W artykule wyjaśnimy, na czym polega utylizacja psa oraz z jakimi kosztami wiąże się zlecenie takiej usługi. Dowiesz się także, czym różni się ona od coraz popularniejszej kremacji i poznasz alternatywne metody pochówku czworonoga.
Na czym polega utylizacja psa?
Większość opiekunów decydujących się na utylizację psa nie śledzi tego procesu, a po opuszczeniu lecznicy weterynaryjnej nie wie, co dalej dzieje się z ciałem ich podopiecznego. Chociaż utylizacja psa nie najlepiej kojarzy się większości osób, w rzeczywistości nie różni się znacznie od kremacji przeprowadzonej po śmierci człowieka.
Po przewiezieniu do spalarni zwłoki zostają umieszczone w komorze kremacyjnej. To miejsce, w którym ciało zostaje poddane działaniu temperatury o wysokości od 800 do nawet 1200 stopni Celsjusza. Po upływie odpowiedniego czasu (w zależności od wielkości czworonoga będzie to od kilkudziesięciu minut do kilku godzin) w komorze pozostaje jedynie popiół oraz kości, ponieważ pozostała materia organiczna odparowała w wyniku działania bardzo wysokich temperatur. Pozostałe szczątki mogą zostać zakopane lub rozdrobnione w specjalnym młynku do postaci proszku.
Kremacja a utylizacja psa. Czym się od siebie różnią?
Zarówno kremacja, jak i utylizacja psa jest zabiegiem polegającym na spopieleniu zwłok zwierzęcia. Skąd zatem różnica między tymi terminami? Przede wszystkim chodzi o słownictwo oraz marketing.
Kremacja kojarzy się ludziom z godnym pochówkiem, ponieważ przeprowadza się ją także na ciele człowieka. Z kolei utylizacja od razu sprawia, że większość osób myśli o unieszkodliwianiu odpadów. Nie zmienia to faktu, że oba procesy polegają na poddaniu zwłok temu samemu procesowi.
Zakłady utylizacji nie inwestują w strategię marketingową, nie posiadają atrakcyjnie wyglądających witryn internetowych i eleganckich wnętrz. Natomiast krematoria są prężnie działającymi firmami, które swoją działalność opierają na uczuciach klientów cierpiących po utracie najlepszego przyjaciela.
W przypadku utylizacji psa opiekun nie ma możliwości odzyskania powstałych w wyniku jego spalenia prochów, co jest możliwe w przypadku skorzystania z usług komercyjnego krematorium. Jednak w wypadku decydowania się na tańszą kremację grupową warto wziąć pod uwagę fakt, że otrzymana garść prochów ma charakter symboliczny, a w urnie znajdują się także prochy pochodzące od wielu innych zwierząt.
Najistotniejszą różnicą między tymi dwiema usługami jest różnica w cenie. Kremacja w zależności od wielkości zwierzaka, lokalizacji lokalu oraz formy wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości od 100 do 1000 złotych, bez wliczania opłat związanych z dodatkowymi usługami. Utylizacja psa, chociaż także polega na spopieleniu zwłok, kosztuje od 5 do 10 złotych za każdy kilogram masy ciała, zatem w większości przypadków koszt takiej usługi będzie mieścić się w przedziale od 50 do 500 złotych.
Kiedy wybrać utylizację psa? W jakich sytuacjach zdecydować się na kremację?
Jak już wiesz, zarówno utylizacja psa, jak i jego kremacja polega na spopieleniu zwłok. Jedyną przewagą usług świadczonych w profesjonalnych krematoriach jest możliwość odzyskania prochów swojego pupila oraz bycia obecnym podczas spalania jego ciała. Jednak jeśli nie musisz posiadać szczątków swojego psa, znacznie tańszą opcją będzie pozostawienie zwierzaka w gabinecie weterynaryjnym posiadającym umowę z zakładem utylizacyjnym.
By godnie pożegnać swojego zwierzaka, wcale nie musisz być przy momencie spalania jego zwłok czy grzebania ciała. Możesz uczcić pamięć pupila, inwestując zaoszczędzone pieniądze w karmę dla bezdomnych zwierząt lub wyprawkę dla nowego podopiecznego. Pamiętaj, że twój pies, odchodząc, zwolnił miejsce w twoim sercu dla innego potrzebującego czworonoga.
Nie chowaj psa w ogródku!
Niektórzy opiekunowie zwierząt postanawiają zaoszczędzić i decydują się na zakopanie zwłok zwierzaka w swoim ogródku czy innym nieprzeznaczonym do tego miejscu lub – co gorsza – zwyczajne porzucenie ich w lesie. Takie zachowania zagrażają środowisku naturalnemu i mogą doprowadzić do skażenia wód gruntowych. W dodatku są to działania nielegalne, za które grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zdecydować się na kremację ani utylizację psa, możesz skorzystać z oferty jednego z czternastu cmentarzy dla zwierząt znajdujących się w Polsce. Cena takiej usługi zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga oraz lokalizacji grzebowiska i zwykle mieści się w przedziale od 300 do 1000 złotych. Oczywiście w niektórych przypadkach należy doliczyć do tej kwoty koszty usług dodatkowych, takich jak na przykład transport zwłok na cmentarz czy stworzenie pomnika upamiętniającego zwierzaka na zamówienie.
Utylizacja psa jest legalnym i bezpiecznym sposobem zajęcia się ciałem po śmierci zwierzęcia. Stanowi ekonomiczną oraz ekologiczną alternatywę dla coraz bardziej popularnej kremacji indywidualnej, a również polega na spopieleniu zwłok.