Każdy psi opiekun chce jak najlepiej dbać o swojego pupila. Oznacza to nie tylko głaskanie i spacerki, lecz także odpowiednią dietę. Musisz dbać o jego zdrowie, aby zapewnić mu długie i szczęśliwe życie. Oznacza to przede wszystkim odpowiednie witaminy dla psa. Niekoniecznie jest to od razu suplementacja. Jeśli zadbasz o odpowiednią, zrównoważoną dietę, może to całkowicie wystarczyć. Warto dbać o swojego psa ale też warto zadbać o siebie. Sprawdź portal Estetiko w którym znajdziesz wskazówki na temat pielęgnacji swojego ciała.
Jakie witaminy dla psa?
Sklepy zoologiczne oferują swoim klientom całą gamę suplementów i witamin dla psów. Które z nich są potrzebne twojemu zwierzakowi – i po co? Dieta jest bez wątpienia najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zdrowie czworonoga. Niestety, wiele gotowych karm, szczególnie tańszych i niższej jakości, nie zapewnia psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Witaminy dla psa rozpuszczalne w tłuszczach
Bardzo ważną rolę pełnią witaminy dla psa rozpuszczalne w tłuszczach. Należą do nich witaminy A, D, E i K. Uważaj jednak, aby ich nie przedawkować. Jeśli w organizmie twojego psa nagromadzi się ich zbyt dużo, mogą wykazywać działanie toksyczne. Dlatego suplementacja na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem, nigdy nie jest dobrym pomysłem.
W zrównoważonych dawkach te witaminy dla psa działają następująco:
- witamina A – wspomaga prawidłowe działanie oczu;
- witamina D – zwiększa przyswajalność wapnia;
- witamina E – działa jako przeciwutleniacz i pomaga wytwarzać czerwone krwinki;
- witamina K – wpływa na prawidłową krzepliwość krwi.
Witamina C dla psa i witaminy rozpuszczalne w wodzie
Witamina C jest jedną z ważniejszych substancji w odżywianiu człowieka. Czy w przypadku zwierząt jest tak samo? Można powiedzieć, że podobnie. Witamina C dla psa uczestniczy w syntezie kolagenu, karnityny i amin katecholowych. Pomaga budować kości, zęby i tkanki łączne. Zwiększa przyswajalność żelaza, łagodzi działanie różnych substancji toksycznych. Jest też jednym z silniejszych antyoksydantów.
W przeciwieństwie do ludzi, psy same syntezują kwas askorbinowy. Oznacza to, że nie trzeba go suplementować. Mimo to, podawanie witaminy C pomaga przy leczeniu niektórych chorób – nawet tych poważnych i przewlekłych. Ważniejsze jest dostarczanie psu innych witamin rozpuszczalnych w wodzie – tych z grupy B. Ich organizm sam ich nie produkuje.
Suplementacja mikro- i makroelementów dla psów
Dieta twojego psa powinna zapewniać mu odpowiednie ilości takich składników jak:
- wapń;
- fosfor;
- potas;
- sód;
- chlor;
- magnez;
- miedź;
- jod;
- żelazo;
- mangan;
- selen;
- cynk.
Ważna jest tu jednak nie tylko ilość, ale też proporcja. Komponowanie naturalnej diety samemu może być trudne. Na szczęście dobrej jakości karmy pełnoporcjowe zapewniają ustaloną, zrównoważoną ilość substancji odżywczych, dostosowaną do indywidualnych potrzeb twojego pupila.
Fosfor i wapń dla psa
Wapń dla psa pełni szczególnie istotną funkcję. W połączeniu z fosforem wpływa na zdrowe, silne i prawidłowo zbudowane kości oraz zapobiega krzywicy. Pamiętaj jednak, żeby nie suplementować tych substancji, jeśli nie otrzymałeś jasnego polecenia od weterynarza. Dlaczego? Wapń dla psa w nadmiarze sprzyja powstawaniu dysplazji stawów. Jest to poważna choroba, która wiąże się z ogromnym bólem i trudnościami w poruszaniu się. Z kolei zbyt duża ilość fosforu powoduje odwapnienie kości.
Wapń dla psa może być wskazany u niektórych dużych ras. Ich układ kostno-stawowy jest zdecydowanie bardziej obciążony i podatny na uszkodzenia. Jeśli obawiasz się, że twój pupil może mieć niewystarczającą ilość wapnia w diecie, porozmawiaj z weterynarzem. Pamiętaj też, że wapno dla psa to nie to samo, co wapń – nie należy go podawać, zwłaszcza w formie dla ludzi, bez konsultacji z lekarzem.
Preparaty witaminowe dla psów – czy każdy je potrzebuje?
Zdecydowanie nie! Nie daj się zwieść reklamom i naciągaczom. Zbilansowana dieta u zdrowego psa powinna wystarczyć. Nie powinieneś sięgać po żadne preparaty tego typu bez wyraźnej potrzeby i zaleceń lekarza weterynarii. Wystarczy duża ilość mięsa ze sprawdzonego źródła i dodatek warzyw. Alternatywnie, dobierz wysokiej jakości karmę dostosowaną do wieku, rasy i potrzeb zdrowotnych twojego pupila.
Oczywiście, w niektórych przypadkach suplementacja jest konieczna. Preparaty witaminowe dla psów szybko i skutecznie uzupełniają wszelkie niedobory. Dlatego można stosować je tylko okresowo. Największą uwagę w kwestii potencjalnych niedoborów warto poświęcić psom starszym, schorowanym, ciężarnym i karmiącym, a także dojrzewającym szczeniakom.
Preparaty witaminowe dla psów zarezerwowane są dla zwierząt schorowanych, rozwijających się szczeniąt i osłabionych psów z niedoborami. Jeśli twój pupil jest zdrowy i dbasz o jego zrównoważoną dietę, dodatkowe witaminy dla psa nie powinny być ci potrzebne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że nadmiar witamin i minerałów w psiej diecie może być tak samo niebezpieczny, jak ich niedobór.