Przez wiele lat makaron stanowił podstawę psów, które mieszkały w budach na wsi. Dziś jednak wiadomo o wiele więcej na temat prawidłowego żywienia zwierząt domowych. Czy pies może jeść makaron, aby nie odbiło się to negatywnie na jego zdrowiu? Tak i nie – wszystko zależy od tego, jaki makaron dla psa wybierzesz.
Czy pies może jeść makaron?
Przede wszystkim, pamiętaj, że makaron stanowi źródło węglowodanów. Jeśli jest to zbyt wiele w diecie zwierzęcia, może sprawić, że twój pies zacznie nadmiernie tyć. Co więcej, jasny makaron ma wysoki indeks glikemiczny. Podawany regularnie makaron dla psa w tej formie może doprowadzić do zaburzeń pracy trzustki, a nawet do cukrzycy.
Prócz wiedzy na temat tego, czy pies może jeść makaron, warto też wiedzieć, ile go podawać. Zawsze powinien on stanowić jedynie dodatek do posiłku. Dlaczego? Jest bardzo sycący, a przy tym stosunkowo mało wartościowy, dlatego jego duża porcja w pożywieniu szybko doprowadzi do niedoborów.
Jaki makaron dla psa wybrać? Pełnoziarnisty vs makaron jasny
Jeśli chodzi o to, co powinien mieć w swojej diecie pies, makaron na pewno nie stoi na pierwszym miejscu. Stanowi jednak cenny dodatek u psów, które mieszkają na dworze lub mają duże wydatki energetyczne. Jeśli podajesz psu makaron, wybieraj raczej odmiany pełnoziarniste i ciemne. Mają niższy indeks glikemiczny i zapewniają sytość na dłużej. Co więcej, są też bogate w witaminę B i błonnik, co stanowi cenny dodatek do diety psa.
Czy można podać psu makaron bez gotowania?
Jest jedna zasada, jeśli chodzi o to, czy pies może jeść makaron – nigdy nie powinien być on surowy. Może w takiej formie zaszkodzić, spowodować zatrucie, podrażnić układ pokarmowy, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zadbaj o to, aby makaron był ugotowany, ale najlepiej – al dente. W takiej formie jego indeks glikemiczny jest niższy, a on sam zapewnia sytość na dłużej.
Specjalny makaron w diecie psa
W niektórych sklepach można kupić makaron dla psa bez gotowania. Nie oznacza to jednak, że podaje się go w formie surowej. Zazwyczaj jest to specjalna mieszanka z dodatkami, na przykład suszonymi warzywami i kawałkami mięsa, którą zalewa się odpowiednią ilością wrzątku. Bez względu na to, czy podajesz taką mieszankę, czy samodzielnie gotujesz makaron – przed podaniem poczekaj, aż wystygnie.
Makaron dla szczeniaka – czy można go podawać?
Jeśli chcesz wybrać dobry makaron dla szczeniaka, kieruj się podobnymi zasadami jak te opisane powyżej. Pamiętaj jednak, że młody pies intensywnie rośnie. Zbyt duży dodatek makaronu do diety sprawi, że szczenię nie będzie przyswajać wszystkich cennych składników odżywczych, co może skutkować niedoborami i zaburzeniami wzrostu. Co więcej, duża dawka makaronu dla szczeniaka będzie nadmiernie obciążać jego układ pokarmowy.
Wiesz już, czy pies może jeść makaron. Podstawową zasadą, o której musisz pamiętać, jest podawanie go w formie ugotowanego, wystudzonego dodatku do posiłku. Wybieraj ciemne, pełnoziarniste makarony. Nie podawaj ich też zbyt dużo, aby nie spowodować otyłości czy cukrzycy u psa.