Wielu z nas zetknęło się z psami towarzyszącymi policjantom. Te czworonogi, czyli psy policyjne, to bardzo wyspecjalizowana grupa zwierząt, doskonale przygotowana do pełnienia służby. Przekonaj się, do jakich zadań trenowane są poszczególne psy, jakie szkolenie przechodzą oraz które rasy kwalifikują się do pracy w policji.
Szkolenie psów policyjnych
To, czy dany pies zostanie przyjęty do służby w policji, zależy między innymi od pozytywnego wyniku specjalnego szkolenia. Praca psa policyjnego jest bardzo trudnym zajęciem, więc i samo szkolenie, na które trafiają „kandydaci”, należy do niezwykle wymagających. Jeżeli już na etapie szkolenia u psa zostaną zauważone jakiekolwiek odstępstwa od normy zachowania, wady lub nieprawidłowości, należy zwrócić go hodowcy.
Jak długo trwa szkolenie i gdzie się odbywa?
Tresura psów policyjnych zwykle trwa około 5 miesięcy, jednak ten czas może ulegać zmianie, zależnie od okoliczności. W Polsce do najbardziej znanych ośrodków szkoleniowych dla psów policyjnych należy Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Na czym polega szkolenie policyjne psów?
Szkolenie psów policyjnych polega przede wszystkim na nauce posłuszeństwa i kooperacji z człowiekiem, z którym zwierzę będzie pracować. Nad psami czuwa treser oraz przewodnik psa policyjnego. Jeśli pies pracuje wiele lat pod okiem jednego przewodnika, to ta osoba często się staje jego pełnoprawnym właścicielem.
Gdzie trafiają psy po ukończeniu szkolenia?
Jeżeli między przewodnikiem a jego psem powstanie więź, a przy tym ta osoba posiada odpowiednie warunki lokalowe, może zabrać czworonoga pod swój dach. Zazwyczaj jednak psy policyjne zamieszkują specjalne wybiegi i boksy pod okiem służb, z którymi współpracują.
Zadania policyjnych psów
Psy policyjne wykonują wiele zadań. Jak wspomnieliśmy, szkolenia dopasowane są do funkcji, którą dany osobnik ma pełnić. Dzięki temu każdy z nich posiada inny zakres umiejętności i może wykonywać swoją pracę w taki sposób, w jakim go do niej przygotowano. Psy policyjne dzieli się na:
- patrolowe – służba patrolowa polega na pilnowaniu porządku na danym obszarze, wraz ze swoim przewodnikiem;
- tropiące – podążają śladem przestępców lub osób zaginionych;
- patrolowo-tropiące;
- poszukujące narkotyków;
- poszukujące materiałów wybuchowych;
- poszukujące zwłok ludzkich.
Jakie cechy powinien mieć policyjny pies?
Nie każdy pies ma odpowiednie cechy do pracy w policji. Przeważnie do tej roli wybierane są czworonogi konkretnych ras, o których wiadomo, że mają do tego predyspozycje. Dużo jednak zależy od szkolenia, podczas którego zostanie podjęta ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu danego psa do służby.
Jakie cechy powinien zatem posiadać pies policyjny?
- odpowiedni wiek – od roku do dwóch lat;
- odpowiedni wygląd – budowa i szata zgodna ze wzorcem rasy;
- odwagę;
- doskonały węch;
- doskonałe zdrowie fizycznie i psychicznie;
- posłuszeństwo przewodnikowi.
Psy policyjne – rasy
Niektóre rasy psów są ze względu na swoją charakterystykę preferowane w pracy w policji. Czworonogi, które pojawiają się w służbach mundurowych, najczęściej należą do opisanych niżej ras.
Owczarek niemiecki
Owczarki niemieckie to psy najczęściej widywane w służbach mundurowych. Jest to o tyle interesujące, że początkowo były przygotowywane do roli psów pasterskich, a nie obronnych – dopiero z czasem zaczęto szkolić je na potrzeby pracy w policji.
Owczarki niemieckie są psami bardzo inteligentnymi, szybko uczącymi się komend. Lubią aktywność fizyczną i pracę z człowiekiem, przeważnie nie mają także problemu z nauką posłuszeństwa przewodnikowi, pod warunkiem, że trafią na zrównoważoną i stanowczą osobę. Tego dużego psa policyjnego cechuje opanowanie i siła. Wszystkie te cechy owczarka są niezbędne w pracy w policji.
Owczarek belgijski malinois
Mniej popularne od niemieckich, jednak też pożądane w policji owczarki belgijskie to aktywne i bardzo wytrwałe psy. Jednocześnie bywają one trudne w szkoleniu. Potrzeba im cierpliwego, doświadczonego przewodnika, który rozumie ich charakter i możliwości fizyczne i umysłowe. Praca nad odpowiednim wyszkoleniem tego psa jednak się opłaca, ponieważ owczarki belgijskie są niezwykle zwinne, szybkie i silne. Właściwie prowadzone doskonale nadają się do pracy w policji.
Labrador retriever
Labradory retrievery to przyjazne, czułe i mądre czworonogi, idealne psy rodzinne – tak widzi je większość ludzi. Wiele osób prawdopodobnie zaskoczy więc fakt, że jest to rasa bardzo często wybierana do pracy w służbach mundurowych.
Początkowo psy te były wykorzystywane do polowań i do tej pory, ze względu na swoją energiczność i doskonały węch, towarzyszą człowiekowi w różnych czynnościach związanych z poszukiwaniami. W policji labradory używają węchu do lokalizowania materiałów wybuchowych, narkotyków czy zwłok ludzkich.
Golden retriever
Golden retriever to kolejna rasa, której większość z nas raczej nie spodziewałaby się na tej liście. Podobnie jak labradory, golden retrievery kojarzą się głównie z towarzyskimi i ciepłymi psiakami, idealnymi przyjaciółmi dzieci. Tymczasem, jak większość psów z grupy retrieverów, ta rasa była wykorzystywana do polowań na ptactwo. Golden retrievery należą do bardzo inteligentnych, pojętnych i aktywnych psów, które dobrze sprawdzają się w służbach mundurowych.
Terier walijski
Teriery walijskie to psy niewielkich rozmiarów – wzorzec wskazuje, że powinny mieć najwyżej 39 cm w kłębie. Widząc przedstawiciela tej rasy, raczej nie pomyślelibyśmy, że może być policyjnym psem. Mimo tego, że są małe, teriery te także są chętnie używane przez policję, ponieważ to psy inteligentne, posłuszne, aktywne i obdarzone świetnym węchem. Teriery walijskie najczęściej pomagają w poszukiwaniu narkotyków oraz innych szkodliwych substancji.
Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie rasy psów policyjnych – również inne mogą być z powodzeniem szkolone na potrzeby pracy w policji. Po odpowiedniej selekcji i odbytej tresurze także psy innych ras mogą służyć w służbach mundurowych, np.: rottweiler, foksterier czy nowofundland. Będę one pełnić różne zadania, zgodne ze swoimi predyspozycjami.
Policyjne psy na emeryturze
Z czasem policyjne psy tracą siły witalne, a ich efektywność w pracy spada i nieuniknione jest ich przejście na zasłużoną „emeryturę”. Dużo zależy od kondycji poszczególnych osobników, jednak przeważnie psy kończą służbę w policji w wieku 9–10 lat.
Gdzie zatem trafiają psy policyjne po zakończeniu służby? Przeważnie pod opiekę bierze je przewodnik, który zajmował się nimi dotychczas – długie lata spędzone z człowiekiem sprawiają, że zwierzęta przywiązują się do niego i rozumieją się z nim najlepiej.