Terier walijski

Teriery walijskie to psy, których popularność w naszym kraju jest obecnie stosunkowo niewielka. Ich miłośnicy cenią ogromną żywiołowość i dużą bystrość umysłu tych psów. Chociaż niewielkie, potrzebują dużego ruchu, mają także silny instynkt łowiecki. Właśnie dlatego powinny mieć dostęp do dużych terenów zielonych i zróżnicowanych aktywnych spacerów. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: do 39 cm;
masa ciała: ok. 9–9,5 kg
Szatasierść: drutowata, zwarta, twarda, z podszerstkiem;
maść: czarna lub szaroczarna, obie z podpalaniem
Długość życia12–15 lat
Charakterposłuszny, przywiązany, wesoły, śmiały, odważny

Terier walijski – wygląd

W przypadku terierów walijskich opis rasy zawarty we wzorcu ZKwP wyraźnie zakłada, że są to psy średniej wielkości. Wysokość w kłębie nie przekracza 39 centymetrów, a pieski ważą zazwyczaj około dziesięciu kilogramów. 

Sierść terierów walijskich jest twarda, przylegająca do ciała i dosyć gęsta. Pożądany jest obfity podszerstek, który ma doskonałe właściwości izolacyjne. Psy te występują w maści czarnej podpalanej lub szaro–czarnej podpalanej. Samice są zazwyczaj odrobinę ciemniejsze od samców. Szczeniaki rodzą się w kolorze czarnym, dopiero z czasem zyskują swoją właściwą barwę. Terier walijski biały nie jest dopuszczalny we wzorcu.

Terier walijski jest psem o zwartej budowie i silnym kośćcu. Ich kończyny są mocne. Sylwetka jest harmonijna, grzbiet krótki a przedpiersie niezbyt szerokie.  

Terier walijski – charakter

Terier walijski to pies o bardzo energicznym i sympatycznym charakterze. Ze względu na swoje użytkowe przeznaczenie jest to rasa, która odznacza się bardzo dużym zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną. Są to psy energiczne, zawsze gotowe do działania, a przy tym bystre i bardzo inteligentne. 

Terier walijski – charakter

Z reguły psy te bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Potrafią jednak wyraźnie stawiać granice, kiedy maluch jest zbyt natarczywy, dlatego kontakty powinny odbywać się wyłącznie pod okiem dorosłego. Z innymi zwierzętami dogadują się poprawnie. Nie mają tendencji do agresji ani dominacji. 

Teriery walijskie są bardzo bystre i inteligentne, potrafią jednak pokazać rogi w postaci w postaci uporu i silnego charakteru. Chętnie wykonują komendy i szybko uczą się nowych sztuczek, mają jednak tendencję do uporu i indywidualizmu, dlatego często wykonują je w takiej formie, na jaką akurat mają ochotę. Właśnie dlatego są to psy, które wymagają konsekwencji w prowadzeniu i zazwyczaj nie są polecane niedoświadczonym opiekunom. 

Welsh terrier – zdrowie

Teriery walijskie uchodzą za psy stosunkowo zdrowe i bardzo odporne. Ze względu na krzepką budowę ciała i gęsty podszerstek są one bardzo odporne nawet na trudne warunki atmosferyczne. Średnia wieku terierów walijskich wynosi nawet piętnaście lat. Co więcej, jeżeli unikną starczych chorób, są bardzo aktywne niemal do końca życia. W przeciwieństwie do swojego kuzyna rasy terier airedale opinie właścicieli waljczyka wskazują na to, że jest to pies, który do późnej starości ma  charakter szczeniaka

Terier walijski – pielęgnacja

W przypadku rasy terier walijski strzyżenie i trymowanie jest nieodłącznym elementem pielęgnacji. Wynika to bardzo gęstej sierści i bujnego podszerstka. Warto jednak zaznaczyć, że są to psy, które nie linieją. Regularnie zrzucają jednak martwe włosy, co powinno skłaniać opiekuna do regularnego czesania. W ten sposób zapewnisz sobie niemal całkowity brak sierści w domu. Jeżeli planujesz zakup tego psa, wizyty u groomera powinny wpisać się na stałe w twój harmonogram,

Żywienie tej rasy nie odbiega znacząco od żywienia innych psów tych rozmiarów. Zaleca się dobrej jakości karmy bezzbożowe. Polecana jest także dieta BARF. 

Welsh terrier – hodowla

Psy rasy terier walijski powinny być kupowane wyłącznie w hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Chociaż jest to rasa uznawana za bardzo zdrową i wolną od schorzeń natury genetycznej, nadal powinna ona podlegać odpowiedzialnym planom hodowlanym. Jeżeli kupujesz psa z pseudohodowli, musisz liczyć się nie tylko z tym, że będzie on niezgodny ze wzorcem rasy. Bardzo prawdopodobne są także różnego rodzaju schorzenia, z którymi pies często musi borykać się przez całe życie. Czerwoną flagą jest określenie terier walijski biały, które można znaleźć w ogłoszeniach. Psy tej rasy nie występują w tej barwie. 

Hodowli najlepiej szukać na postawie opinii miłośników rasy. Znajdziesz ich na forach oraz grupach w social mediach. 

Terier walijski – cena

Szczeniaki teriera walijskiego z rodowodem FCI to wydatek od 2 500 do 3 500 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ceny mogą się zmieniać i zazwyczaj ustalane są indywidualnie przez hodowcę. Za starszego psa tej rasy zapłacisz około tysiąca złotych.

Pamiętaj, że wszystkie ogłoszenia ze szczeniakami za kilkaset złotych powinny wzbudzać twoją czujność. Są to najpewniej pseudohodowle. 

Welsh terrier – historia rasy

Welsh terrier patrzy w górę

Teriery walijskie to rasa, która została ukształtowana w celu polowania na lisy, zające oraz borsuki. Psy te powstały z połączenia dwóch nieistniejących już ras: staroangielskiego teriera oraz czarnego podpalanego teriera szorstkowłosego. 

Terier walijski zaczął być hodowany w początkach XIX wieku. Wówczas zwracano głównie uwagę na cechy użytkowe tych psów, jednak od 1886 roku w brytyjski Kennel Club rozpoczął starania ku uzyskaniu określonego standardu wyglądu. Teriery walijskie zaczęto wówczas krzyżować z foksterierami, uzyskując efekt, który ma odzwierciedlenie w dzisiejszych wzorcach rasy. 

Terier walijski – dla kogo?

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów teriery walijskie nie nadają się do mieszkania w mieście. Są to psy o bardzo silnym instynkcie łowieckim, które mają tendencję do gonienia zwierzyny, także tej w postaci dzieci, kotów czy rowerów. Właśnie dlatego w miejscach o dużym natężeniu ruchu powinny być trzymane na smyczy. 

Idealny właściciel walijskiego teriera ma już doświadczenie w prowadzeniu psa. Rasa ta wymaga bowiem konsekwentnego szkolenia i budowania silnej więzi opartej na zaufaniu. Bardzo przywiązują się do opiekuna, są sympatyczne i energiczne. Mają jednak swój charakter, dlatego nie powinny być zostawiane same z małymi dziećmi. 

Terier walijski potrzebuje dużej ilości ruchu oraz aktywnych spacerów, przede wszystkim na terenach zielonych – w lasach i na łąkach. Najlepiej więc będzie czuł się w domu na wsi lub podmiejskiej miejscowości. Pamiętaj jednak, że nawet największy ogród nie jest w stanie zastąpić temu psu regularnych spacerów. 

Terier walijski – ciekawostki 

  • Przodkowie tej rasy występowali na terenie Walii już tysiąc lat temu.
  • Terier walijski jest nadal skutecznym towarzyszem w trakcie polowań na szkodniki. 
  • Brytyjski Kennel Club uznaje tę rasę za zagrożoną wymarciem.
  • Opiekunem teriera walijskiego był prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy.
  • Terier walijski biały nie jest dopuszczalnym umaszczeniem 

Teriery walijskie to rasa, której popularność w naszym kraju jest stosunkowo nieduża. Z powodzeniem jednak znajdziesz dobrą hodowlę, w której regularnie przychodzą na świat nowe mioty. Psy tej rasy nie są łatwe w prowadzeniu i wymagają pewnego rodzaju doświadczenia oraz konsekwencji. Konieczne jest także zapewnianie im odpowiedniej dozy aktywności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Najlepsze są do tego długie spacery i aktywne szkolenie. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 78 /19.01.2011/D/GB/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/78.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz