Kai ken

Kai ken lub kai inu to rasa, która dawniej wykorzystywana była do polowań na grubą zwierzynę, między innymi na jelenie. Poza Japonią jest stosunkowo rzadko spotykana. Eksport tej rasy jest zabroniony, a hodowle poza granicami kraju nie są zbyt często spotykane. Kai ken ma bardziej wyrazisty charakter niż inne rasy psów domowych. Jeżeli chcesz poznać charakterystykę i historię tej rasy, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 48 cm, psy ok. 53 cm;
masa ciała: od 11 do 25 kg
Szatasierść: prosty, szorstki włos okrywowy, dłuższy na ogonie; miękki podszerstek;
maść: czarna pręgowana, ruda pręgowana, pręgowana; szczenięta są jednolitej maści
Długość życia14–16 lat
Charakterczujny, bystry, temperamentny

Kai ken – historia rasy

Nazwa pochodzi od regionu Kai w prefekturze Yamanashi. „Ken” w języku japońskim oznacza psa. Rasa znana jest również pod nazwą tora ken, czyli pies-tygrys; wzięło się to od pręgowanego umaszczenia. Dawniej zwierzęta te zamieszkiwały tereny górskie, gdzie polowały na dziki i sarny. W związku z rozpowszechnieniem broni palnej rasa ta coraz bardziej traciła na popularności. Wcześniej wykorzystywano ją w myślistwie ze względu na wytrwałość w tropieniu.

Rasa spokrewniona z shikoku oraz kishu. Kai ken uważana jest za najbardziej czystą genetycznie rasę psów japońskich. Psy rasy kai ken zostały uznane z pomnik przyrody japońskiej w 1934 roku.

Kai ken – wygląd

Pies kai ken jest krzepki, o dosyć mocnej budowie. Można w nim znaleźć dużo cech charakterystycznych dla ras psów górskich. Uszy mają kształt trójkątny, są stojące i pochylone do przodu. Jest to zwierzę średniej wielkości. Ma dobrze rozwinięte mięśnie kończyn. Czaszka psa jest dosyć szeroka, z bardzo mocnym uzębieniem i dobrze rozwiniętymi policzkami. Oczy kai ken są małe i prawie trójkątne, zwykle mają ciemnobrązowy kolor. Głowa osadzona jest na grubej i dobrze umięśnionej szyi.

Grzbiet psa jest krótki oraz prosty, klatka piersiowa – głęboka, a żebra umiarkowane i wysklepione. Ogon zakręcony nad grzbietem i dosyć gruby. Rasa ma mocne nogi i bardzo dobrze rozwinięte stawy skokowe. Pazury są twarde o ciemnym kolorze.

Kai ken – rozmiar i umaszczenie

Samce osiągają około 53 centymetrów w kłębie, suki mierzą około 48 centymetrów. Waga to zwykle od 16 do 18 kilogramów. Dymorfizm płciowy w przypadku tej rasy jest dobrze zaznaczony.

Sierść kai ken jest dwuwarstwowa. Podszerstek jest miękki i gęsty, podczas gdy włos okrywowy pozostaje szorstki i raczej prosty. Może być nieco dłuższy na ogonie. Dopuszczalne umaszczenie jest czarne pręgowane, rude pręgowane i po prostu pręgowane. Warto dodać, że szczenięta rodzą się jednolite, a pręgowanie wykształca się z czasem.

Kai ken – temperament

Jest to rasa, która może być bardzo trudna dla początkujących hodowców. Kai ken to pies-indywidualista. Zdarza się, że jest nieposłuszny, dlatego jego właściciele muszą wykazać się cierpliwością i konsekwencją.

Psy tej rasy potrzebują dużej aktywności, ale w czasie spacerów nie powinno się ich swobodnie wypuszczać, ponieważ źle reagują na inne psy. Wobec obcych ludzi są bardzo nieufne. Dobrze wychowany kai ken nie powinien jednak wykazywać agresji. Szkolenie jest bardzo ważne w przypadku psów tej rasy.

Kai ken wykazuje bardzo silny instynkt łowiecki. Z tego względu nie powinien być trzymany w domu, w którym znajdują się małe zwierzęta, wobec nich może pokazać swój myśliwski charakter. Może być trzymany w mieszkaniu, ponieważ jego żywiołowość jest widoczna dopiero w czasie spacerów. Kai ken nie jest agresywny wobec dzieci. Mimo tego bardzo niechętnie okazuje im swoje zainteresowanie i niechętnie wchodzi w jakiekolwiek interakcje.

Kai ken – wychowanie

Pies wykazuje tendencję do dominacji, dlatego właściciel powinien wychowywać go stanowczo i konsekwentnie, ale bez przemocy. Samo szkolenie kai ken wymaga dosyć dużo cierpliwości z uwagi na upór psów. Przy doświadczonym opiekunowie pies staje się bardzo lojalnym towarzyszem. Najlepiej, aby właściciel był bardzo aktywny, ponieważ spacery z tą rasą są intensywne. W czasie zabaw z psem można skupić się na węszeniu, które ta rasa uwielbia. Pies jest bardzo czujny, dlatego może sprawdzić się jako zwierze stróżujące.

Kai ken – pielęgnacja i zdrowie

Sierść kai ken składa się z szorstkiej warstwy zewnętrznej i miękkiego podszerstka. Nie jest wymagana szczególna jej pielęgnacja. Wystarczy, że właściciel regularnie ją szczotkuje, szczególnie w czasie linienia.

Najczęściej występującymi schorzeniami u tej rasy są dysplazja stawu biodrowego oraz postępujący zanik siatkówki. Są to na ogół bardzo zdrowe psy. Rasa jest znana ze swojej czystości, ale warto, aby właściciel co jakiś czas kontrolował stan uszu oraz pazurów, które warto przycinać, ponieważ nie ścierają się same.

Kai ken może być rasą bardzo trudną w hodowli dla niedoświadczonych właścicieli. Odpowiednio wychowany stanie się jednak bardzo lojalny wobec swojego właściciela. Kai ken nie jest jednak często spotykany w hodowli poza Japonią.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 317 /09.02.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/317.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Archiwum: kwiecień 2024