Prawidłowe przewożenie psa w samochodzie musi być w pierwszej kolejności bezpieczne. Jeśli chcesz przewozić czworonoga na większe czy mniejsze odległości, musisz wiedzieć, co na ten temat mówią przepisy ruchu drogowego. W ten sposób nie narazisz się na wlepienie mandatu podczas ewentualnej kontroli drogowej. Sprawdź, jak pies w samochodzie powinien być zabezpieczony i jakie akcesoria będą ci do tego celu potrzebne?
Przewożenie psa w samochodzie – przepisy
Jako kierowca jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje, pasażerów, w tym tych czworonożnych, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego, zanim zapakujesz psa do samochodu, sięgnij po Kodeks drogowy, by sprawdzić, jak przewozić takie zwierzę. Prawo nie mówi o tym wprost, ale możemy wskazać kilka artykułów, które nakierują cię na odpowiednie działanie. Powołać należy się w pierwszej kolejności na art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.
Wskazuje on na to, że w sprawach nieuregulowanych w wyżej wymienionej ustawie należy stosować odpowiednie przepisy dotyczące rzeczy. Analogicznie zatem pies w aucie, na podstawie przepisów Kodeksu drogowego, powinien być traktowany jako ładunek.
W myśl art. 61 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku ładunek na pojeździe należy umieścić w odpowiedni sposób:
- nie może on utrudniać kierowania pojazdem;
- nie może ograniczać widoczności drogi;
- powinien być zabezpieczony, by nie zmienił położenia podczas jazdy.
Licz się z tym, że jeśli pies w samochodzie będzie przewożony niezgodnie z istniejącymi regulacjami prawnymi, możesz zostać ukarany przez Policję karą grzywny w wysokości od 20 do 500 zł. Wynika to z faktu, że popełnisz w świetle prawa wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń. Kodeks drogowy wskazuje też, że nie możesz użytkować pojazdu w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu pasażerów. Biegający po kabinie pies z pewnością jest potencjalnym zagrożeniem.
Art. 35 par. 1 ustawy o ochronie zwierząt stanowi ponadto, że osoby, które celowo narażają zwierzę na niebezpieczeństwo, mogą być ukarane nawet karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Przewóz czworonoga w złych warunkach może być oceniony przez odpowiednie służby jako taki, który wywołuje niepotrzebne cierpienie i stres, co jest przestępstwem.
Jak pies w samochodzie może podróżować, by kierowca, pasażerowie i sam czworonóg byli bezpieczni?
Bezpieczny przewóz psa w samochodzie
Przewożenie psa w samochodzie z jednej strony powinno być bezpieczne dla kierowcy i pasażerów, ale system, który przy tym przyjmiesz, nie może wywoływać stresu u twojego podopiecznego. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, by pies w pojeździe poczuł się komfortowo – zarówno przy jeździe na krótszych, jak i na dłuższych trasach.
Nierozważne wydaje się przewożenie psa w aucie na własnych kolanach czy pozwolenie na to, by poruszał się swobodnie po pojeździe. Jeśli w takim przypadku doszłoby do stłuczki czy groźniejszego w skutkach wypadku, czworonóg mógłby doznać poważnych urazów albo nawet umrzeć. Nie można więc zostawiać psa w samochodzie w żaden sposób niezabezpieczonego w wybrany przez ciebie sposób.
Poza tym nigdy nie wiesz, jak zachowa się pies w aucie, jeśli na przykład za oknem zobaczy coś ciekawego. Może postąpić nieprzewidywalnie i na przykład ograniczyć ci widoczność, co grozi wypadkiem.
Jeśli więc chcesz zabezpieczyć psa podczas jazdy samochodem, zadbaj o to, by był oswojony wcześniej z nową, zupełnie nieznaną mu sytuacją. Na rynku jest wiele rozwiązań, które możesz przy tym wykorzystać:
- transporter zamontowany w bagażniku – dla średnich i mniejszych ras psów;
- pasy z szelkami dla czworonogów wszystkich rozmiarów.
Przewożenie psa w bagażniku w bezpiecznych warunkach umożliwi wielofunkcyjny transporter. Ponadto możesz umieścić go na tylnej kanapie samochodu i umocować w bezpieczny sposób przy użyciu pasów lub specjalnych taśm.
Większe rasy psów w samochodzie będą wymagały wykorzystania do jazdy odpowiedniej klatki w bagażniku. Pamiętaj, że musi to być przestrzeń połączona z kabiną pasażerską, jak w przypadku pojazdów typu kombi czy SUV. Specjalna klatka samochodowa dostosowana do rozmiarów pupila sprawi, że przewożenie psa w bagażniku będzie komfortowe. Zwierzę nie tylko będzie miało własny kąt, ale i zyska dodatkową ochronę podczas ewentualnej kolizji.
Pies w samochodzie a potrzeby fizjologiczne
Przed podróżą samochodem zadbaj o to, by twój pies się załatwił i zjadł lekki posiłek. Musisz liczyć się z tym, że w dłuższej trasie będziesz musiał robić przystanki. Zwróć uwagę na fakt, że nie każdy czworonóg, zwłaszcza taki, który mocno stresuje się jazdą autem, będzie doskonale kontrolował swoje odruchy fizjologiczne. By zapobiec zabrudzeniu tapicerki samochodowej, w klatce czy transporterze połóż nieprzemakalną matę.
Podsumowanie
By pies w pojeździe czuł się dobrze, przyzwyczajaj go do jazdy autem już od najmłodszych lat. Jeśli będziesz zabierał swojego pupila samochodem tylko do weterynarza, naturalnym jest, że będzie kojarzył każdą taką przejażdżkę z niezbyt przyjemnymi chwilami. Im wcześniej zaczniesz przewozić psa w aucie, tym szybciej się do niego przyzwyczai. Unikniesz więc problemów w przyszłości.