charakterystyczną strukturę. Pamiętaj, że jeśli twój pies je na co dzień suchą karmę, pH jego układu pokarmowego nie jest przystosowane do trawienia kości i mięsa. Może więc cierpieć na zaparcia i niestrawność. Nigdy nie łącz surowych elementów diety BARF z suchą karmą.
O tym, czy pies może jeść kości z kurczaka, krążą wręcz legendy. Wiele z nich nie jest prawdziwych. Zanim podasz psu jakiekolwiek kości, pamiętaj, aby były one mięsne i surowe. To samo dotyczy kości z kurczaka.