Kiedy pies potrzebuje kagańca?
Wbrew pozorom kaganiec nie jest potrzebny wyłącznie psom mającym problemy z agresją. Wręcz przeciwnie. Większość opiekunów kupuje kaganiec zupełnie z innego powodu. Przede wszystkim jest to zjadanie śmieci na spacerach lub w ogrodzie. Problem ten najczęściej spotyka się u szczeniąt, które poznają świat wszelkimi możliwymi sposobami, choć nie brakuje także psów dorosłych, które nie wyrosły z tej nieprzyjemnej przypadłości.
Druga grupa opiekunów to Ci, którzy podróżują z psem komunikacją publiczną lub wybierają się na wakacje lub inny wyjazd z pupilem. Wiele miejsc wymaga, aby pies posiadał kaganiec i był w stanie nosić go w razie potrzeby. Niekiedy kaganiec bywa też używany u weterynarza lub podczas zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych jak obcinanie pazurków, czesanie czy zmiana opatrunku.
Opiekunowie zwierząt agresywnych to grupa najwęższa, ale też mająca najwyższe wymagania względem kagańca. Nie ma w tym nic dziwnego. Kaganiec dla agresywnego psa musi być bardzo solidny i nie dać się psu ściągnąć. Jednocześnie świetnie jeśli pozwala psu na swobodne podawanie smakołyków, co umożliwia nagradzanie go w trakcie treningu, czyli nauki spokojnego zachowania w trudnych dla siebie sytuacjach.
Różne rodzaje kagańców dla psów – jakie mają zalety i wady?
- Kagańce koszyczkowe (plastikowe, metalowe i skórzane) – klasyczne kagańce przymykające pysk, ale nie zamykające go zupełnie i zabudowane na tyle, że nie dają możliwości pobierania ani pokarmu, ani wody. W wersji plastikowej (jak kagańce Trixie lub Pet’s Pro). Mogą być używane tylko w chłodniejsze dni i to przez krótki czas – kilku, kilkunastu minut. Należy dobierać je tak, by dawały psu możliwość uchylenia pyska jak najmocniej. Metalowe i skórzane kagańce nie są wskazane. Metalowe grzeją się i wychładzają co może prowadzić do uszkodzeń ciała u psa, skórzane są podłożem do rozwoju licznych bakterii z otoczenia i śliny psa oraz źródłem dalszych potencjalnych zakażeń.
- Kagańce materiałowe (siateczkowe i opaskowe) – kagańce o delikatnej konstrukcji, wykonane z miękkiej siateczki lub nylonowych pasków. Niektórzy opiekunowie odbierają je jako przyjemniejsze dla psa co niestety może być bardzo mylące. Kaganiec nylonowy, jeśli zamyka psi pysk może być używany tylko w wyjątkowych sytuacjach, które wymagają takiego działania jak badanie weterynaryjne czy zabiegi medyczne. Nie można chodzić w takim kagańcu na spacery. Wyjątkiem są siateczkowe kagańce przeciwko zjadaniu śmieci przez psy marki Trixie. Przez to, że są szerokie i pozwalają na pełne otwarcie pyska mogą być używane na spacerach także w letnie dni.
- Kagańce fizjologiczne (z tworzywa i metalu) – kagańce, które dają psu możliwość otwarcia pyska na tyle, by swobodnie ziajał oraz pobierał wodę i ew. smakołyki. Wykonane z termoplastycznego tworzywa są dość lekkie (najlżejszy kaganiec fizjologiczny to model Hunter Albury) i dają się w pewnym zakresie dopasować do budowy kufy psa. Wyróżnia je także przypięcie w 3 punktach – za uszami, na środku czoła oraz z dołu – do obroży. Kagańce fizjologiczne mogą być używane na co dzień, podczas spacerów i podróży. Jedynie w przypadku psów zjadających śmieci nie sprawdzą się niektóre modele (np. Trixie i Baskerville). Dobrym wyborem będzie wtedy kaganiec Hunter Albury z przypinaną nakładką uniemożliwiającą pobieranie pokarmu.
Jak dobrać rozmiar kagańca dla psa?
Kaganiec to element psiej “garderoby”, który wymaga szczególnej uważności w dobieraniu typu i rozmiaru. Dobrze dobrany kaganiec nie powinien dotykać nosa psa, ani zachodzić mu na oczy. Najlepiej gdy jedynym punktem styku kagańca z psią kufą jest silikonowa lub filcowa wkładka opierająca nieco powyżej psiego nosa.
Aby prawidłowo dobrać rozmiar kagańca możesz albo przyjść z psem do sklepu i przymierzyć różne modele i rozmiary, albo gdy zamierzasz zamówić kaganiec przez internet, wymierzyć dokładnie psa. Interesować będą Cię dwa wymiary – obwód psiej kufy w najszerszym miejscu oraz odległość od czubka nosa do miejsca gdzie kufa się wysklepia czyli tam gdzie kaganiec ma się kończyć. Jeśli pomimo pomiarów nie jesteś pewien, który kaganiec wybrać możesz zamówić dwa graniczne rozmiary, przymierzyć je spokojnie w domu, a następnie zwrócić ten, który będzie mniej dopasowany.
Problematyczne jest zwykle kupowanie kagańca dla szczeniaka, ponieważ nie jest to przedmiot, który można wziąć “z zapasem”. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy do częstych zmian kagańca wraz ze wzrostem szczeniaka.
Trudności z zakupem kagańca będą mieć także opiekunowie psów o nietypowej budowie, zwłasza pysku silnie skróconym i wydłużonym. Zazwyczaj klasyczne kagańce nie będą leżeć na nich odpowiednio i konieczne będzie poszukanie rozwiązań dedykowanych dla danej rasy. Takie kagańce ma w swojej ofercie np. marka Chopo, która nie tylko proponuje kagańce dla ras nietypowych, ale w rozmiarówce bierze pod uwagę także ich dymorfizm płciowy proponując osobne kagańce dla suk i samców.
Jak przyzwyczaić psa do kagańca?
Noszenie czegoś na pyszczku jest dla psa zupełnie nienaturalne i zwykle początkowo niezbyt komfortowe. Nie powinno nas więc dziwić, gdy pies próbuje uniknąć założenia kagańca lub zdjąć go od razu po tym jak zapniemy go na pysku. Na szczęście wystarczy odrobina czasu i pracy, aby psa z kagańcem oswoić, a nawet zaprzyjaźnić. W tym celu rozłóż psu proces oswajania kagańca na etapy: wkładanie pyska do kagańca, wydłużenie czasu trzymania pyska w kagańcu, zapięcie kagańca, wydłużenie czasu w zapiętym kagańcu i wreszcie spacerowanie w kagańcu przez coraz dłuższy czas.
Zacznij od podawania psu smaczków w kagańcu lub przez niego jeśli masz taką możliwość (na tym etapie nie zapinaj pasków). Gdy pies bez obaw umieszcza kufę w środku wydłużaj czas i nadal nagradzaj sowicie psa. Tak przejdź przez kolejne etapy, a jeśli po drodze zauważysz, że pies się wycofuje lub usilnie próbuje zdjąć kaganiec, wróć do poprzedniego kroku. Naukę rozłóż na kilka-kilkanaście 5-10 minutowych sesji, aby nie zniechęcać psa i podtrzymać jego motywację do nauki. Na koniec każdej sesji zrób z psem to co lubi najbardziej – pobaw się z nim, pogłaszcz, pozwól poszukać smaczków w macie węchowej itp. Ważne by kaganiec kojarzył się psu tak dobrze jak tylko to możliwe.
Oswajanie psa z kagańcem u jednego osobnika potrwa kilka godzin, u innego wiele dni, a nawet tygodni. Warto jednak zainwestować ten czas, aby w przyszłości, gdy kaganiec będzie nam potrzebny, uniknąć siłowania się z psem i jego niepotrzebnego stresowania.
Jeśli szukasz komfortowego i bezpiecznego kagańca dla psa lub/i potrzebujesz porady w jego doborze zapraszamy do Sklepu Zoologicznego dla Wymagających www.petsmile.pl.
Materiał promocyjny