Puggle

Mieszane rasy psów nie od dzisiaj budzą kontrowersje. Z jednej strony ich istnienie próbuje się uzasadnić kwestiami praktycznymi. Z drugiej strony etyka takich hodowli jest regularnie podważana nie tylko przez organizacje ochrony praw zwierząt, ale także przez największe instytucje kynologiczne. Jaka jest prawda o puggle?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 35 cm;
masa ciała: od 7 do 18 kg
Szatasierść: krótka, przylegająca, z podszerstkiem lub bez;
maść: dowolna
Długość życia12–15 lat
Charakterwesoły, przyjacielski; trudno jednoznacznie określić charakter, bo rasa jest nierówna

Puggle – rasa psa, czy tylko hybryda?

Puggle na białym tle

Na początku warto zaznaczyć, że puggle, czyli hybryda mopsa i beagla, nie jest uznawana za rasę przez żadną liczącą się światową organizację kynologiczną. Nie ma jej ani na liście ras FCI, ani American Kennel Club, chociaż to właśnie Stany Zjednoczone są ojczyzną tej hybrydy. 

Mieszane rasy psów – kontrowersje

W USA od lat 60. XX wieku istnieje American Canine Hybrid Club, w którym rejestrowane są lokalne hodowle ras hybrydowych. Mimo wszystko celowe tworzenie mieszańców ciągle jest praktyką bardzo kontrowersyjną z punktu widzenia światowej kynologii. 

Miksy, hybrydy – szczeniaki urodzone z rodziców reprezentujących dwie różne rasy mają bardzo wiele różnych nazw. Złośliwi nazywają je wręcz bardzo drogimi kundelkami. Kontrowersje wokół puggle i innych ras hybrydowych wynikają przede wszystkim z trudności w ustaleniu wzorca i braku nadzoru nad planami hodowlanymi. 

Wallace Havens i jego wątpliwe dokonania 

Puggle to rasa, która została stworzona w 1990 roku przez Amerykanina z Wisconsin o nazwisku Wallace Havens. Jego początkowe założenia były jak najbardziej szczytne. Poprzez skrzyżowanie mopsa z beagle Havens chciał zlikwidować problem płaskiego pyska, który generuje wiele problemów zdrowotnych. Puggle miał bardziej przypominać mopsa starego typu, a przez to – być zdrowszy i długowieczny.

Przez pierwszą dekadę swojego istnienia psy te robiły prawdziwą furorę. Niestety, już w XXI wieku coraz częściej pojawiały się plotki o tym, że Havens nie jest hodowcą godnym zaufania. Potwierdziło się to po interwencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Humanitarnego, które w 2008 roku oficjalnie zamknęło jego hodowlę jako urągającą godności żywych stworzeń.

Mimo tych przykrych wydarzeń puggle nadal są obiektem marzeń wielu ludzi. Rasa jest popularna szczególnie w Stanach Zjednoczonych, chociaż bywa hodowana także na naszym kontynencie. 

Jak wygląda rasa psa puggle?

Puggle z jednej strony przypomina standardowego kundelka, z drugiej z kolei łączy w sobie cechy obydwojga rodziców, a więc zarówno mopsa, jak i beagle. To zwierzę średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 25 do 35 cm. 

puggle na ciemnym tle

Najczęściej występują puggle o umaszczeniu płowym lub piaskowym. W przypadku tej hybrydy nie da się jednak ostatecznie przewidzieć ani koloru umaszczenia, ani kształtu poszczególnych części ciała. Brak wzorca daje dużą dowolność, ale nie pozwala przewidzieć ani wyglądu, ani charakteru zwierzaka.

Pies rasy puggle – charakter

Hodowcy puggle zapewniają, że psy te dziedziczą najlepsze cechy zarówno po mopsach, jak i po beaglach. Można więc spodziewać się psa, który lubi aktywności fizyczną, jest wesoły i zawsze gotowy do zabawy. Często można spotkać się z doniesieniami, że puggle dziedziczą po beaglach skłonność do szczekliwości. 

Z drugiej strony jednak nie da się do końca określić charakteru tych psów. Powodem jest brak jasnego wzorca oraz przypadkowość dziedziczenia. 

Puggle to hybryda czy kundelek?

Często można spotkać się z przekonaniem, że większość ras jest mieszanką genetyczną różnych innych. Dlaczego więc rasy hybrydowe, w tym puggle, najczęściej porównywane są do kundelków? 

Prace hodowlane nad nową rasą to zawsze długi proces. Rzeczywiście, tworzenie stabilnych linii nie mogłoby odbyć bez krzyżowania ze sobą poszczególnych ras czy procesów takich jak inbreed. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie, kiedy wzorzec zostaje oficjalnie zatwierdzony, proces ten dobiega końca. Mieszanie ze sobą poszczególnych ras nie jest już potrzebne. Ta nowa zaczyna istnieć samodzielnie, a na bazie cech fizycznych i psychicznych przodków wykształca swoje własne. 

Puggle w wodzie

Czy więc puggle jest kundlem? Na drodze kompromisu można uznać go za celowego mieszańca.

Puggle – cena. Czy te psy można kupić w Polsce? 

Puggle jest szczególnie popularny w swoje ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych. Tam też działa najwięcej hodowli. Nie ma informacji o hodowlach w naszej części Europy, natomiast warto pamiętać, że nie ma żadnej instytucji, która by takie dane gromadziła. 

Zapewne długie i intensywne poszukiwania poskutkowałaby znalezieniem szczeniaka na wschodzie od naszej granicy. Jego kupno musi być jednak dobrze przemyślane. Działasz na własną odpowiedzialność i nie masz żadnej gwarancji, że kupujesz psa zdrowego i z etycznej hodowli. 

Ile kosztuje puggle?

Hodowle w Stanach Zjednoczonych sprzedają szczeniaki za kwotę do 2000 USD. Istnieje możliwość sprowadzenia pieska do Polski. W takim przypadku trzeba jednak będzie doliczyć koszt transportu, który jest uzależniony od wielu czynników i niezwykle trudno go uśrednić. 

Puggle a mops – czy trzeba wybierać?

Puggle oblizuje się

Często można spotkać się argumentem, że puggle jest zdrowszą wersją mopsa, ponieważ ma dłuższą kufę. Po pierwsze, nie da się tego udowodnić, ponieważ każdy puggle jest inny. Po drugie, hodowcy mopsów od wielu lat pracują nad odwróceniem szkodliwej tendencji do skracania kufy. Dobrym rozwiązaniem będzie więc poszukanie hodowli FCI i wybór odpowiedniej linii hodowlanej mopsa. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Puggle to bardzo popularna, ale jednocześnie kontrowersyjna hybryda. Jeżeli zauroczył cię właśnie ten piesek, możliwe, że szczeniaka będziesz musiał sprowadzić aż ze Stanów. Brak nadzoru organizacji kynologicznych sprawia, że wybór hodowli jednak obciążony relatywnie dużym ryzykiem.

Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz