Właściciele psów często stają przed dylematem, co zrobić ulubieńcem podczas urlopu. Wyjazd warto zaplanować tak, by psiak mógł wziąć w nim udział. Podróże z psem to nic nadzwyczajnego, trzeba jednak wybrać „psiolubne” miejsce. Do takich na pewno można zaliczyć Sudety, a wyprawa w Góry Stołowe z psem to prawdziwy strzał w dziesiątkę.
Góry Stołowe z psem – dobry pomysł na urlop
Góry Stołowe to niezwykle piękne pasmo, które leży na zachodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej w obrębie Sudetów. Wzniesienia mają płaskie wierzchołki (stąd nazwa), a oddzielają je głębokie szczeliny. Charakterystyczne dla Gór Stołowych są również fantazyjne formacje skalne, tworzące prawdziwe labirynty. Większa część terenu znajduje się pod ochroną Parku Narodowego Gór Stołowych, dlatego warto sprawdzić, czy jest on przyjazny dla psiarzy. Na szczęście odpowiedź jest twierdząca – na górskich szlakach psy są mile widziane. Muszą jednak być na smyczy. Warto również wziąć ze sobą kaganiec i inne przydatne przedmioty podczas wędrówki przez Góry Stołowe z psem.
Szczeliniec, Radkowskie Skały, Błędne Skały – czy nadają się dla psów?
Góry nie należą do najwyższych w Polsce, a ich największym atutem jest malowniczy charakter. Doskonale nadają się do wprawiania zwierzaka i oswajania go z dłuższymi wyprawami pieszymi. Warto też sprawdzić, czy zaplanowana trasa będzie odpowiednia dla psa. Mogą przecież pojawić się łańcuchy, śliskie lub bardzo strome podejście czy inne utrudnienia, które mogą zepsuć wypad. Zatem, planując wycieczkę w Góry Stołowe z psem, na jakie szlaki najlepiej się zdecydować?
Na Szczeliniec Wielki z psem
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Stołowych. To obowiązkowy punkt dla turystów, którzy zamierzają zdobyć Koronę Gór Polski. Na wierzchołek prowadzi ścieżka wśród skał oraz schody, więc psiak powinien dać sobie z nimi radę. Do celu prowadzą dwie trasy – szlak żółty od strony Pasterki lub z Karłowa. Przy obu wejściach znajdują się parkingi, ale ten w Karłowie jest większy. Poza tym do miejscowości łatwo dojechać z innych kurortów turystycznych takich jak Kudowa-Zdrój, skąd prowadzi słynna Droga Stu Zakrętów.
Spokojne wejście na szczyt Szczelińca zajmie około godziny. Jest to wspaniały punkt widokowy na czeską stronę Gór Stołowych, a także Karkonosze oraz Góry Sowie. Znajduje się tam również schronisko turystyczne – jego specjalnościami są szarlotka z bitą śmietaną i kawa po góralsku. Dla czworonogów przygotowano miski z wodą, dlatego to świetny pomysł na wypad w Góry Stołowe z psem.
Błędne Skały na wędrówkę z czworonogiem
Błędne Skały to kolejna atrakcja turystyczna położona w obrębie parku narodowego. Warto wybrać się tu przy okazji zdobywania Szczelińca. Jest to labirynt skalny, przez który wiodą drewniane kładki. Miejscami ścieżki są tak wąskie, że trzeba się przeciskać. Pomyśl, czy dla twojego psa nie będzie to stanowić problemu. Jednak miejsce jest naprawdę wyjątkowe i jeśli twój pupil nie boi się ograniczonych przestrzeni, na długo zapamiętacie tę wycieczkę. Przy Błędnych Skałach znajdują się dwa parkingi – ten położony niżej jest bezpłatny, trzeba jednak poświęcić godzinę na dojście do początku szlaku.
Radkowskie Skały i Skalne Grzyby – mniej popularne szlaki
Zarówno Błędne Skały, jak i Szczeliniec są największymi atrakcjami Gór Stołowych. W szczycie sezonu oraz w weekendy jest tu naprawdę dużo ludzi. Jeżeli chcesz uniknąć tłumów, zabierz psa do Radkowa, gdzie również zobaczycie malownicze skały charakterystyczne dla regionu. Do celu dotrzecie niebieskim szlakiem (przy Rozdrożu pod Basztami odbija od niego szlak zielony). Idąc dalej trasą turystyczną, wyjdziecie przy parkingu na szosie Stu Zakrętów. Możecie wędrować dalej – szlakiem czerwonym dotrzecie do Skalnych Grzybów. Spacer wśród drzew, z daleka od tłumów, to na pewno dobry pomysł, jeśli zabierasz ze sobą psa.
Góry Stołowe z psem – co warto mieć ze sobą?
Jeżeli zwiedzasz Góry Stołowe z psem, a zwłaszcza teren parku narodowego, musisz trzymać pupila na smyczy. Wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w szelki (dla psa) oraz pas biodrowy, który uwalnia ręce. Oprócz tego warto mieć ze sobą ochraniacze na psie łapki. Są przydatne, gdy teren okazuje zbyt trudny i obfitujący na przykład w ostre kamienie. Konieczny może okazać się kaganiec, ale taki, który pozwoli zwierzakowi na wygodne picie wody. Po jedzeniu psiak musi odpocząć przynajmniej pół godziny, więc lepiej nie karmić go bezpośrednio przed wycieczką, a także od razu po niej. Trzeba mieć ze sobą także woreczek na odchody. Kontakt z psimi nieczystościami może być niebezpieczny dla dzikich zwierząt.
Nocleg w Górach Stołowych – czy psy są mile widziane?
Przed wyjazdem w Góry Stołowe z psem trzeba nie tylko zaplanować trasę, ale też znaleźć wygodny hotel albo pokój gościnny. Wiele z takich miejsc jest otwartych na gości ze zwierzętami domowymi. W regionie działają znakomite gospodarstwa agroturystyczne, w których znajdziesz nocleg z psem. Większość właścicieli informuje o takiej możliwości na swojej stronie albo zaznacza w ofercie na portalach rezerwacyjnych. Poza tym przed dokonaniem rezerwacji można zadzwonić i zapytać o możliwość przyjazdu z psem.
Góry Stołowe to ciekawe miejsce na spędzenie weekendu z psem. Możesz wybrać je również na wakacje z psem. Na czworonogi otwarty jest park narodowy, nie mówiąc już o szlakach, które leżą poza jego granicami.