Pies, który wygląda jak panda… To krótkie zdanie już samo w sobie jest intrygujące. Czy naprawdę ten szczekający zwierzak jest aż tak podobny do azjatyckiego misia? Dla kogo chow chow panda okaże się dobrym towarzyszem? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego psa. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami jego hodowli i sprawdź, ile zapłacisz za zwierzaka, jeśli chcesz go mieć. Przeczytaj!
Pies, który wygląda jak panda
Chow chow panda to pies o dość nietypowym wyglądzie. Zwierzak przypomina bowiem uroczego niedźwiedzia bambusowego. Dlaczego rasa chow chow została zmodyfikowana przez wielbicieli pand? Czy międzynarodowe organizacje uznają chow chow pandę? Najpierw dowiedz się nieco o samych pandach.
Pandy – chiński skarb narodowy
Pandy, czyli niedźwiedzie bambusowe, w Chinach są traktowane jako skarb narodowy. Nic w tym dziwnego. Są jednym z gatunków zagrożonych całkowitym wyginięciem (nie bez powodu panda pojawia się w logo WWF). Jednak przykuwają uwagę zwłaszcza swoim urokiem.
Panda wielka żywi się bambusem, na szukanie którego poświęca większość dnia. Jednocześnie prowadzi samotny tryb życia, co nie sprzyja rozmnażaniu. Okres godowy trwa u tych zwierząt bardzo krótko, a zmiany klimatu odbierają im miejsce do życia. To sprawia, że pandy wielkie są gatunkiem coraz rzadszym i wymagającym szczególnej ochrony.
Do serca przytul pandę
Spokojna i pozornie bardzo leniwa panda wzbudza ciepłe uczucia wśród ludzi. Nie powinno więc dziwić pojawienie się chow chow pandy – psa, który za sprawą licznych zabiegów pielęgnacyjnych został upodobniony do niedźwiedzia bambusowego.
Chow chow panda i jego charakterystyczne cechy
Jak wygląda taki zwierzak? Nie znajdziesz oficjalnego wzorca rasy, ponieważ kynolodzy jej nie uznają. Dla ekspertów jest to jedynie moda (być może chwilowa). Przez organizacje kynologiczne uznawane są jedynie psy chow chow.
Od chow chow do pandy
Wygląd psów, którym poświęcamy tekst, jest bardzo charakterystyczny. Pies, który wygląda jak panda, to typowy chow chow, ale po wizycie u psiego fryzjera. Czesanie i farbowanie sierści pozwala uzyskać pożądany efekt, czyli wygląd pandy. Takim zabiegom poddawane są:
- krótkowłose i długowłose psy chow chow;
- szpice pomarańczowe.
Najczęściej „przerabiane” są jednak chow chowy, zatem to na nich skupimy się w tekście.
Jak wygląda chow chow?
Chow chow jest dość sporym psem, którego wysokość dochodzi do 56 cm w kłębie. Nieco niższa jest samica (zwykle ma maksymalnie 51 cm). Psy, o których mowa, są dość masywne. Ich waga to nawet 27 kg w przypadku suk i 37 kg w przypadku samców.
Zanim chow chow stanie się psem podobnym do pandy, ma jednolite umaszczenie. Może być ono:
- rude;
- czarne;
- białe;
- kremowe.
Tym, co wyróżnia psy rasy chow chow, jest jednak nie sierść, lecz kolor języka i podniebienia. Zwykle jest to barwa niebieska, choć często zdarzają się języki czarnoniebieskie lub niebieskofioletowe.
Chow chow panda – co warto wiedzieć o charakterze tego psa?
Pies chow chow panda wyróżnia się nie tylko swoim wyglądem, lecz również charakterem. Chow chow to rasa dumna i dostojna, wzbudzająca zachwyt spokojem i piękną sierścią. Psy są oddane człowiekowi i lubią spędzać czas w jego towarzystwie. Swoje robi jednak samotnicza natura chow chow. To, czy zwierzak się z tobą zżyje, będzie w dużej mierze zależało od niego.
Chow chow panda ma swoje kaprysy
Mimo sporej postury, nie są to psy zbyt aktywne. Spokojny chow chow może cię jednak zaskoczyć swoją niezależnością, którą akcentuje w najmniej spodziewanych okolicznościach. Chow chow panda bywa też uparty, a jeśli wybierze sobie na opiekuna jedną osobę z rodziny, może nie słuchać innych domowników
Jak dbać o chow chow pandę?
Jak każdy inny pies, tak i chow chow panda wymaga troskliwej opieki. Co musisz zrobić ,aby utrzymać przedstawiciela tej rasy w dobrej formie?
Chow chow panda – podstawowe zasady pielęgnacji
Aby pies chow chow panda dobrze wyglądał, musisz w odpowiedni sposób dbać o jego sierść i zdrowie. Przedstawiamy kilka zasad, które obowiązują w przypadku „tradycyjnych” chow chow.
Podstawowa pielęgnacja psa chow chow panda
Psy chow chow mają piękną, gęstą sierść. Jak o nią zadbać? Przede wszystkim, pamiętaj o regularnym szczotkowaniu. Korzystaj ze specjalnych płynów do wcierania w skórę w tych miejscach, gdzie jest najmocniej pofałdowana. Taki zabieg chroni psa przed bakteriami i infekcjami grzybiczymi, które są poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia.
Pielęgnacja psa chow chow wymaga też:
- regularnego przemywania oczu, które mają skłonność do łzawienia;
- codziennego szczotkowania zębów.
To niezbędne minimum, aby twój zwierzak dobrze i zdrowo wyglądał.
Stylizacja na pandę
Chow chow panda to pies, którego nie ominie farbowanie. Regularne wizyty u psiego fryzjera i nakładanie na skórę psa kolorowych kosmetyków to podstawa jego pandopodobnego wyglądu. Ten zabieg wzbudza wiele kontrowersji, ale jest konieczny, jeśli chcesz, by pies przypominał azjatyckiego misia.
Farbowanie – nieszkodliwy zabieg czy niebezpieczna moda?
Tym, co w kontekście pielęgnacji chow chow pandy wzbudza najwięcej emocji, są farby wykorzystywane podczas zabiegów stylizacyjnych. Jakie jest ryzyko?
- Farby zawierają chemię, a to oznacza prawdopodobieństwo podrażnienia psiej skóry.
- Chow chow, jak każdy inny pies, ma skłonność do lizania sierści. Efekt? Substancje chemiczne zawarte w farbie mogą trafić do jego organizmu i stać się przyczyną poważnej choroby.
Jak zadbać o zdrowie chow chow pandy?
Jeśli zdecydujesz się zostać opiekunem chow chow pandy, musisz chronić swojego pupila zarówno przed chorobami typowymi dla tej rasy, jak i skutkami źle przeprowadzonych zabiegów stylizacyjnych.
Chow chow i najczęstsze problemy ze zdrowiem
Jakie choroby zagrażają psom tej rasy? Jednym z większych problemów jest tu duża skłonność do depresji, dlatego jako opiekun chow chow powinieneś być osobą bardzo odpowiedzialną.
Psy chow chow panda najczęściej zmagają się także z:
- chorobami skóry, (to m.in. alergie i egzema);
- schorzeniami skórnymi (są one związane z chorobami genetycznymi);
- nieprawidłowym podwinięciem powiek;
- jaskrą;
- zaćmą;
- chorobami trzustki;
- dysplazją stawów biodrowych i łokciowych;
- chorobą zwyrodnieniową stawów.
Ile kosztuje chow chow panda?
Hodowle psów tworzonych na podobieństwo pandy są coraz liczniejsze. Chcesz mieć psa tej rasy? Postaw na szczeniaka z tej hodowli, która może się pochwalić najlepszymi opiniami. Cena szczeniaków chow chow pandy waha się od 5000 do 8000 złotych, jednak im bardziej atrakcyjna oferta sprzedawcy, tym większe ryzyko zakupu od pseudohodowcy. Z tego względu warto zapłacić więcej i mieć pewność, że szczeniak pochodzi ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła.
Chow chow panda – dzieje rasy
Psy chow chow znane są od czasów starożytnych i należą do najstarszych ras na świecie. Początkowo hodowano je tylko w Chinach, jednak już w pierwszej połowie XIX wieku chow chow zagościł w Anglii. W 1860 roku powstała pierwsza w Europie hodowla tych psów, a czemu w początkach XX wieku zainteresowano się nimi także w USA. Od kilku lat w krajach azjatyckich zaczęła się moda na czworonogi stylizowane na pandy, co otwiera nowy rozdział w długiej historii chińskich psów.
Ciekawostki o chow chow pandzie i nie tylko
Czy wiesz, że:
- psy chow chow znane są od ponad 2000 lat. W czasach starożytnych wierzono, że mogą chronić przed złymi duchami, dlatego chętnie trzymano je przy świątyniach?
- chow chowy cenił m.in. Sigmund Freud, który traktował je jako pomocników podczas terapii z pacjentami?
- pies chow chow panda nie jest traktowany jako odrębna rasa?
- choć rasa ta podbiła serca Japończyków i Chińczyków, w Europie moda na stylizowanie psów chow chow na pandę jeszcze się nie przyjęła?
- w Kantonie psy chow chow traktowane są zwierzętami rzeźnymi?
Psy rasy chow chow panda zadziwiają swoim wyglądem. Pamiętaj jednak, że każdy zabieg kosmetyczny może się wiązać ze sporym ryzykiem. Źle dobrane farby czasem poważnie odbijają się na zdrowiu twojego ulubieńca, więc przemyśl, czy na pewno chcesz upodabniać psa do pandy. Może czasem lepszym wyborem będzie chow chow? Jeśli już szukasz psa, który wygląda jak panda, znajdź renomowaną hodowlę, aby mieć pewność, że zwierzak będzie zdrowy.