W artykule opowiemy o starości oraz objawach zwiastujących odejście zwierzaka. Przedstawimy także sposoby godnego pożegnania pupila, które ułatwiają uporanie się z żałobą. Znajdziesz tu także informacje o sposobach na poradzenie sobie ze śmiercią psa.
Starość psa – czas na przygotowanie się
Starość psa to najczęściej pierwszy moment, kiedy opiekunowie zaczynają myśleć o jego odejściu. Niestety czas życia zwierzaka jest ograniczony, ale to właśnie to sprawia, że relacja z nim ma tak wyjątkowy charakter.
Czas przed śmiercią psa często jest poprzedzony jego chorobą, w trakcie której pupil bardzo potrzebuje swojego opiekuna. Zwykle nie ma wtedy już ochoty na spacery czy wspólne pieszczoty, ale należy zadbać o stworzenie mu bezpiecznego miejsca, w którym będzie mógł komfortowo wypocząć.
Oczywiście niezbędne są też regularne konsultacje z lekarzem weterynarii oraz stosowanie się do jego zaleceń. Weterynaryjna opieka paliatywna, chociaż nie prowadzi do całkowitego wyleczenia zwierzaka, znacznie poprawia jego komfort życia, dlatego nie należy z niej rezygnować.
Nagła śmierć psa może być bardzo trudnym doświadczeniem dla opiekunów, którzy nie mieli czasu na przygotowanie się na stratę. Jednak czas agonii, czyli okresu poprzedzającego odejście lub moment poddawania swojego pupila eutanazji również pozostawia przykre wspomnienia.
Śmierć psa – co ją zwiastuje?
W trakcie agonii dochodzi do stopniowego zanikania funkcji życiowych psa. Kolejne organy oraz układy znajdujące się w organizmie przestają funkcjonować, co przeważnie objawia się brakiem sił, utratą apetytu oraz problemami z poruszaniem się. Do kolejnych oznak zwiastujących bliską śmierć psa należą problemy z fizjologią, takie jak niekontrolowane wypróżnienia czy wymioty. Zwierzaki mogą zachowywać się w różny sposób, jedne będą głównie leżeć, inne staną się agresywne.
W momencie agonii zwierzaka warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Kiedy wiadomo, że wyleczenie pupila nie jest możliwe, weterynarze zalecają wykonanie eutanazji. W ten sposób ograniczysz cierpienie psa i pozwolisz odejść mu godnie.
Godne pożegnanie pozwala uporać się z żałobą po śmierci psa
Godne pożegnanie swojego pupila może pomóc pogodzić się z jego odejściem i przejść przez proces żałoby. Część opiekunów decyduje się na pochowanie czworonoga na cmentarzu na zwierząt. Wiąże się to z koniecznością wniesienia opłaty, jednak jest ona znacznie niższa niż koszt pokrycia kary grzywny za nielegalne zakopanie zwłok psa w ogródku czy innym nieprzeznaczonym do tego miejscu.
Coraz większą popularność zdobywa także kremacja. W przypadku skorzystania z oferty komercyjnego krematorium istnieje możliwość odzyskania części lub całości prochów swojego podopiecznego, jednak jest to rozwiązanie znacznie droższe od utylizacji oferowanej przez lecznice weterynaryjne. Chociaż nazwa dla niektórych może brzmieć przerażająco, w rzeczywistości proces ten również polega na spaleniu zwłok zwierzęcia.
Skorzystanie z tańszej oferty, czyli utylizacji, a nie kremacji wcale nie musi oznaczać braku godnego pożegnania. Pomocne może być zorganizowanie spotkania rodzinnego, podczas którego razem będziecie wspominać waszego psa i podziękujecie mu za wspólnie spędzony czas.
Jak sobie pomóc w trakcie żałoby po przyjacielu?
Śmierć psa to bardzo traumatyczne przeżycie i niestety zawsze będzie wiązać się ze smutkiem oraz żalem. W tym ciężkim czasie warto dać sobie na nie przestrzeń, a także pozwolić sobie na odczuwanie tych uczuć. Cierpienie po utracie swojego przyjaciela jest całkowicie naturalne i nie warto na siłę go blokować.
W okresie żałoby najlepiej zadbać o kontakt z bliskimi oraz życzliwymi ludźmi. Rozmowa zawsze jest pomocna w ciężkich chwilach i pomaga uwolnić trudne emocje. W gronie przyjaciół utrata przyjaciela wciąż boli, ale jej przeżywanie staje się znacznie łatwiejsze. W najcięższych momentach warto pamiętać o tym, że czas leczy rany, a ból powstały po śmierci psa z czasem będzie coraz mniejszy.
W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty. Doraźne korzystanie z leków dobranych przez lekarza psychiatrę lub sesje z psychoterapeutą potrafią zdziałać cuda, dlatego czasami dobrze jest rozważyć wdrożenie tych metod.
Przekierowanie uwagi
Dla niektórych śmierć psa jest na tyle trudnym doświadczeniem, że nie są gotowi na otwarcie się na kolejnego zwierzaka. Jednak przygarnięcie do swojego domu czworonoga może pomóc zarówno osobie w żałobie, jak i adoptowanemu zwierzęciu.
Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz na stałe zobowiązać się do opieki nad psem, możesz zostać domem tymczasowym dla jednego z podopiecznych fundacji. Wolontariusze zajmą się szukaniem rodziny na stałe dla zwierzaka w trakcie, kiedy ty zapewnisz mu odpowiednią opiekę. W ten sposób pomożesz potrzebującemu czworonogowi i łatwiej będzie ci przestać myśleć o utracie pupila. Takie doświadczenie może także zakończyć się znalezieniem przyjaciela na długie lata.
Śmierć psa to traumatyczne wydarzenie, które powoduje ból u każdego opiekuna. Godne pożegnanie pupila oraz zadbanie o swój dobrostan psychiczny w trakcie żałoby może znacznie ułatwić przejście przez ten proces. W momentach zwątpienia warto pamiętać o innych potrzebujących zwierzakach, którym wciąż możesz pomóc.